1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. En İyi WordPress SEO Eklentileri ve İncelemeleri
Trendlerdeki Yazı

En İyi WordPress SEO Eklentileri ve İncelemeleri

En iyi WordPress SEO eklentisi hangisi?. WordPress için hangi SEO eklentisini kullanmalıyım?. WordPress SEO eklentileri için inceleme.

En İyi WordPress SEO Eklentileri ve İncelemeleri

Bir site kuruyoruz ve onca emek harcıyoruz. Ancak sadece emek harcamak yetmiyor. İçin birde SEO tarafı var. WordPress SEO eklentileri, WordPress kullanıcıları için işin bu yönünü kolaylaştırıyor.

Peki ama en iyisi hangisi?

Öncelikle şunu belirtmek lazım. SEO eklentisi dediğimiz de, Cache eklentileri de bu işin içine girer. Sonuç da site hızı SEO açısından önemlidir. Ancak biz bu makalede, hepsi bir arada eklentileri inceleyeceğiz.

WordPress SEO eklentileri

1 # Yoast SEO

WordPress Yoast Seo Eklentisi

İlk sıraya bu eklentiyi koymamın nedeni, en iyisi olduğunu düşünmem değil. WordPress kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen eklenti olmasıdır.

Yoast eklentisini bu kadar meşhur eden ana neden, içerik oluştururken sunduğu anlık analiz özelliğidir. Özellikle SEO konusunda yetersiz bilgiye sahip olanlar için bu özellik çok işe yarar.Eklenti sadece içeriğinizi anlık analiz etmekle kalmaz.Bunun dışında HTML meta açıklaması eklemenize, otomatik site haritası oluşturmaya, tüm sayfalar için meta açıklamaları eklemeye de yarar. Ayrıca sitenizde yanlış giden bir şeyler olduğunda, sizin için uyarı vermesi de bir başka özelliği.Eklenti ücretsiz ve ücretli sürümler olarak kullanılabilir. Ücretli sürümü çok daha fazla özellik barındırmaktadır.Kullanıcıların pek çoğu en iyisi Yoast dese de, azımsanmayacak bir bölüm, gereğinden fazla hantal ve süslenmiş bir eklenti olduğunu söylemekte.

Yoast SEO ayarları biraz zorlayıcı olabiliyor. Bu eklenti için bir handikap olarak görülebilir.

Eklentinin sunduğu tüm özelliklerin SEO açısından önem teşkil edip etmediği de tartışılır. Yani ben gereğinden fazla şişirilmiş bir eklenti olduğunu düşünenlerden tarafım.

Peki bu eklentinin kötü olduğunu mu gösterir?.

Kesinlikle hayır. Ama eklentinin çok iyi pazarlandığını da gözden kaçırmamak gerek.

Anahtar kelime, site hızı, backlink, SERP ler gibi konularında eklentiye bir şekilde entegre edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ücretsiz sürümü için bir şey diyemem, ancak premium sürümünde bulunmalıydı. Sonuç da 69 dolar gibi bir bedeli var.Neredeyse bir kaç günde bir güncellenmesi iyi, ancak bu güncellemelerin ne getirdiğini anlayamadım çoğu zaman.Yine de WordPress SEO eklentileri içinde en çok kullanılan olduğu bir gerçek.

2 #All İn SEO Pack

İkinci sırada inceleyeceğimiz eklenti, aynı zamanda en çok bilinen ve kullanılan eklentilerin başında gelenlerden.

WordPress All in Seo Eklentisi

Yoast eklentisine göre çok daha kolay bir yapılandırma menüsüne sahiptir. Hepsi bir arada SEO adını taşısa da, adı kadar iddialı özelliklere sahip değil.

Yoast da olması gerekirdi değim şeyler bu eklenti için de geçerli. Madem ki hepsi bir arada, o halde olmalıydı diye düşünüyorum.

Eklentinin en büyük özeliği, e-ticaret siteleri için alanında tek olması. Bunun dışında otomatik meta etiketleri eklemesi de var tabi.

Sadece kurmak ve çok küçük bir kaç yapmak yeterli. Genel olarak Yoast ile benzer özelliklere sahip. Kolay kullanımı nedeniyle en fazla tercih edilen eklentilerden biri.

Bir dönem bende kullandım, ancak istediğim eklenti olmadığına karar verdim.

Eklentiyi kullanalar, özellikle kolay yapılandırılmasından çok memnun. Ayrıca premium sürümü de mevcut. Yoast eklentisin den biraz daha pahalı olduğunun altını çizelim. Bunda E-Ticaret sitelerine hitap etmesinin payı da büyük elbette.

3 #SEO Ultimate

Seo Ultimate Eklentisi

WordPress SEO eklentileri içinde en çok bilinen bir diğer eklenti ise, SEO ultimate eklentisi dir. Bu eklenti, temel SEO işlevlerinin yanında, Google yazarlık özelliğini de taşımaktadır.

Bir diğer önemli özelliği ise, sitenizde derin bağlantılar oluşturmaya imkan tanımasıdır. Eklenti hem ücretsiz, hemde ücretli sürüme sahip.

Sosyal paylaşım için bağlantı düğmeleri eklemesi ise bir başka özelliği. Yine zengin snippet desteği mevcuttur.

Premium sürümü 49 dolar gibi ücrete tabidir. Eklentiyi yalnızca test amaçlı kullandım, genel özellikleri itibariyle, rakiplerinden arda kalır bir yanı yok.

Kullanıcıları eklenti den genel olarak memnun olduklarını belirtmekte. Daha agresif bir pazarlama taktiği ile, çok daha iyi yerlerde olabilecek bir eklenti olduğunu düşünüyorum.

En çok dikkatimi çeken şey, eklentinin güncelleme sıklığı. Neredeyse senede bir kez güncelleniyor olması, eklenti için çok büyük handikap. Ancak hali hazırda 200.000 den fazla indirmeye sahip bir eklenti.

4 #Premium SEO Pack

WordPress Premium Seo Pack Eklentisi

“Gezegendeki en iyi SEO eklentisi.” Eklentiyi bu şekilde tanımlıyorlar.

Premium SEO pack eklentisi, WordPress SEO eklentileri içinde en iddialı olanlardan biri.

Eklenti SEO için gereken her şeyi bir arada sunuyor. Neredeyse kusursuz diyebilirim.

Site hızlandırma, sosyal paylaşım butonları, ücretsiz backlink sağlama, sitenizin sosyal medyadaki performansını takip etmek gibi bir dizi özelliğe sahip.

Tüm yayınlarınız için toplu olarak SEO düzenlemesi yapması, eklentinin çok hoş özelliklerinden biri.

Yerel SEO, Video site haritası, zengin snippet entegrasyonu gibi özelliklere de sahip.

Resimlere otomatik alt etiketi ekleme, Google analytics verilerini izleme, derin dahili bağlantılar oluşturma ve aha bir dizi özellik içeren eklenti, en iyi WordPress SEO eklentileri arasında olmayı hak ediyor.

Google Anaytics verilerini izleme konusunda bir ara hata veren eklenti, onun dışında harika iş çıkarıyor. Zaten o hatada düzeltildi.

Eklentiyi kullananlar dan bazıları hata mesajı aldıklarını söylemekte. Bunun nedeni de bellek aşımıdır. WordPress bellek sınırını nasıl arttıracağını bilmedikleri için bu hatayı bildiriyorlar.

Ben wpdenizi için bu eklentiyi kullanıyorum. Daha önce Yoast eklentisini kullanıyordum. Yoast ile optimize ettiğim yazıların SEO puanı düşüktü. Bu eklentiyi kullanmaya başladığımda, çok daha iyi optimize etme şansı buldum.

Kişisel önerim Premium SEO Pack eklentisi dir.

Sonuç:

WordPress SEO eklentileri içinde, komple bir eklenti arayanlar için çok fazla seçenek olduğunu söyleyemem. Aslına bakarsanız var, fakat hedefe ulaşma konusunda yetersizler.

Bunun dışında aylık olarak para ödemeniz gereken, yada çok yüksek ücretler isteyen eklentiler de var. Ben burada onlara yer vermedim.

Burada yer verdiğim eklentiler, WordPress kullanıcılarının en çok bildiği ve kullandığı eklentiler dir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap

Yorumlar (1)