1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. Mailleriniz Spama Düşmesin: WP Mail SMTP Eklentisi ve Ayarları
Trendlerdeki Yazı

Mailleriniz Spama Düşmesin: WP Mail SMTP Eklentisi ve Ayarları

Wordpress üzerinden gönderdiğiniz mailler spama mı düşüyor? İletişim formlarında sıkıntı mı yaşıyorsunuz? WP Mail SMTP eklentisini nasıl ayarlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Mailleriniz Spama Düşmesin: WP Mail SMTP Eklentisi ve Ayarları

Çoğu sunucu, PHP mail fonksiyonundaki spam açığı nedeniyle bu fonksiyonu kapatırlar. Kapatmasalar bile açık nedeniyle gerek site uzantısına ait e-posta adresinizden gönderilen e-postalar olsun, gerek WordPress siteniz üzerinden gönderilen e-postalar olsun hep spam kutusuna düşer. Bu problemden kurtulmanın yolu SMTP protokülünü kullanmaktır. (SMTP doğrulama oranı ve güvenirliği yüksek bir mail gönderme protokülüdür.)

Durun yahu hemen korkmayın. Bu işlemi “WP Mail SMTP” eklentisiyle halledebilirsiniz. Bu güzide eklenti, kendini WordPress’in mail fonksiyonuna entegre ederek, sorunsuzca e-posta gönderimini sağlamaktadır. Eklenti sayesinde “Contact From 7” gibi ikinci parti iletişim eklentilerinin çıkardığı mail göndermeme gibi problemleri de halletmiş oluyoruz.

Eklentimiz ücretsiz. 500.000 üzerinde sistem tarafından kurulmuş ve 5 üzerinden 4,7 puan almış. Kullanımı da, ayarları da gayet basit. Aşağıda anlattığımız ayarları uygulayarak e-posta gönderimi ile ilgili tüm sorunlarımızı halletmiş olacağız.

Listemizden Başlıklar:

1- WP Mail SMTP Kurulumu
2- WP Mail SMTP Admin Paneli
3- WP Mail SMTP Ayarları
___# Advanced Email Options
___# SMTP Options
4- WP Mail SMTP Gmail için Ayarlama

1- WP Mail SMTP Kurulumu

Eklentimiz klasik şekilde kuruluyor. Eklenti kurulumu hakkında bilginiz yoksa buradaki listemize göz atabilirsiniz. https://tr.wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/ adresinden eklentiye ulaşabilirsiniz. Eklentimizi kurup aktifleştiriyoruz.

Eklentinin Türkçe dil desteği yok. Aslında gerek de yok. Ziyaretçilerle birebir etkileşime giren bir eklenti değil. Ayarları bir kere yaptıktan sonra bir daha elleşmeyeceğimiz için Türkçe çevirisini yapmaya gerek duymadık.

2- WP Mail SMTP Admin Paneli

Admin paneli ana menümüzden “Ayarlar > Email” yolunu izleyerek eklentinin ayar sayfasına ulaşabiliyoruz. Eklentimizin bir adet ayar sayfası var ve tüm ayarları bu sayfadan halledebiliyoruz.

WordPress SMTP

Ayarlarımız oldukça basit. Başlamadan önce, “Contact Form 7” gibi harici iletişim formu eklentileri kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, önce o eklentileri kurmanızda fayda var. Ayrıca ziyaretçilerinizle iletişim kurmak için kullanacağınız e-posta adresini belirleyin. Bu Gmail, Outlook, YandexMail gibi servislerden aldığınız e-posta adresleri olabileceği gibi kendi sunucunuz üzerinden oluşturduğunuz, site uzantılı e-posta adresiniz de olabilir. Tavsiyemiz sunucunuz üzerinden bir e-posta adresi oluşturmak.

# Advanced Email Options

From Email: Bu alana ziyaretçilerinize e-posta göndermek için kullandığınız adresi yazıyorsunuz. “info@siteismi.com”, “iletisim@siteismi.com”, “samet_karacan@siteismi.com” gibi…

From Name: Gönderdiğiniz e-postaların “gönderen” kısmında yazacak ismi bu alana ekliyoruz. Bu sitenizin ismi olabilir. Biz doğal olarak “32Byte” ismini kullanıyoruz. Siz de doğal olarak ne kullanılması gerekiyorsa onu yazın.

Mailer: Bu alanda bize e-posta yolunu seçmemizi istiyor. E be salak eklenti; PHP mail fonksiyonunu kullanmak istesek zaten seni yüklemeyiz, ne kafa karıştırıyorsun? Neyse, “Send all WordPress emails via SMTP.” seçeneğini işaretliyoruz.

Return Path: Aktivasyon maillerinde problem yaşamamak için bu seçeneğin işaretlenmemesi gerekiyor. Boş bırakalım.

SMTP WordPress Kurulum

# SMTP Options

Bu bölümde kendi sunucumuzda oluşturduğumuz e-postanın SMTP ayarlarını tanımlayacağız. Buradaki ayarlar, hemen hemen tüm sunucular için aynıdır. Bu bilgileri sunucunuzun size gönderdiği “Hosting Hesap Bilgileri” e-postasında “Mail Server Bilgileri” kısmında görebilirsiniz. Böyle bir mail gelmediyse sunucunuzdan SMTP bilgilerini göndermesini isteyin.

SMTP Host: Bu kısmda SMTP giden sunucu bilgisini giriyoruz. Genelde bu bilgi “mail.siteismi.com”olarak belirlenir.

SMTP Port: Bu alana SMTP port bilgisini giriyoruz. Bu port numaraları “25” ve “587” olabilir. Fakat ülkemizdeki internet servis sağlayıcımız Türk Telekom sağolsun 25 numaralı portu kapattı. Bu nedenle “587” numaraları portu kullanıyoruz. Bu port numarası da size gönderilen mailde belirtilmiştir.

Encryption: SSL şifrelemeyle ilgili bir seçenek. SSL kullanmıyorsanız “No encryption.” seçeneğini işaretleyin. SSL ya da TSL kullanıyorsanız ilgili seçeneği seçin.

Authentication: Kimlik doğrulamayla ilgili bir seçenek. “Yes: Use SMTP authentication.” seçeneğini işaretliyoruz.

Username: Buraya e-posta adresinizi yazıyorsunuz. (Örnek: iletisim@32byte.org)

Password: Buraya da e-posta adresinize ulaşmak için belirlediğiniz şifreyi yazıyorsunuz. (Örnek:asignc_1993_yeahbeybi)

Devam etmeden önce aşağıdaki notu okuyun.

NOT: “Username” ve “Password” kısımları, sizin cPanelden (veya PleskPanel) oluşturduğunuz e-postanıza ait bilgilerdir. İnternetteki bazı makalelerde buraya cPanel’e ulaşmak için girdiğiniz kullanıcı adı ve parolayı yazmanızı söyler. Eğer iletişim için birden fazla mail adresi kullanacaksanız, cPanel kullanıcı adı ve şifrenizi yazmanız daha doğru olacaktır. Çünkü, cPanel kullanıcı adı ve şifreniz, domainizin tüm etki alanlarına ulaşabilir.(Madde 3) Fakat güvenlik açısından tek bir iletişim adresi kullanmanızı ve SMTP yapılandırmanızı da bu adrese göre yapmanızı öneriyoruz.

Tüm bilgileri girdikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz. Ayarların işe yarayıp yaramadığını test etmek için “Send a Test Email” başlığı altındak “To” yazan kısma ulaşabileceğiniz özel bir mail adresi yazın. Bu kişisel mail adresiniz olabilir. Örnek: aliveli4950@gmail.com. “Send Test”butonuna basarak gönderdiğiniz mail adresini kontrol edin. Bazen SMTP protokellerinin işlemesi uzun sürebiliyor. 1-2 dakika bekleyin. Bu süre içerisinde “WP Mail SMTP: Test mail to …” başlıklı bir  e-posta size ulaşırsa, sıkıntı yok demektir. Böyle bir e-posta gelmiyorsa veya spama düşüyorsa, ayarları tekrar kontrol edin. Büyük ihtimal “Username” ve “Password” kısımlarında hata yapmışsınızdır. Ayarları doğru yaptığınızdan eminseniz sunucunuzun destek birimiyle iletişime geçin.

4- WP Mail SMTP Gmail için Ayarlama

Eğer ziyaretçilerimizle iletişim için Gmail adresinizi kullanmak istiyorsak, ayarlar için Gmail bilgilerinizi girmemiz gerekiyor. Ama ondan önce Gmail ayarlarından IMAP erişimini aktif etmeliyiz. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım.

#1 https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps adresine giderek “Daha az güvenli uygulamalar için erişim” seçeneğini “Aç” olarak işaretleyin. Bu işlemden sonra Google size mail gönderecek, ciddiye almayın.

#2 Gmail hesabınıza girerek üstteki çark () işaretine tıklayın. Açılan menüden “Ayarlar”a tıklayın. Üstteki sekmelerden “Yönlendirmeler ve POP/IMAP”a tıklayın. Açılan sayfadan “IMAP Erişimi:”kısmındaki “IMAP’ı etkinleştir” seçeneğini seçerek “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın.

#3 WP Mail SMTP ayar sayfasını açarak “From Email” kısmına Gmail uzantılı adresinizi yazın. “Encryption” kısmını “Use SSL encryption.” olarak seçin. “SMTP Host” kısmına “smtp.gmail.com”“SMTP Port” kısmına da “465” yazın. “Username” ve “Password” kısımlarına da Gmail hesap giriş bilgilerinizi yazın. Diğer alanları yukarıdaki anlatıma uygun olarak işaretleyin. “Değişikleri Kaydet”butonuna basın. Daha sonra test edin.

Bunu sadece Gmail için değil, Outlook, YandexMail, Yahoo gibi diğer mail servsileri için de ayarlayabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken mail ayarlarınızdan IMAP erişimini açmak.

Gmail, Yahoo, Outlook ve Yandex SMTP Bilgileri

SMTP Host: smtp.google.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp.mail.yahoo.com
SMTP Port: 465
Encryption: SSL

SMTP Host: smtp-mail.outlook.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.live.com
SMTP Port: 587
Encryption: TLS

SMTP Host: smtp.yandex.com.tr
SMTP Port: 465
Encryption: SSL


Evet, işlem bu kadar basit. Zor sandınız dimi? Eklentiyi kurup ayarları yaptıktan sonra artık spam mail sorunumuz olmayacak. Yorumda bulunarak daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap