İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Litespeed Cache Eklentisi ve Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

WordPress Litespeed Cache Eklentisi ve Özellikleri

Wordpress Litespeed Cache ile sağlanan optimizasyonla performansınızdaki farklılıkları sizlerde hissedebilirsiniz.

WordPress Litespeed Cache Eklentisi ve Özellikleri

LiteSpeed nedir ?

Litespeed hosting veya fiziksel sunucu hizmetleri üzerine kurulumu sağlanan bir web server yazılımıdır.Yüksek CPU tüketimi veya ziyaretçi trafiği yüksek olan sunucular için yüksek performans ölçeklendirmesini sağlayabilmektedir.Günümüzde en aktif kullanılan LiteSpeed Web Server lisanslı ve ücretli bir yazılımdır.

WordPress LiteSpeed Cache nedir ?

Bilindiği üzere WordPress Dünya’da en aktif kullanılan içerik yönetim sistemidir.Eklenti ve temaları ile kullanıcılarına dinamik bir yapı sunan WordPress yüksek cpu tüketebiliyor.

LiteSpeed Cache ile bu tarz yüksek kaynak tüketen web siteleri için kullanıcılara % 90 oranında bir performans artışı sağlayabiliyor.Sizlerde web siteniz üzerinde Litespeed Cache eklentisini kurarak performansınızda iyileştirmeye gidebilirsiniz.

WordPress Litespeed Cache ile sağlanan optimizasyonla performansınızdaki farklılıkları sizlerde hissedebilirsiniz.

LiteSpeed Cache eklentisi gelişmiş ön bellek yönetim araçları ve performans optimizasyonları tek panel üzerinden işlem görmenizi sağlar ve olanak tanır.

Litespeed Cache ile ;

Sitenizin hızlı açılmasını ve Google üzerinden organik arama sonuçlarında sitenizin daha hızlı yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak PageSpeed veya GMetrix puanlamasında yüksek puanlar alablirsiniz.

WordPress LiteSpeed Cache WordPress tabanlı web siteleri için üstün performans sunmak için hazırlanmış ve çeşitli özellikleri ile kullanıcılara sunulmuştur.

Litespeed Cache Genel Özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Veritabanı optimizasyonu
 • Özel Önbellek
 • Web Crawler ( Tüm Urllerin Taranması )
 • HTTP / 2 Push
 • İçerik Dağıtım Ağı Desteği
 • Tarayıcı Önbellek Desteği
 • Sunucu Düzeyinde Tam Sayfa Önbelleği
 • Görsellerin Optimizasyonu ( Resim Optimizasyonu )
 • CSS / Javascript / HTML Sıkıştırma
 • CSS / JavaScript Kombinasyonu
 • İçerik Dağıtım Ağı Desteği

Kurulum ve Yapılandırma

WordPress LiteSpeed Cache eklentisi ücretsiz sunulan bir eklentidir.Wordpress admin paneliniz üzerinden Eklentiler sekmesi üzerine giriş sağlayıp Yeni Ekle seçeneği üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini aratıp kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Eklentinin kurulumunu sağladıktan sonra Ayarlar bölümüne gelerek yapmak istediğiniz optimizasyonlar ile ilgili olarak tüm ayarlamaları tek bir sayfa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti hali hazırda birçok ayarı kendisi otomatik olarak sağlamaktadır. Otomasyon ile gelen ayarlar üzerinde dilerseniz işlem ve kapsam süresini düzenleyebilirsiniz.Eğer otomatik olarak ayar gerçekleştirmek istemezseniz manuel ayarlama işlemi sağlayabilirsiniz.

Sayfa Ön Bellekleme

Sayfa ön bellekleme özellikle sayfa açılış hızınızı ve organik hit artışına katkı sağlayan en önemli özelliklerinden biridir. Ziyaretçi siteye giriş yaptığı anda sayfayı ön belleğe alır ve bir sonraki sayfa görüntülenmesinde bekleme süresi oldukça kısalır.Google algoritmalarında hızlı açılan web siteleri organik aramalarda bir adım önde olduğu önemle vurgulanmaktadır.

Gzip Sıkıştırması

Bir web sitesine giren ziyaretçi sayfa açılmaya başladığından itibaren tüm dosyaları ön belleğe yüklemeye başlar.Dosya boyutu yüksek olduğunda ise sayfa açılış süresi uzar ve CPU kullanımın artmasına neden olur.Gzip sıkıştırması özelliği ile 100 Kb boyutundaki A dosyası ortalama 15-20 KB boyutuna ulaşır.Bu özellik sayesinde dosya boyutumuzu düşürüp sayfa açılış hızınızı arttıracaktır.

Veritabanı Optimizasyonu

Siteniz üzerinde yer alan tüm veriler bir veritabanında barınmaktadır.Sayfalar üzerine giriş sağlandığında tüm içerikler veritabanından çekilerek sistem üzerinde yayınlanmaya başlar.Eklentinin bu özelliği sayesinde tüm veritabanı dosyalarınızı optimize edebilirsiniz.Ek olarak geçici dosya ve spam yorumların temizleme işlemlerini basit adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Lazy Load Özelliği

Lazy load genellikle görsel içeriklerin fazla olduğu siteler üzerinde kullanıldığı takdirde en ideal optimizasyon aracı sayılabilir.Lazy Load, sayfa içerisinde ekran görünmeyen görsel veya içeriklerin yüklenmesini kısıtlayarak sayfa açılış hızınızı en üst seviyeye taşır.Bu sayede CPu kullanımı düşer ve sunucu yükü azalmış olur.

 Görsel içerik Optimizasyonu

İnternet siteleri üzerinde açılış hızını etkileyen bir çok etken vardır.Bunların en başında boyutu  ve kalitesi yüksek görseller gelmektedir.Bu eklenti sayesinde siteniz üzerindeki görseller optimize edilerek boyut düşürür.Yüklenen görseller WebP formatına dönüştürülerek, kalite farkı olmadan boyutu en düşük seviyeye çeker.

LiteSpeed Cache > Image Optimization ekranından, görsel sayısı ve görsel boyutunu, optimizasyon sonucunda toplamda kaç MB sıkıştırıldığını görebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap