1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri – %100 Verimli Süper Hızlı Eklentiler
Trendlerdeki Yazı

WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri – %100 Verimli Süper Hızlı Eklentiler

En iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini sizler için test ettik, görüntüleri sıkıştırmak için hangi eklentiyi kullanacağınıza siz karar verin.

WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri – %100 Verimli Süper Hızlı Eklentiler

Sitenizin sayfa yüklenme süresinde belirgin bir etkisi olan pek çok faktörden biri de resimlerdir. Görüntü kullanan bir site ile, kullanmayan bir sitenin yüklenme hızları aynı değildir. Görüntü olmayan siteler her zaman daha hızlıdır. Ancak kullanıcı deneyimi ve SEO açısından görüntü kullanmak önemlidir. Görüntü sıkıştırma işlemi ile, hız konusundaki dezavantajı ortadan kaldırabiliriz.

Bu makalede, sitenizin yükleme sürelerinin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilecek en iyi görüntü optimizasyon eklentilerine bir göz atacağız.

WordPress için en iyi görüntü sıkıştırma (optimizasyon) eklentileri

Görüntü optimizasyonu, resim yoğunluğu olan siteler için mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. WordPress eklenti deposundan kolayca indirebileceğimiz, ücretsiz eklentiler sayesinde bu işlemi en iyi biçimde yapabiliriz.

Yüzlerce eklenti içerisinden en iyileri olduğuna inandığımız eklentileri paylaşacağız. Makalenin sonunda hangi eklentinin daha iyi olduğuna siz karar verin. Tabi biz kendi düşüncemizi de söyleyeceğiz.

Görüntü sıkıştırma eklentisi

Imagify eklentisi, kullanıcıların resim kalitesinden ödün vermeden görüntülerinin dosya boyutlarını önemli ölçüde azaltmalarını sağlar. Bu eklentiyi kullanarak, WordPress sitelerinin daha hızlı yüklenmesini, SEO  ve bant genişliği bakımından avantajlı olmayı sağlayabiliriz.

Imagify ile öne çıkarılan özellik, eklentinin etkinleştirilmesinden sonra, sitenizin ortam kitaplığına yüklediğiniz her yeni resim, minik resimler ve retina görüntüleri de dahil olmak üzere otomatik olarak anında optimize edilir.

Imagify eklentisi tek bir tıklamayla, etkinleştirmeden önce kullanıcıların yükledikleri tüm resimleri optimize edebilir.

Imagify, üç seviyeli sıkıştırma düzeyinde (normal, agresif ve ultra) görüntülerisıkıştırır.

Normal sıkıştırma, kayıpsız bir sıkıştırma algoritması uygularken, diğer ikisi kayıplı sıkıştırmayı uygular. Sıkıştırmadan memnun değilseniz veya orijinal resmi geri yüklemek isterseniz orijinal sıkıştırılmamış görüntüyü kullanmak ve geri almak için yedekleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

WordPress Optimus Eklentisi

Optimus, sitenizin ortam kitaplığına yüklediğiniz resimlerin dosya boyutunu küçülten bir görüntü optimizasyon eklentisidir.

Geliştiricilere göre, web yöneticileri, görüntü ve dosya formatına bağlı olarak görüntü boyutunda% 70’e kadar bir azalma sağlayabilirler.

Optimus eklentisini etkinleştirdikten sonra, yüklenen görüntüler optimizasyon için Optimus’un sunucusuna gönderilir. Optimize edilmiş görüntüler döndürüldükten sonra, bunlar ortam kitaplığına kaydedilir.

En iyi bölüm, tüm görüntü optimizasyonunun arka planda işlenmesidir, böylece siz sitede işelmelrinize kesintiiz devam edebilirsiniz.

Optimus, tüm resimleri (minik resimler de dahil olmak üzere) optimize eder ve kullanıcıya boyutun ne kadar azaltıldığını bildirmek için optimizasyon sonrasında dosya başına resim sıkıştırma kazançlarını gösterir.

Bu güçlü eklentinin arkasındaki geliştiriciler, görüntünün optimizasyon dan sonra hiçbir kalitesini kaybetmediğini garanti ediyorlar.

WP Smushit

WPMU Dev’in WP Smush görüntü sıkıştırma eklentisi ortam kitaplığına yüklenen her görüntü sıkıştırılır. Bu sağlam eklenti, tek seferde topluca sıkıştırma özelliğine sahiptir.

WP Smush eklentisinin bir diğer şaşırtıcı özelliği, kullanıcıların görüntüleri optimizasyon için ayrı ayrı seçmelerini sağlar.

WP Smush, hem ücretsiz hem de ücretli sürümü bulunan bir eklentidir.

Elenti WordPress kullanıcıları tarafından çokça beğenilmektedir.

EWWW İmage Optimizer

EWWW Image Optimizer, PNG, JPG ve GIF görüntülerini işleyen WordPress için en popüler görüntü optimizasyon eklentilerinden biridir.

Görüntüleri topluca sıkıştıra bilme özelliği sayesinde, eski görüntülerinizi kolayca sıkıştırabilirsiniz.

Bu listedeki diğer bazı eklentilerden farklı olarak, EWWW Image Optimizer eklentisi, görüntüleri işleme tabi tutmak için üçüncü taraf bir sunucuya göndermek yerine kendi sunucunuz da ki tüm görüntüleri optimize eder.

.Varsayılan olarak, EWWW Image Optimizer eklentisi kayıpsız sıkıştırma özelliğine sahiptir; ancak, kullanıcılar kayıplı sıkıştırma uygulamak istiyorlarsa, ayarlarla müdahale ederek bunu yapabilirler.

ShortPixel İmage Optimizer

ShortPixel, görüntü ve PDF dosyalarını optimize eden hafif, çok amaçlı görüntü iyileştirici eklentidir. Bu eklentiyle görüntüleri optimize ederek, site performansını önemli ölçüde artırabilir ve sayfa yükleme sürelerini azaltabilirsiniz.

Woocommerce uyumu sayesinde, ticaret siteleri için de kullanışlı bir eklentidir.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, yüklediğiniz tüm resimler otomatik olarak optimize edilir.

Daha önceden yüklenen görüntüleri topluca sıkıştıra bilme özelliği de bulunmaktadır.

PNG, JPG ve GIF  görüntü dosyalarını sıkıştırabilmektedir. Eklenti aynı zamanda boyutlarını küçültmek için tüm küçük resim ve özellikli resimleri işler.

Bu eklentinin diğer bir önemli artı noktası kullanıcıların görüntülerini CMYK’dan RGB’ye WordPress kontrol panelinden ayrılmak zorunda kalmadan dönüştürebilmeleri dir.

En iyi görüntü optimizasyonu eklentisi hangisi..

En iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini yukarıda açıkladık. Hepsi de birbirinden harika eklentiler. Ancak en iyisi hangisi acaba.

Bunu anlamak için eklentilerin optimizasyon dan sonra bize ne kazandırdıklarına bakacağız.

PNG sıkıştırma

EKLENTİ ORİJİNAL BOYUT SIKIŞTIRILMIŞ BOYUT SIKIŞTIRMA YÜZDESİ SIKIŞTIRMA TÜRÜ
Imagify 382 KB 92.02 KB %76.17 Kayıplı
Optimus 382 KB 381 KB %0.26 Kayıpsız
Smush 382 KB 379 KB %0.67 Kayıpsız
EWWW 382 KB 85 KB %77.75 Kayıplı
ShortPixel 382 KB 100 KB %71.2 Kayıplı

Eklentilerin tamamının kayıpsız sıkıştırma özelliği olmadığı için, pek adil bir karşılaştırma demek zor. Ancak kayıplı sıkıştırma da, kalitesiz bir resim ortaya çıkmadığını belirtmek gerek.

Bu sonuçlarda EWWW Image Optimizer kçük bir farkla da olsa, Imagify eklentisinin önünde çıkıyor.

JPG sıkıştırma

EKLENTİ ORİJİNAL BOYUT SIKIŞTIRILMIŞ BOYUT SIKIŞTIRMA YÜZDESİ SIKIŞTIRMA TÜRÜ
Imagify 120 KB 45.96 KB %61.69 Kayıplı
Optimus 120 KB 108 KB %10 Kayıpsız
Smush 120 KB 107.64 KB %8.3 Kayıpsız
EWWW 120 KB 108 KB %10 Kayıplı
ShortPixel 120 KB 110 KB %10.3 Kayıplı

Kayıplı da olsa İmagify bariz bir üstünlüğe sahip. PNG sıkıştırma da yine az farkla ikinci sırada çıkmıştı.

Görüntü optimizasyonu (Burada kasıt hız için görüntü sıkıştırma dır) için kullanabileceğimiz, bir birinden baarılı 5 eklenti den bahsettik.

Bizim favorimiz Optimus eklentisi. Nedeni ise,kolay kullanımı ve diğerlerine göre daha fazla dosya sıkıştırma olanağının olması. Üstelik de toplu sıkıştırma yaparken çok hızlı. Yaklaşık on eklenti denemesinden sonra, 32byte için optimus kullanmaya başladım. Görüntüleri sıkıştırmadan yüklemesem de, arada unuttuklarımı da optimus hallediyor.

İmagify bu sonuçlarda iyi çıksa da, bu tek görüntü için yapılmış bir test tir.Sitenizde ki görüntüleri sıkıştırmak istediğinizde, ortalama 400 görüntünün, sadece 100 tanesini sıkıştırır. Daha fazlası için ücretli sürüme geçin der. Tekrar yapma şansı da vermez. Birde zırt pırt bilinmeyen hata demesi var tabi.

Smush eskiden benim sitemde kullandığım bir eklenti idi. Pek bir fark oluşturduğunu düşünmedim ve vazgeçtim. Sanırım bunda ücretli sürümünün olması da bir etken. Buraya koymamızın nedeni ise, WordPress kullanıcıları tarafından fazlaca övgü alan bir eklenti olması. Şahsen ben övgülerin onda birine katılmıyorum.

Yukarıdaki eklentilerden her hangi birini kullandınız mı?..

Kullandığınız farklı görüntü sıkıştırma eklentileri var mı?…

Tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap