İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Yönetim Paneli – A’dan Z’ye Yönetim Paneli
Trendlerdeki Yazı

WordPress Yönetim Paneli – A’dan Z’ye Yönetim Paneli

WordPress yönetim paneli neleri içeriyor. Yönetim panelinde neler var. A dan Z ye tüm WordPress yönetim panelini tanıyalım.

WordPress Yönetim Paneli – A’dan Z’ye Yönetim Paneli

WordPress’le kurduğumuz siteler, beraberinde bir yönetim paneliyle gelir. WordPress yönetim paneli sayesinde, sitemizin yönetimi tamamen bizim elimizdedir. Bu panel vasıtasıyla, tüm içeriğimizi ve çok daha fazlasını, kolayca yönetebiliriz.

Yeni başlayanlar için, WordPress yönetim paneli hakkında, her şeyi bilmek önemlidir.Çünkü yönetimine hakim olmadığınız bir siteyi, başarıya taşıyamazsınız.

Bu yazıda, WordPress yönetim panelinde neler olduğuna bakacağız, ve bu bölümlere dair küçük açıklamalar yapacağız. Bazı bölümler için, çok daha detaylı anlatım gerekmekte.Ancak tümünü bir yazıda toplamak, karmaşaya neden olur düşüncesiyle, ilgili bölümler için, daha kapsamlı yazılarımıza verdiğimiz bağlantıları takip ederek, Yönetim panel’iniz hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Şimdi hemen, panelimizde neler olduğuna ve ne işe yaradıklarına bakalım.

⇒ Başlangıç ⇐

Yönetim panelimizin hemen solundaki erişim panelinde, en üstte bulunur. Bu bölümden, özellikle, WordPress’in yeni sürümleri için güncelleme bildirimleri almakta istifade edebilirsiniz. Yine diğer güncellemeleri’de bu alandan kontrol edebilirsiniz. Birden fazla güncelleme varsa, yine bu alandan toplu olarak güncelleme yapabilirsiniz.

⇒ Yazılar ⇐

Yazılar bölümü, beraberinde dört alt başlıktan oluşmakta. Bunlar, Tüm yazılar – Yeni ekle – Kategoriler – Etiketler alt başlıkları.

Tüm yazılar: Sitemizde bulunan tüm yazılarımızın listesine ulaşıp, düzenleme yada çöpe taşıma gibi işlemleri yapabileceğimiz alandır.

Yeni ekle: Yeni bir yazı eklemek için kullanacağımız bölümdür. Bu bölümden yeni yazı ekleyebilir, anında yayımlayabilir, yada taslak olarak kaydedebiliriz.

Kategoriler: Mevcut tüm kategorilerin listesine bu bölümden erişiriz. Kategorileri düzenleyebilir, silebilir, yada yeni kategori ekleyebiliriz.

Etiketler: Yine bu bölümden’de tüm etiketleri liste halinde görebilir, değiştirebilir, yada silebiliriz.

⇒ Ortam ⇐

Ortam başlığı altında iki alt başlığımız bulunur. Kütüphane ve Yeni ekle

Ortam dendiğinde, resim, video, pdf yada ses dosyası gibi tüm dosyalarımızın yüklü olduğu alanı anlamalıyız. Çünkü WorPress, bize bu konuda neredeyse, tüm dosya türlerini destekleyen harika bir imkan sunmakta. Ancak bu alanı çöplük gibi kullanmak, her şeyi bu alana yüklemek, siteniz için ölümcül bir hata olabilir. Bu alanı sadece resim yüklemek için kullanmanızı tavsiye ederim.

Kütüphane: Tüm dosyalarımızın bulunduğu alandır. Buradan dosyalarımızı düzenleyebilir, silebilir yada yenilerini ekleyebiliriz.

Yeni ekle: Ortam kütüphanemize yeni dosya eklemek için kullanırız.  Dosya ekleme ve optimize etmek, başlı başına bir konu. Bu konuda mutlaka daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

⇒ Sayfalar ⇐

İki alt başlık’dan oluşur, Tüm sayfalar ve Yeni ekle.

Tüm sayfalar: Sitemizde bulunan tüm sayfaları görmeye ve yönetmeye yarar.

Yeni ekle: Yeni bir sayfa eklemeye yarar. Sayfa eklemek, SEO açısından’da önemlidir. Bu nedenle bu konuyu’da iyi öğrenmek, ve iyi kullanmak gerekir.

⇒ Yorumlar ⇐

Yazılarımız için yapılan yorumları yönetmemize yarar. Onay bekleyen bir yorum olduğunda, rakamsal olarak bu menünün üzerinde belirir. Bu kısımdan, yorumları onaylama, istenmeyen olarak belirleme, düzenleme yada silme opsiyonlarını kullanabiliriz.

⇒ Görünüm ⇐

Temalar: Yüklü temalar’ımız üzerindeki kontrolümüzü sağlayan, ayrıca yeni tema eklememizi sağlayan bölümdür. Tema ekleme ve silme nasıl yine bu bölümden yapılır.

Özelleştir: Sitemizi anlık olarak özelleştirmeye yarar. Yani sitemizin canlı görünümüyle beraber, yaptığımız değişikliklerin, anlık olarak görülmesine yarar. Bazı temalar sadece bu alandan yönetilmektedir. Bu tür temaları tercih etmemenizi öneririm. Temaların, mutlaka kendine has bir yönetim paneli olup olmadığına dikkat edin. [Link] Tema seçimi yapmak, siteniz için önemli bir detaydır.

Bileşenler: Temamıza has, farklı alanlarda, (Sidebar – Header – Footer vs), farklı içerikler, reklam vs gibi ek içerik göstermemize yarayan özelliktir. Bileşen kullanımı için, temanızın bileşen destekli olması gerekir. Günümüzde neredeyse tüm temalar, bu özelliğe sahiptir.

Menüler: Menü oluşturmak ve mevcut menüleri yönetmek için kullandığımız alandır. WordPress yönetim paneli içerisinde, en iyi bilmemiz gereken konulardan biride, şüphesiz, menü oluşturmak ve menü yönetimi’dir.

Üst kısım – Arka plan gibi temaya has iki başlık daha görebilirsiniz. Bunlar bu alanlara görüntü eklemeye yaramaktadır. Benim düşüncem, üzerine cümle kurmaya bile değmeyecek şeylerdir.

Düzenleyici:Bu kısımdaki önemli bir bölümdür. Tema dosyalarımıza buradan ulaşırız, ve lüzumlu gördüğümüz düzenlemeleri buradan yaparız. Tema düzenleme, iyi bilinmesi gereken başka bir konudur.

⇒ Eklentiler ⇐

Fazladan özellik kullanmamıza yarayan, WorPress’in belkide en etkileyici özelliklerinden biridir eklentiler. Eklentiler başlığı altında, Yüklü eklentiler – Yeni ekle – Düzenleyici olmak üzere, üç alt başlık bulunur.

Yüklü eklentiler: Kullanmakta olduğumuz veya pasif durumdaki, önceden sitemize yüklediğimiz eklentilere erişimi sağlar. Buradan eklentilerimizi, aktif yada pasif duruma getirebiliriz. Veya sitemizde kullanmayacaksak, tamamen silebiliriz.

Yeni ekle: Yeni bir eklenti yüklemek için kullanılır.  Eklenti yüklemek, yine bilinesi gereken önemli bir konudur.

Düzenleyici: Tıpkı temalar’da olduğu gibi, eklentiler içinde düzenleme alanı mevcuttur. Fakat işin profesyoneli değilseniz, eklenti düzenlemek konusunda, daha dikkatli davranmalısınız. Hatta kaliteli ve en [LİNK]çok işinize yarayacak eklentileri kullanıp, bu alana hiç dokunmamak sizin faydanıza olacaktır.

⇒ Kullanıcılar ⇐

Birden fazla yazar olan siteler, yada üyelik sistemi kullanan siteler için, diğerlerine göre daha önemli bir bölümdür. Bu başlık altında, Tüm kullanıcılar – Yeni ekle – Profilinizalt başlıkları bulunur.

Tüm kullanıcılar: Sitenizde bulunan, kayıtlı tüm kullanıcıları yönetmenize yarar. Buradan kullanıcılar için farklı yetkiler atayabilir (Editör, Yazar vs gibi), kullanıcı silebilirsiniz. Yine buradan yeni kullanıcı ekle sekmesiyle, kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Yeni ekle: Yeni bir kullanıcı eklemek için kullanabileceğimiz bölümdür.

⇒ Araçlar ⇐

Wördpress yönetim paneli içinde, ekstradan kullanabileceğimiz bazı araçlara erişim, bu menüden sağlanmaktadır. Uygun durumdaki araçlar – İçe aktar – Dışa aktar şeklinde üç alt başlık göreceksiniz.

Uygun durumdaki araçlar: İşinizi kolaylaştıracak, fazladan bazı araçlara erişim sağlarız. Bu bölümün kullanımı, daha ziyade, sitemizi yedeklemek için işimize yaramaktadır.

İçe aktar: Yukarıda belirttiğimiz yedekleme işlemi için, bir kısa yol niteliğindedir. Daha önceden yedeklediğimiz sitemizi, veya başka bir siteden taşımak istediğimiz içeriğimizi, buradan sitemize yükleyebiliriz.

Dışa aktar: Site içeriğinin tamamı, veya bir kısmını yedeklemek için, masa üstüne indirmemize yarar. Araçlar menüsünden site yedekleme ve geri yükleme, başlıklı yazımızda, daha fazla detay bulabilirsiniz.

 Ayarlar ⇐

WordPress yönetim paneli üzerinde, sitemizi açtığımızda ilk uğrayacağımız yer burası aslında. Sitemize dair çok önemli ayarları yapmadan, diğer işlemlere geçmemeliyiz. Ayarlar menüsü başlığı altında, Genel – Yazma – Okuma – Tartışma – Ortam – Kalıcı bağlantılar şeklinde, altı alt başlık bulunmakta.

Genel: Site başlığı, slogan gibi, pek çok ayarı bu bölümden yapabiliriz. Ayarlar menüsü, hakkında daha detaylı açıklamaların yer aldığı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazma: Bu kısımda en önemli özellik, varsayılan yazı kategorimizi seçmek. Yine maille yazmak için bir ayar alanı mevcut.

Okuma: Ana sayfada yazıların özet olarak’mı, yoksa tam metin olarak’mı gösterileceği, gösterilecek yazı sayısı, arama motorlarının indekslemesine engel olama gibi, seçenekler mevcut.

Tartışma: Yorumlar için ayar yapmamıza yarar.

Ortam: Resimlerin en boy oranları için bazı kriterler belirlemeye yarar.

Kalıcı bağlantılar: Bu konu başlı başına, ayrı bir öneme sahiptir. Kalıcı bağlantı oluşturmak, başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress yönetim paneli içinde bulunan, bölümlerin neye yaradıklarına dair bilgiler vermeye çalıştık.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap