İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress CPU Sorunu – Kaynak Tüketimine Etki Eden Etkenler

WordPress CPU Sorunu – Kaynak Tüketimine Etki Eden Etkenler

WordPress CPU Sorunu – Kaynak Tüketimine Etki Eden Etkenler

Kısaca WordPress nedir ?

  • WordPress açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir.Dünya genelinde bir çok web sitesi wordpress alt yapısını kullanmaktadır.Gerek tema ve eklentileri ile kullanıcıların gözdesi olmayı başarmış ve dünya listelerinde ilk sırada yer almıştır.

   • WordPress kaynak tüketimine neden olan etkenler

   Dünya’nın en yaygın içerik yönetim sistemi olan WordPress’te Cpu tüketimine neden olan bir çok etken vardır. CPU  tüketimi sağlayan bir çok web sitesi, hosting firmaları tarafından hesaplarının askıya alınmasına sebebiyet vermektedir.Wordpress tabanlı web sitelerinde işlemci kullanımını minimum seviyeyede tutmak için aşağıda yer alan yönlendirme ve önerilere göz atabilirsiniz.

   1 ) Gereksiz eklenti ve bileşenler

   WordPress en yayın içerik sistemlerinden birisi olması yanı sıra en aktif plugin ( eklenti ) kullanımında kolaylık sağlayan sistemdir.Wordpress alt yapısında en çok kaynağı eklentiler kullanmaktadır.Temel yapıda olan başlıca eklentileri kullanarak bu yükü azaltabilirsiniz.Örneğin belli başlı eklentiler, Akismet, All in Seo, Cache ve güvenlik eklentileri sisteminizin temel ihtiyaçlarını karşılayacaktır.Aşırı derecede fazla eklenti kullanımı sunucunuz üzerinde aşırı kaynak tüketimine sebeb olacaktır.

   2 ) Güncel Versiyonlar

   WordPress üzerinde kullanılan tüm bileşen veya eklentilerinizin güncel versiyonda olduğunu check ediniz. WordPress versiyon takibi sağlayıp sisteminizin her zaman güncel tutmanız gerekmektedir.

   3 ) Veri Tabanı ve SQL

   WordPress en iyi performansı sağlamak amacıyla belirli süreçlerde PhpMyAdmin üzerinden wordpress tablolarınızı optimize etmelisiniz.Aksi takdirde optimize edilmeyen tablolarda kaynak ve işlemci kullanımı arttırmaktadır.Tablolar üzerinde gereksiz veriler var ise bunları temizleyerek optimizeye yardımcı olabilirsiniz.

   4 ) Tema Seçimi

   WordPress tercih edilme sebebi olan temalar başlı başın işlemciye aşırı yük yükler.Bu yüzden  tema seçimizi sade ve optimize edilmiş bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.Veritabanınıza fazla sorgu göndermeyecek şekilde hazırlanmış temalar ile hem performansınızı arttırabilir, hemde stabil bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz.

   • Kesinlikle warez tema kullanmayın, kullandırmayınız.
   • Warez tema kullanmak sistemlerinize ciddi zararlar verebilir.
   • Warez tema kullanırsanız %95 ihtimal ile hacklenirsiniz.
   • Warez temalarda bırakılan backdoorlar ile sisteminize ve işleyişinize ciddi zararlar verebilir.

   5 ) PHP veya Veritabanı Sorgularınızı Azaltın

   Bilindiği üzere Caching web sitelerinde belirli limitlere kadar faydalı olabiliyor. Php veya veritabanı üzerindeki sorgular kaynak tüketiminize neden olabiliyor.Bu nedenle yapılan kodlama veya veritabanı üzerindeki sorguları minimum seviyeye çekerek optimizasyon işlemlerinde bir adım önde olabilirsiniz.

   Not : Hatalı bir işlem sonrasında Php üzerindeki veya veritabanındaki sorgular belirsiz bir döngüye girerse web sitenize erişim problemi yaşayabilirsiniz.

   6 ) İndex.php Düzenlemesi

   Eğer günlük ziyaretçi sayınız fazla ise ve günün yoğun saatlerinde  sitenizde yavaşlık hissediyorsanız index.php dosyanız üzerindeki yükü azaltmanız gerekiyor.Ana sayfa üzerindeki görsellerin sayısını azaltabilir veya bu tarz problem yaşamamak adına CDN hizmeti almalısınız.

   Ek olarak index.php bazlı basit cache yazılımları ile aynı işlevsel performansı elde edebilirsiniz.

   7 ) Wp-Cron Görevlendirmesini Kapatın

   Wp-cron bilindiği üzere wordpress üzerindeki işlemleri görevlendirildiği takdirde otomasyona bağlayıp belirtilen zaman aralığında çalışmasını sağlayan işlemdir.Bunu kapatmak veya görevlendirmeyi her saat başına almak işlemcinizde oluşan yükü bir nebzede olsa azaltacaktır.

   –          Kısaca wordpress sistemlerinin işleyişini en pratik hale getiren yukarıdaki etkenlerin hemen hemen hepsi kaynak tüketine sebebiyet vermektedir.Yukarıdaki belirtilen işlemlerin uygulanması sunucunuz üzerindeki kaynak tüketimini minimum seviyeye düşürerek performans artışı sağlamanıza yardımcı olacaktır.Tabiki yukarıdaki belirtiğimiz etkenler dışında ufak tefek etkenler de bulunmaktadır.Örnek vermek gerekirse kullanılan temanın kodlama yapısı dahi performansınıza etki edebilir.Bu tarz hususlar kullanıcının gözünden her ne kadar görünmesede bilindiği üzere performansa etki eden etkendir.

   –          WordPress insanların kullanıma uygun bir yapıya sahip olduğu için kullanıcılar tarafından görsel, performansal veya yazılımsal düzenlemelere de olanak sağlamaktadır. Açık kaynaklı kod yapıları bulunduğundan dolayı wordpress üzerine eklenecek backdoor veya spam niteliğindeki zararlı yazılımlara da dikkat etmek gerekiyor.Eğer siteniz üzerinde bir backdoor veya zararlı yazılım ( shell dosyaları ) gibi dosyalar var ise ve bunlar sürekli bir sorgu içerisindelerse bunlarında performansınıza etki edeceğini unutmayınız.

    

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap