İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Nedir ?

WordPress Nedir ?

WordPress Nedir ?

WordPress, dünyanın en çok kullanılan Cms(Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir. 2001 yılında Türkiye’de kullanımı artış gösteren ve kullanımı oldukça basit bir sistemdir WordPress. Gerek temaları gerekse tasarlanan eklentiler sayesinde, WordPress alt yapısını kullanarak web site oluşturmak mümkündür.

Özellikle günümüzde Themeforest gibi tasarımcı ve yazılımcıların bir araya gelip satış yaptığı mekanlarda WordPress temalarını görmek mümkün. WordPress, Joomla ve Drupal sistemleri ile yarışan bir sistemdir. Fakat Drupal ve Joomla biraz daha eski teknolojiye hitap ettiği için insanlar WordPress‘e yöneliyor.

WordPress’in bu kadar sık tercih edilme nedenlerinden birisi de çok kolay seo yapılabilmesidir. Kolay yönetilebilir paneli ve güncel ücretsiz eklenti arşivi ile WordPress insanların vazgeçilmezi olmuştur.

Öyle ki , Türkiye’nin en büyük firmaları dahi WordPress’e geçiş sağlamıştır. WordPress, güvenlik olarak ta en iyi sistemler arasında yer alsa da bazen küçük hatalar ve eklentiler yüzünden açık verebiliyor. Bunu engellemek için eklentileri en aza indirmemiz veyahut güvendiğimiz eklentileri resmi sitelerinden indirmemiz doğru olacaktır.

WordPress, Php ve Asp dillerini bilmemize gerek kalmadan bize kolay yönetilebilir esnek bir sistem sunmaktadır. Bu sistemi yönetmek kadar kurması da oldukça basittir. İçerisinde bulunan ve hazır olarak gelen bölüm sayesinde yazar profilimizi düzenlemekte oldukça kolay.

2013 yılından itibaren %72 oranında WordPress kullanımı artmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de WordPress sisteminde kolay Seo yapılabilmesidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap