1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar
Trendlerdeki Yazı

WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar

Bilindiği gibi WordPress.org ile WordPress.com iki ayrı platformdur. WordPress ile yeni buluşan kullanıcılar sıklıkla wordpress.org ile wordpress.com arasındaki farklar konusunu merak ederler ve hangisinin daha kullanışlı olduğunun cevabını ararlar.

WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar

Bilindiği gibi WordPress.org ile WordPress.com iki ayrı platformdur. WordPress ile yeni buluşan kullanıcılar sıklıkla wordpress.org ile wordpress.com arasındaki farklar konusunu merak ederler ve hangisinin daha kullanışlı olduğunun cevabını ararlar.

WordPress.org ile wordpress.com arasındaki farklar

WordPress.org websitenizde kullanmak için ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynak bir içerik yönetim sistemi yazılımıdır.

WordPress.com ise Automattic isimli firma tarafından yukarıda belirtilen açık kaynak içerik yönetimini kullanan bir ücretli servistir ve bu açık kaynak yazılımı kısıtlamıştır. Yazının ilerleyen bölümlerinde bunu daha iyi anlayacaksınız.

WordPress.org

Ücret

WordPress.org ücretsiz bir açık kaynak yazılımıdır.

Barındırma (Hosting) ve Alan Adı

WordPress.org için bir host ve alan adına sahip olmalısınız. Bugün birçok firma uygun fiyatlarla bu hizmetleri vermektedir. Gerekli dosyaları kendi hostinginize yükleyerek kullanabilirsiniz ya da yine bugün birçok hosting firması tek tıklama ile wordpress.org kurulmasını kolaylaştırmıştır. Dosyalar üzerinde tam kontrol hakkına sahip olmanız büyük bir avantajdır. Dosyalar üzerinde istediğiniz her türlü değişikliği yapabilirsiniz.

Temalar

WordPress.org bünyesinde binlerce ücretsiz tema barındırmaktadır (https://wordpress.org/themes/) ve dilediğinizi seçerek websitenize yüklemeniz ücretsizdir. Tabi dilerseniz ücretli temalar satın alarak da sitenize kurabilirsiniz (Themeforest.com). Eğer yeterli teknik bilgiye sahip iseniz kendi temanızı da yaratabilirsiniz. Yani sınır yok!

Eklentiler

WordPress.org bünyesinde on binlerce ücretsiz eklenti barındırmaktadır (https://wordpress.org/plugins/) ve dilediğinizi seçerek websitelerinizi daha fonksiyonel ve kullanışlı hale getirebilirsiniz. Yine temalar gibi ücretli eklentiler satın alarak da sitenize kurabilirsiniz (https://codecanyon.net/category/wordpress). Yine eğer yeterli teknik bilgiye sahipseniz kendi eklentinizi de yaratabilirsiniz. Eklentilerde de temalarda olduğu gibi sınır yok.

Güvenlik ve yedeklemeler

WordPress.org kullanacaksanız websitenizin güvenliğinden ve yedeklemelerden sizler sorumlusunuz. Ancak artık bu işlemler tek tıkla güncellemeler ve ücretsiz eklentiler ile yedeklemeler olarak basitleşmiştir.

WordPress.com

Ücret

WordPress.com 5 farklı plan sunmaktadır. Bunlar:

Free (Ücretsiz) – 3GB ile sınırlı.
Personal – yıllık $36 – 6GB ile sınırlı
Premium – yılık $99 – 13GB işle sınırlı
Business – yıllık $299 – Limitsiz
VIP – aylık $5000’dan başlayan fiyatlarla

Barındırma (Hosting) ve Alan Adı

WordPress.com kendi hosting imkanını size sunmaktadır. Tüm ücretsiz wordpress.com sitelerinde wordpress.com’un reklamları yayınlanmaktadır. Bunları kaldırabilmek için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz wordpress.com plan seçeneğinde özel alan adı kullanmanız engellenmektedir. Yani alan adınız isminiz.wordpress.com gibi bir alt alan adı olarak yayına alınır. Kendi özel alan adınızı kullanabilmeniz için ekstra ücret ödemeniz gerekir.

Temalar

WordPress.com sizlere sınırlı sayıda tema kullanma hakkı verir. Ücretsiz planda yaklaşık 165 tema mevcuttur. Ücretli temalar kullanabilmek için ekstra ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca bu temalar üzerinde kısıtlı düzenleme hakkınız vardır.

Eklentiler

WordPress.com sizlere sınırlı sayıda eklenti yükleme hakkı tanımaktadır. Bir başka anlatımla ücretsiz plan kullanmakta iseniz sadece wordpress.com’un izin verdiği eklentileri yükleyebilirsiniz. Bu sınırlamalar ise ödeyeceğiniz ücretlere göre kademeli olarak azalmaktadır.

Güvenlik ve yedeklemeler

WordPress.com tüm güvenlik ve yedekleme işlemlerini kendisi yapmaktadır. Bu konuda sizin herhangi bir çaba sarfetmenize gerek yoktur.

Hangisi Daha İyi?

Genel olarak WordPress.org için daha iyi diyebiliriz. Ancak yine de para kazanma derdi olmayan ve yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kişisel blog sahipleri için wordpress.com’da bir seçenek olabilir. Fakat yine de belirtmek gerekir ki wordpress.org en küçüğünden en büyüğüne kadar her websitesinin kullanabileceği, işini geliştirebileceği, reklamlarını özgürce yayınlayabileceği, yaratıcılıkta sınır tanımayan bir platform olarak göze çarpıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap