1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Gzip ile Site Açılış Hızını %80 Arttırmak

WordPress Gzip ile Site Açılış Hızını %80 Arttırmak

Gzip, bir tür sıkıştırma yöntemidir. Web sitemizde bulunan php, js, css, html, jpg vb. dosyaları sıkıştırmaya yarar ve bu şekilde sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.

WordPress Gzip ile Site Açılış Hızını %80 Arttırmak

Bu yazımda sizlere wordpress Gzip ve site açılış hızının %80 oranında nasıl daha hızlı açabileceğimizi anlatacağım.Öncelikle gzip nedir nasıl kurulur kullanılır onunla başlayalım.

Gzip, bir tür sıkıştırma yöntemidir. Web sitemizde bulunan php, js, css, html, jpg vb. dosyaları sıkıştırmaya yarar ve bu şekilde sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar. Bir çok özelliği var bunlardan biride Trafik kullanımını azaltmasıdır. Yani örnek verirsek bildikce.com şu anda 56.164 bytes olması gerekirken Gzip sıkıştırma ile 11.398 bytes’e kadar düşürdüm. Ziyaretciler 56 bayt yerine 11 bayt indiriyor ve trafik kullanımını azaltmış oluyorum.

Web sitenize binlerce kişinin girdiğini düşürsek eğer site hızının ilerleyen zamanlarda ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Gzip sıkıştırması çok meşakatli bir işlem değildir .htaccess’e eklenen bir kodla sıkıştırmayı etkinleştirebilirsiniz. Ancak şu faktörlerin olması gerekiyor;

  • Sunucunuzda Gzip modülü kurulu olması gerekli.
  • cPanel’den site optimizasyon (Gzip) modülünü etkinleştirmeniz gerekiyor.

Eğer cPanelinizde böyle birşey yoksa zaten sıkıştırmayı yapamazsınız. Hosting’inizle irtibata geçmeniz gerekiyor bu durumda. Yada hiç irtibata geçmeden benim yöntemimle eklenti kurarak sıkıştırma yapabilirsiniz.

Linux Hosting kullanıcıları için söylüyorum eğer WordPress’ten farklı bir sistem kullanıyorsanız alttaki kodu .htaccess kodunu en üste yerleştirin ve kaydedin. Eğer çalışmıyor ise sunucunuzda mod_deflate kurulu değildir bunun kurulumunuda ayrıca anlatacağım.

Genede ekleyin htaccess dosyanıza eğer kurulu ise test sitesi üzerinden bakabilirsiniz gzip aktif oldumu diye.

<IfModule mod_deflate.c>

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
</IfModule>

Eklentiyi indir: Filofoso WordPress Gzip

Gzip Test Sitesi

Eklentiyi indirin wp-content/plugins klasörüne atın ve yönetici panelden etkinleştirin. Yapmanız gereken işlemler bu kadardı Gzip kurdunuz sıra testte Gzip test sitesine gidin ve sitenizi test edin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap