1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Nasıl Yapılır ?
  3. XAMPP Üzerinden WordPress Kurulum Rehberi
Trendlerdeki Yazı

XAMPP Üzerinden WordPress Kurulum Rehberi

Local hosttan da WordPress kurup, öğrenme ve test etme fırsatınız olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda Wamp kullanarak bilgisayarınıza nasıl WordPress kuracağınızı anlatacağız.

XAMPP Üzerinden WordPress Kurulum Rehberi

Local hosttan da WordPress kurup, öğrenme ve test etme fırsatınız olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda Wamp kullanarak bilgisayarınıza nasıl WordPress kuracağınızı anlatacağız. Buyrun!

Not: Localde kuracağınız sayfayı yalnızca siz görebilirsiniz. Online bir site için bir domain ve bir hosting hizmetine ihtiyacınız olacak.

WAMP Nedir?

Wamp yada wampserver, windows kullanıcıları için geliştirilmiş, Apache web server, PHP ve MySQL’ den derlenmiş bir programdır. Kısacası size kendi local ortamınızda web design yapma imkanı tanır. Bedava ve kullanım kolaylığı açısından WAMP öneriyoruz. yoksa XAMPP gibi alternatifleri de mevcut.

PC’ ye WAMP Kurma

İlk olarak WampServer web sitesine giriyoruz ve son sürümü indiriyoruz. İşletim sistemi opsiyonunu seçiyoruz. (32-64 bit) Eğer şüphede kalırsanız, 32 bitliği indirin, zira 64 te de çalışır.

İndirme işlemi sonrası, çalıştır’a tıklayıp, yükleme aşamasına geçiyoruz. Yüklemenin bir bölümünde size istediğiniz web browser lokasyonunu soracaktır. Default kalırsa internet explorer kullanacak. Bunu hiç birimiz istemeyiz(!). Bu yüzden program files ‘dan Firefox yada Chrome veya artık ne kullanıyorsanız lokasyon belirtin.

Wamp Kurulum Adımıİşlem sonrası WampServer’ı çalıştırın.

WAMP için Veritabanı Ayarı

Wamp, MySQL veritabanı yönetimi için bir web tabanlı uygulama olan phpMyAdmin ile gelir. Windows görev çubuğundan Wamp ikonuna tıklayoruz.

Wamp Kurulum ve Düzenleme

PhpMyAdmin yeni bir browser penceresi açacak, yeni bir veritabanı yaratmak için burada Databases (veritabanları) e tıklıyoruz. Database için bir isim belirleyip, “create” e tıklıyoruz.

PhpMyAdmin SQL

Wamp İle Windows’a WordPress Kurma

WordPress.org sitesinden yeni bir WordPress kopyası indiriyoruz. Zip dosyasını açıp, içindeki WordPress dosyasını “C:wampwww” klasörüne kopyalıyoruz. Şimdi bir browser açıp, http://localhost/wordpress/ adresine giriyoruz. WordPress sizi bir wp-config.php dosyası bulamadığından haberdar edecek. Create a Configuration File ‘a tıklayıp, yaratıyoruz.

Wp-Config HATA

Bir sonraki aşamada veritabanı bilgilerimizi gireceğiz. İsim olarak istediğinizi seçmekte özgürsünüz. Biz test_db koyduk ismi. Default olarak bırakırsak, database kullanıcı adınız “root”, şifreniz olmadan kalacak. Submit butonuna tıklıyoruz.

WP Kurulum Ekranı

İşlem tamamlandığında gelecek ekranda “Run Install” butonuna tıklıyoruz.

Wp Kurulum Başlat

Bir sonraki aşamada admin ismi, şifresi, emaili içeren bir form dolduracağız. Bitince “install  wordpress” butonuna tıklayacağız.

WP Kurulum Tamamlandı

WordPress’i başarıyla kurduk, artık test siteniz üzerinden işlem görebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap