İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. WordPress Siteler için SEO Kontrolü: 20 Adımda SEO Testi
Trendlerdeki Yazı

WordPress Siteler için SEO Kontrolü: 20 Adımda SEO Testi

Sitenizin SEO durumunu bilmek ister misiniz?. O zaman bir SEO kontrolü yapın. Sitenizin sıralamasını nasıl yükselteceğinizi görün.

WordPress Siteler için SEO Kontrolü: 20 Adımda SEO Testi

Yeni bir site açtınız, yada mevcut bir siteniz var. Sitenizin SEO açısından bir kontrolünü yapmak istiyorsunuz. Bunun için çeşitli araçlar var. Ama bunlar genellikle ücretli araçlar ve kontrol sonrası da işiniz çok kolay değil. Basit bir SEO kontrolü için para ödemek de pek akıllıca değil.

Bu makalede temel SEO kontrolü için nelere bakmanız gerektiğini anlatacağım. Siteniz için bir kontrol listesi hazırladım. SEO gerçekten çok kapsamlı bir çalışma gerektirir, ama her WordPress sitesi için olmazsa olmaz kaideler vardır. İşte o maddeler.

WordPress siteler için SEO kontrolü

1 # Alan adı kontrolü

Sitenizi açtınız yada açmak üzeresiniz, ilk önce kontrol etmeniz gereken şey alan adınız dır. Alan adınızın daha önceden başkaları tarafından kullanılmış olma ihtimali vardır, ve kötü bir şöhrete sahip olabilir.

Haliyle böyle bir alan adıyla yola çıkmak, henüz işin başında kaybetmeniz anlamına gelir. Bu nedenle alan adınızın geçmişini kontrol etmelisiniz.

Who.is yada kendi bildiğiniz başka bir aracı kullanarak alan adınızı kontrol edebilirsiniz.

Alan adını satın almışsanız, ve kötü bir itibara sahip olduğunu sonradan öğrenmişseniz, bu size ek bir maliyet getirecektir. Ama boşa kürek sallamak yerine bu maliyeti kabullenmek daha mantıklıdır.

2 # Hosting kontrolü

Sitenizin SEO kontrolü sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de Hosting dir.

Sık sık kesintiler olan, yetersiz güvenliğe sahip, başarısız hosting firmaları ile çalışmak, siteniz için yapacağınız her şeyin boşa gitmesi anlamına gelir.

Bu tür firmalarla çalışmak sitenizin SEO suna ciddi biçimde zarar verecektir.

Benim Hosting önerim, Vargonen‘dir.

Sizde çalışacağınız hosting firmasını doğru seçmelisiniz. Web siteleri SEO çalışması, daha siteyi açmadan başlar. Bu nedenle sizde SEO konusundaki önemli adımları ciddiye almalısınız.

3 # SSL sertifikası

Google SSL sertifikası olmayan siteler için, kullanıcıları güvensiz siteler olarak uyarmaktadır. Siteniz için böyle bir uyarı mesajı almak istemezsiniz sanırım.

Kullanıcılardan önemli bilgileri isteyen siteler için SSL sertifikası sahibi olmak çok önemli olmanın ötesinde, hayatidir.

Ticari amaçlı bir siteniz varsa, ve müşterilerden önemli bilgilerini talep ediyorsanız, mutlaka bir SSL sertifikanız olmalı.

4 # SEO dostu tema sahibi olmak

SEO dostu olduğunu iddia eden pek çok WordPress teması vardır. Ancak durum gerçekte farklı olabilmekte.

Bir temanın SEO dostu olduğunu belirtmesi, öyle olduğu anlamına gelmez. Bunun için ciddi biçimde inceleme yapmanız gerekir.

Bir WordPress teması almadan önce dikkat etmeniz gereken önemli kriterler vardır. Bu kriterleri Tema da var olduğundan emin olmanız gerekir. Sadece bir veya iki kriter için taviz verebilirsiniz. Daha fazlası o temanın işe yaramaz olduğunu gösterir.

WpDenizinin seçtiği temalar SEO konusunda sınıfı geçen temalardır. Temaları inceleyerek neyi kast ettiğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

5 # Anahtar kelime araştırma

SEO kontrolü yaparken değil, aslında daha önceden yapmanız gereken bir şeydir. Ama bunu doğru biçimde yapmamış olabilirsiniz. Veya zaman bulamayıp, içerik oluşturduktan sonra düzenlemeyi tercih etmiş olabilirsiniz.

Rankıe gibi anahtar kelime analizi yapmak için tasarlanmış müthiş bir eklenti kullanabilirsiniz. Yada SEO Keywords Competition gibi yine üst düzey bir eklenti kullanmanız mümkün.

Anahtar kelime araştırması SEO kontrolü konusunda sizin rekabetin neresinde, ve ne derece güçlü olduğunuzu belirler.

Modern bir SEO çalışması artık hilelerle yürümüyor. Bu sebeple doğru hedefleme ve tabi başarı için anahtar kelime analizi çok önemlidir.

6 # İçeriği optimize etmek

Oluşturduğunuz içeriğin doğru biçimde optimize edilmiş olduğundan emin olun.

İçeriği optimize etmek de dikkat edeceğiniz en önemli hususlar:

  • Anahtar kelimeyi yazı başlığında kullanmak.
  • Anahtar kelimenin yazı içinde kullanılması. (ortalama %1)
  • Yazı için giriş, gelişme ve sonuç bölümleri oluşturmak.
  • Anahtar kelimenin giriş bölümünde kullanılması.
  • Paragrafların ve cümlelerin kısa tutulması.

7 # Etiket kullanımı

Yazıların neyle alakalı olduğuna dair önemli ipuçları niteliğinde olan etiketlerin kullanılması önemlidir.

Etiket kullanımı doğru biçimde yapılmalı, ve kesinlikle içerikle alakalı olmalıdır.

Etiketleri kullanırken sadece tek bir kelime olarak değil, uzun kuyruk bir anahtar kelime gibi kullanabilirsiniz.

8 # Kalıcı bağlantı ayarları

WordPress için varsayılan kalıcı bağlantı ayarları, kesinlikle SEO dostu değildir.

Kalıcı bağlantı ayarlarının kesinlikle doğru biçimde oluşturulduğundan emin olmalısınız.

Siteniz için bir SEO kontrolü yaparken, bu önemli detayı atlamayın. Çok uzun süredir açık bir siteniz varsa, permalink yapısını değiştirirken dikkatli olun.

9 # SEO eklentisi kullanmak

Eklentisiz SEO çalışması yapmak, bir WordPress kullanıcısı için aptallıktır.

Tema ne kadar SEO dostu olursa olsun, kesinlile bir eklentinin işini yapamaz. SEO eklentilerinin odağında arama motoru optimizasyonu vardır. Oysa temalar çok daha komplike yapıdadır ve doğrudan SEO odaklı olmaları beklenemez.

Kaliteli SEO eklentileri kullanmak, kesinlikle siteniz için bir avantajdır. Yine beraberinde YOAST eklentisini kullana bilirsiniz.

10 # Görüntü kullanımı ve optimizasyonu

İçeriğin en az bir görüntü ile desteklenmesi önemlidir. Ancak görüntülerin neyle alakalı olduğunu göstermekte bir o kadar önemlidir.

Görüntü optimizasyonu her görsel için yapılmalıdır. SEO kontrolü sırasında, görüntü kullanıyor musunuz, kullanılan görüntüler optimize edilmiş mi, mutlaka kontrol etmelisiniz.

11 # İçeriğin kontrol edilmesi

Bir içerik hazırladığınızda, aceleyle hemen yayımlamayın.

Önce içeriği kontrol edin.

Başlık eklediniz mi?.

Anahtar kelime kullanımı ne durumda?.

Unuttuğunuz bir şey var mı?.

A dan Z ye her şeyi kontrol edin. Detaylıca yazılmış ve sağlam bir kontrolden sonra yayımlanmış yazılar arama sonuçlarında daha avantajlıdır.

12 # Dahili bağlantılar

İçeriğinize destek olacak, konuyla alakalı detaylı bilgilerin yer aldığı diğer yazılarınıza her zaman yer verin.

Dahili bağlantılar, tıklanma oranlarını ve sitede geçirilen zamanı arttırmaya yarar. Bağlantı verdiğiniz içerikler yeterince kaliteli ise, daimi takipçiler kazanmanız kolaylaşır.

13 # Harici bağlantılar

Siteniz dışında, niş dahilindeki kaliteli sitelere bağlantılar verebilirsiniz. SEO açısından çok büyük bir etkiye sahip olmasa da, yinede bu bağlantılar sitenizin otoritesini arttırır.

Dış bağlantılar için Nofollow kullanmak en mantıklı olan yöntemdir. Böylelikle bağlantı verdiğiniz sitelerin size zarar vermesi ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

14 # Kırık linklerin kontrolü

İçeriğinizde verdiğiniz bağlantılar, zaman içerisinde geçerliliğini yitirebilir.

URL yapısı değişmiştir, içerik kaldırılmıştır, veya bu bir dış bağlantı ise site kapanmıştır…

Hangi nedenle olursa olsun, kırık bağlantıların tespit edilip, hem arama motorları, hemde kullanıcılar için içeriğin güncel olması sağlanmalıdır.

Kırık bağlantıları en az yılda 2 -3 kez kontrol edilmesi gerekir.

Siteniz için bir SEO kontrolü yaparken, kırık bağlantıların tespit edilmesi de gözden kaçmamalıdır.

WordPress kullanıcıları Wp Link Statüs gibi eklentileri kullanarak kırık bağlantıları tespit edebilir.

15 # Güvenlik kontrolü

Sitenizin güvenliği her şeyin önünde gelir. Güvenlik yönünden zayıf olan siteler, her zaman bir saldırı ile yerle bir olabilir. Buda tüm SEO çalışmanızın yok olması demektir.

Hide My Wp gibi bir eklenti kullanarak, siteniz için çok etkin bir güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz.

Sitenizin asla saldırıya uğramayacağını düşünmeyin. Dünyada her gün binlerce site korsanlar tarafından çökertilmektedir. Sıra size gelmeden önleminizi almalısınız.

Güvenlik açısından zayıf sitelerin, SEO adına bir çalışma yapması çok akıl alır bir durum değildir.

16 # Bir blog eklemek

Siteniz her ne hakkında olursa olsun, mutlaka bir blog bölümü olmalıdır.

SEO kontrolü yapmak istiyorsunuz, ama sitenizin bir blog bölümü yok… Çok büyük bir eksiklik var demektir.

Arama motorları, güncelenen sitelere daha fazla değer vermektedir. Bunu yapmanın en kolay ve etkili yolu ise blog yazmaktır. Siteniz için oluşturacağınız blog bölümü, size arama sonuçlarında daha fazla görünme şansı verecektir.

17 # Hız optimizasyonu

Google sayfa yüklenme hızına çok büyük önem vermektedir. Yavaş yüklenen siteler, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için dezavantajlıdır. Bu nedenle site hızınız konusunda gereken çalışmayı yapmanız gerekir.

Site hızı konusunda öncelikle doğru hosting firmasıyla çalışmalı, ve kesinlikle hızlı bir tema kullanmalısınız.

Bunun dışında site hızını arttırmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Öncelikle site hızınızı ölçün,  yeterli bir hıza sahipseniz (en fazla 3 saniye olmalı) sorun yok demektir. Şayet siteniz yeterince hızlı değilse, çeşitli teknikleri kullanarak site hızınızı arttırmalısınız.

18 # Görüntüleri sıkıştırma

Aslında hız optimizasyonu başlığı altına, resimleri sıkıştırmayı da dahil edebilirdim. Ancak öneminin daha net anlaşılması için farklı bir başlık altında ele aldım.

Site hızının SEO açısından ne kadar önemli olduğunu söyledik. Görüntüleri sıkıştırmak, site hızımız üzerinde çok ciddi bir etkiye sahiptir.

WordPress için kullanabileceğiniz  pek çok görüntü sıkıştırma eklentisi vardır. Bu eklentilerden bazılarını bizzat test ettim. Sizde bu eklentilerden birini kullanabilirsiniz. Veya dilediğiniz bir yolla görüntülerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Önemli olan, görüntülerin sıkıştırılarak daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır.

19 # Sosyal medya eklentisi kullanımı

Muhteşem içerikler oluşturabilirsiniz. Ancak bu tek başına yetmez.

Ziyaretçilerinizin içeriği paylaşmalarına imkan vermelisiniz. Hatta bu yönde teşvik bile edebilirsiniz.

İçeriğiniz sosyal medyada ne kadar fazla paylaşılırsa, trafiğiniz ve SERP ler deki yerinizde o kadar yükselir.

Yine siteniz için oluşturduğunuz sosyal hesapların, daha fazla kişinin beğenmesini, ve takip etmesini sağlamak için sosyal medya eklentilerini kullanmalısınız.

Kaliteli ve gerçekten faydalı eklentileri kullanarak,sitenizin SEO yapılanmasında önemli bir adım atmış olursunuz.

20 # Mail abonelik forumları

Bir sitenin büyüklüğü, sahip olduğu mail aboneleri kadardır.

Sitenizde ilk günden itibaren mail aboneleri toplamak için çalışmalısınız. Bunun için sitenizde mutlaka bir mail abonelik formu bulundurmalısınız.

Mail aboneleri ile SEO ne alaka demeyin. Abone demek daimi takipçi demektir, yani sizin sahip olduğunuz en değerli şeydir. Daimi takipçi demek ise, sürekli bir trafik demektir.

SEO kontrolü hakkında son sözler

Sitenizi oluşturmak için bin bir zahmet çektiniz. Saatlerinizi, günlerinizi harcadınız içerik oluşturmak için. Ama organik trafik konusunda hala sıkıntılısınız.

O zaman sitenizin SEO çalışması için biraz daha fazla zaman ayırmanızın vakti geldi demektir. Yukarıdaki çok basit 20 madde, profesyonel SEO için çok önemli bir altyapı oluşturacaktır.

SEO yu en üst düzeye çıkarmak için çaba harcamalısınız. Ama bunu yaparken doğru biçimde yapın ve SEO hakkında duyduğunuz yalan yanlış bilgilerden uzak durun.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap