1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Kullanıcılarına 5 Altın Tavsiye

WordPress Kullanıcılarına 5 Altın Tavsiye

WordPress sayesinde birçok kişi yazılım kodları öğrenmesine gerek kalmadan kendi web sitesini istediği gibi tasarlayabiliyor.

WordPress Kullanıcılarına 5 Altın Tavsiye

Dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress giderek daha da yaygınlaşıyor. WordPress sayesinde birçok kişi yazılım kodları öğrenmesine gerek kalmadan kendi web sitesini istediği gibi tasarlayabiliyor. WordPress kolay olmasına rağmen bir o kadar da meşakkatli bir içerik yönetim sistemidir. WordPress kullanıcıları için bazı tavsileri sizinle paylaşmak istiyoruz. İşte WordPress kullanıcılarının olmazsa olmazlar..

1-) Akismet Akimest eklentisi WordPess ile beraber gelen bir anti-spamdır. Akismet sayesinde bloğunuza yapılan spam saldırılarına engel olabilirsiniz. Akismet’i eklentiler bölümüden etkinleştirdikten sonra wordpress.org sitesinden etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede sitenizde istenmeyen yorumlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

2-) Contact Form 7 Web sitelerinin olmaz olması iletişim kutusudur. WordPress sitelerde kullanıcı dostu iletişim eklentisi Contact Form 7’dir. Eklenti ücretsiz olup, sitenize istediğiniz şekilde iletişim formu ayarlayabilirsiniz. Contact Form 7 eklentisini WordPress’in plugin deposundan yükleyebilirsiniz. Eklentisi etkinleştirdikten sonra admin panelinden ayarlarına girerek shortcode( kısa kodu) kopyalarak istediğiniz sayfaya yapıştırabilirsiniz. Contact Form 7 eklentisinde Dikkat etmeniz gerek önemli bir ayrıntı var. Mail protokolü php olarak çalıştığı için size gönderilen mesajlar gelmeyebilir. Bunu da ek bir eklenti ile çözüme kavuşturabilirsiniz. WP Mail SMTP eklentisini kurarak bu sıkıntıyı gidrebilirsiniz.

3-) All In One SEO Pack Bir web sitesi ne kadar mükemmel tasarıma sahip olursa olsun SEO hizmeti olmadığı sürece geniş kitlelere ulaşması oldukça güçtür. SEO, arama motorlarının web sitesini fark etmesini sağlayan bir hizmettir. WordPress sitelerin SEO hizmetini en iyi yapan eklentilerden birisi de All In One SEO Pack’dir. Eklenti belli bir ücrete tabii olmasına rağmen ücretsiz hizmette sunuyor. WordPress’in eklenti deposundan indirerek sitenize kurabilirsiniz. All In One SEO Pack’i etkinleştirdikten sonra admin panelinden genel ayarlarını yapabilirsiniz.

4-) Google XML Sitemaps Web sitesini arama motorlarının indekslemesi için sitemap şarttır. Sitemap olamdığı takdirde arama motorları web sitenize fark etmeyecektir. Sitemap, sitenizin haritasıdır. Web sitesini hazırladıktan sonra yapılan SEO hizmetlerinin başında Google Web Master Tools’a kayıt etmek gelir. Bu sayede Google’ın web sitenizi tanımasına yardımcı olursunuz. Web Master Tools sizden site haritası isteyecektir. WordPress’te bu site haritasını Google XML Sitemaps eklentisi ile hazırlayabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra admin panelinden ufak tefek ayarlarını yaparak sitemap’i oluşturabilirsiniz.

5-) WP Smush Arama motorlarının en çok dikkat ettiği özelliklerden bir tanesi de site açılış hızıdır. Web siteniz gereğinden fazla geç açılıyorsa arama motorları bunu spam olarak algılayabilir. Birçok neden web sitenizin geç açılmasına sebep olsa da en belirgini yazı içeriğindeki fotoğrafların boyutudur. Fotoğrafların web’e optimize edilmesini sağlayan eklenti açığımızı da Wp Smush kapatıyor. Wp Smush, site içeriklerindeki fotoğrafların optimizasyonunu sağlayarak hem SEO’ya katkıta bulunur hem de sitenin açılış hızının artmasını sağlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. WordPress siteye sahip kişilere önemli olabilecek tavsiyeler için güzel 5 eklenti olmuş. All in one seo eklentisini uzun bir süredir kullanıyordum şu an da yoast seo kullanmaya başladım. wordpress tavsiyeler için contact form eklentisi de olmazsa olmazlardandır. güzel yazı olmuş teşekkürler 🙂