İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress Hata ve Çözümleri
 3. WordPress Beyaz Sayfa Hatası Çözümü [Tam Çözüm Rehberi]
Trendlerdeki Yazı

WordPress Beyaz Sayfa Hatası Çözümü [Tam Çözüm Rehberi]

WordPress beyaz sayfa hatası nedir?. WordPress beyaz sayfa hatası nedenleri ve çözümleri nelerdir?. WordPress beyaz ekran hatası çözüm rehberini okuyun.

WordPress Beyaz Sayfa Hatası Çözümü [Tam Çözüm Rehberi]

WordPress kullanıcıları için sinir bozucu hadiselerden biridir beyaz sayfa hatası. WordPress beyaz sayfa hatası, yada beyaz ekran hatası, adına ne dediğimizin pek önemi yok. Ancak her kullanıcının bu hatayla karşılaşma ihtimali her zaman vardır.

WordPress beyaz sayfa hatası, çözümü olan bir hata olmasına rağmen, çok fazla sinir bozucudur. Çünkü ekranda her hangi bir hata mesajı görmeyiz.

Böyle olunca da nereden başlayacağını kestirmek güçtür.

Siz hala bu hatayı sitenizde yaşamadıysanız, keyfinize diyecek yoktur. Ama çok rahat olmayın yinede. Çünkü hiç yaşamayacağınız anlamına gelmez.

Bu yazıda, WordPress beyaz ekran hatası neden olur, ve çözümleri nelerdir sorularına cevaplar bulacaksınız.

WordPress beyaz sayfa hatası tam olarak nedir?

Beyaz ekran hatası, sayfanızda hiç bir uyarı mesajı olmadan, boş bir beyaz alanın görünmesidir. Bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir ve kesinlikle düzeltilebilir bir hatadır.

Hata mesajının görünmemesi nedeniyle, ölümcül beyaz sayfa hatası olarak da bilinmektedir.

Bir uyarı mesajı olmaması nedeniyle, hatanın tespit edilmesi biraz zorlayıcı olabilir.Ancak tekrar söylüyorum, kesinlikle telaşa gerek yoktur.

Beyaz ekran hatasının muhtemel nedenleri…

Beyaz sayfa hatasının pek çok nedeni olabilir. Ancak en çok görülen nedenlerini üç başlık altında toplamak mümkündür.

 • WordPress eklentisi tarafından neden olunmuş bir hata olabilir.
 • WordPress temanız tarafından oluşturulmuş bir hata olabilir.
 • Bazı veri tabanı hataları sebep olmuş olabilir.

İlk iki seçenek, en sık rastlanan hata sebebidir. Suçlular bu iki seçenek den biri ise, tespiti kolaydır.

Sorunu gidermeye başlamadan önce, notlar almanız gerekebilir. Bunu yapmak sitenizin sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle önce not almak için gereken şeyleri yanınızda bulundurun derim.

Hata gidermeye başlamadan önce cevaplamanız gereken sorular

 • Yakın zamanda her hangi bir tema yada eklentiyi güncellediniz mi?.

Düzgün biçimde incelenmemiş, yada daha önce test edilmemiş bir eklenti yada tema, basit bir güncellemede bile hatalara neden olabilir. Sitede bulunan farklı bir eklenti ile çakışması,veya daha farklı bir nedenle beyaz ekran hatası almanıza neden olabilir.

 • Yakın zamanda sitenize yeni eklenti yada eklentiler yüklediniz mi?

Yeni bir eklenti kurmak demek, sitenize küçük yada büyük bir kod bloğu eklemek demektir.

Bir eklenti uzun zamandır güncellenmemiş ise, sizin WordPress sürümünüz ile uyumsuz olabilir. Bu sitenizin hata vermesine neden olabilir.

Düzenli olarak güncellenmiş bir eklenti olsa dahi, diğer eklentilerle uyumsuz olabilir. Yine bu durumda beyaz sayfa hatası alabilirsiniz.

Eklentilerin kodları en iyi biçimde inceleniyor olsa dahi, WordPress eklentilerinin sayısı düşünüldüğünde, diğer eklentilerle uyumunu test etmek pek mümkün değildir. Bu nedenle bazen bu testi biz yapmış oluruz.

 • Yakın zamanda yeni tema yüklediniz mi?

Beyaz sayfa hatası çoğu zaman sitenizin ön yüzünde görünür. Siz WordPress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

Eğer durum buysa, daha şanslı sayılırsınız. Çünkü bu durumda hatanın tema kaynaklı olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda teşhis koymak çok daha kolaydır. Temayı kaldırıp sorunu çözebilirsiniz.

 • Hosting firmanız size bir bakım çalışması gibi bir durumdan haberdar etti mi?

Bazen sizin dışınızda, Hosting firmanız dan kaynaklı hatalar da olabilir. Hosting firmanız sizi planlanmış bir bakımdan haberdar etmiş ise, sorunun nedeni bu olabilir. Bu kesinti çok uzun olmamak durumundadır. Bir süre bekleyip tekrar sitenize erişimi deneyebilirsiniz.

WordPress beyaz sayfa hatası nasıl düzeltilir?

Hatayı düzeltmeye başlamak için bir kaç araca ihtiyacınız olabilir.

 1. FTP İŞLEMCİSİ: Web tarayıcınızdan sitenize erişim için bir arka kapı açmaya yarayan araç dır. Filezilla en çok kullanılan FTP araçlarından biridir. Sizde kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir.
 2. KOD EDİTÖRÜ: Kullanmanıza gerek kalmaya bilir. Ancak kodlar üzerinde bir değişiklik yapmanız gerektiğinde, sizin için daha fazla kolaylık demektir. Notepad ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir araç dır. İhtiyaç duymanız halinde tercih edebilirsiniz.

Artık hatayı düzeltmek için gereken her şeye sahibiz. Şimdi geriye sadece sabırlı olmak kalıyor. Çünkü bir hata mesajı olmadığı için, işimizin büyük bölümü, deneme yanılma yöntemidir.

WordPress Admin paneline erişim var mı?

Tarayıcınızdan http:// site adı.com/wp-admin/  sekmesine ulaşmayı deneyin.

Şayet Admin paneline erişim varsa, işiniz kolaylaştı demektir. Ancak bu alanda beyaz ekran görüyorsanız, işiniz biraz daha uzamış demektir.

Admin paneline erişim varsa, hemen hata düzeltmeye başlayabiliriz. Ama hemen heyecan yapmaya gerek yok. Hala zorluklar çıkabilir.

 • Yeni yüklenen, yada güncellenen tüm eklentileri devre dışı bırakın.

Sitenizi kontrol edin, hata giderilmiş ise suçluları bulduk demektir. Ancak hala devam ediyorsa, deneme yanılma yöntemine devam etmek zorundayız.

 • Eskiler dahil tüm eklentileri devre dışı bırakın.

Baya can sıkıcı bir durum olsa da, hala ulaşılabilir bir sitemiz yok ve bunu yapmak zorundayız. Bu işlemi yaparken, eklentileri tek tek devre dışı bırakarak yapabiliriz. Hata giderilene kadar gereken tüm eklentileri kontrol etmek gerekir.

 • Temayı devre dışı bırakın.

Eklentilerle sorunu çözemediniz. O zaman kurulu temanızı devre dışı bırakın. Tüm eklentiler devre dışı ama hala beyaz sayfa hatası duruyor. O zaman sorun tema da, yada veritabanında dır.

Temanızı devre dışı bıraktığınız halde hala sorun devam ediyorsa, siteniz için varsayılan WordPress temalarından birini aktif edin. 2015 – 2016 temaları gibi. Bu veritabanı sorunlarını çözerken işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Sunucu ve önbelleğe alma sorunlarına bakın.

Bu aşamaya kadar sorun hala çözülmemiş ise, çok da sevimli olmayan bir noktaya geldik demektir.

Web sunucunuz la bağlantı kurmayı deneyerek, sunucu düzeyinde bir sorun olup olmadığını görmelisiniz.

Sunuculardaki ileri düzey önbellekleme, gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda oldukça yaygındır. Hosting yönetim panelinize giriş yaparak, önbellekleme ayarlarını kontrol edin.Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yer sağlayıcınız la temasa geçebilirsiniz.

Kaliteli bir hosting firması yardım talebinize mutlaka en kısa sürede yanıt verecektir.

Sitenizde bir önbellekleme eklentisi kullanıyorsanız, mutlaka önbelleği boşaltmalısınız. Tekrar hatanın giderilip giderilmediğini kontrol etmelisiniz.

 • Olası veritabanı sorunlarını giderme..

İleri düzey bir hata giderme yöntemidir. Bu aşamaya kadar hala sorun giderilememiş ise,sorunun veritabanından kaynaklanıyor olması ihtimali yüksektir.

Öncelikle veri tabanında bir değişiklik yapmadan önce, mutlaka site yedeği almalısınız.Her hangi bir sorun yaşamanız durumunda, elinizde sitenizin bir yedeğinin bulunması, hayati önem taşımaktadır.

WordPress Admin paneline erişim yoksa…

Sizin beyaz sayfa hatanız hala duruyor. Çünkü Admin paneline erişiminiz yok. O halde sizin sorununuzun çözümüne bakalım hemen. FTP aracılığıyla sitenize erişmeniz gerekiyor önce. Yine aşağı yukarı aynı işlemleri yapacağız. Ancak bu defa FTP aracılığıyla yapacağız.

 • 1.Adım- Tüm eklentileri devre dışı bırak..

FTP ile sitenize bağlandığınızda,public_html — httpdocs veya www klasörünü buluyoruz.

Klasörün içinde /wp-content dosyasını göreceksiniz. Bu dosya içinde /plugins dizinini buluyoruz.

Sitemizdeki tüm eklentiler bu dosyada saklanmaktadır.

Eklentilerin tamamını devre dışı bırakmak için, /plugins dosyasının adını değiştiriyoruz. Dosya adını değiştirdiğimizde, tüm eklentilerimiz devre dışı kalacaktır.

Eklenti dizininin adını /plugins.old olarak değiştiriyoruz.

Bu işlemin ardından WordPress beyaz sayfa hatası düzelmiş mi diye kontrol ediyoruz. Şayet düzelmiş ise, sorun eklentilerden birinde demektir. Ama bizim tüm eklentilerimiz devre dışı, ve suçluyu tam tespit edemedik.

O zaman tekrar eklenti dizinimizin adını düzeltiyoruz ve tekrar /plugins olarak kaydediyoruz.

Şimdi hangi eklenti suçlu onu tespit etmek kalıyor. Bunun için yapmamız gereken, eklentileri tek tek devre dışı bırakarak kontrol etmek.

Bu defa eklentilerimizin adlarını tek değiştirerek devre dışı bırakıyoruz. eklentiadı.old biçiminde değiştirdiğimizde, adını değiştirdiğimiz eklenti devre dışı kalacaktır.

Deneme yanılma yöntemiyle tüm eklentileri tek tek kontrol etmemiz gerekiyor. Suçluyu bulduğumuzda, tamamen kaldırıp hatadan kurtuluyoruz.

 • 2.Adım – Temayı devre dışı bırak…

Temanızı devre dışı bırakmaya geçmeden önce küçük bir ipucu verelim. Asıl kullandığınız temanın dışında, varsayılan WordPress temalarından birine sahip olmaya çalışın. Temanızı devre dışı bıraktığınızda, otomatik olarak varsayılan tema devreye girecektir.

Aksi halde tekrardan tema yüklemek için uğraşmanız gerekir.

Temanızı devre dışı bırakmak için yapmanız gereken şey çok basit. Tıpkı eklentilerde olduğu gibi, tema dosyasının adının sonuna old eklemek. Örnek: temaadı.old

Temadan kaynaklı bir WordPress beyaz sayfa hatası varsa, bu adımla ortadan kalkacaktır.

Şayet sitenizde yüklü başka bir tema yoksa, FTP ile yeni bir tema yüklemelisiniz.

Bu noktaya kadar hala sorununuzu çözemediniz mi….

Yukarıdaki adımların sonunda, çok büyük bir ihtimalle sorunun çözülmesi gerekir. Ancak hala çözülmediyse, bu kez bir hata mesajı görmek faydalı olabilir.

WordPress hata ayıklamayı etkinleştirme…

Her şeyi denediniz ama sorunu çözemediniz. Üstelik sorunun ne olduğu hakkında en ufak bir bilginiz de yok. O zaman WP_DEBUG   çıktısı işimize yarayabilir.

WP_DEBUG WordPress için bir hata ayıklama komutu dur.

Bunu kullanmanız kesinlikle sorununuzu çözmeyecektir. Ancak sorunun ne olduğuna dair hata mesajı görmenize yarayacaktır.

wp-config.php  dosyasında küçük bir düzenleme yapmanız gerekecek.

Define ('WP_DEBUG', false);

Muhtemelen dosya içinde, hata ayıklama false yani kapalı durumdadır. Bunu açık konuma getiriyoruz.

Define ('WP_DEBUG', true);

Böylece hata ayıklamayı etkinleştirmiş oluyoruz.

Kaynak: WP-Codex

Dosyanızın içinde hiç yoksa, kendiniz eklemelisiniz. Kodu etkin konuma getirdikten sonra, sitenize giriş yapmayı deneyin.

Sorun çözülmüş olmayacak, ancak soruna ilişkin hata mesajı yada mesajları göreceksiniz.

Hatayı tespit edip, sorunu giderdikten sonra, WP_DEBUG tekrar false olarak değiştirilip kaydedilmeli. Gerek duymadığınız zamanlar da kapalı olması güvenlik açısından önemlidir.

WordPress beyaz sayfa hatası hala giderilemedi mi…!

Yukarıdaki adımların hiç biri, WordPress beyaz sayfa hatasını gidermeye yaramadı mı…

Sizin probleminizin çok daha başka nedenleri var demektir. Olası nedenler neler olabilir….

 • Saldırıya uğramış ve kötü amaçlı yazılımlara muhatap olmuş site..
 • Yanlış yapılandırılmış sunucu…
 • Kapalı sunucu…
 • Sunucuda bozuk sabit disk…
 • DNS hatası veya yanlış yapılandırma…

Öncelikle hizmet aldığınız firmayla iletişime geçmelisiniz. Sorun ne kadar bük ve karmaşık ise, sizin için o kadar sıkıntılı ve masraflı olacaktır.

Çünkü en nihayetinde profesyonel bir destek almanız gerekecektir. Buda haliyle bedava değil.

Bu nedenle sitenizin düzenli olarak tam bir yedeğini almalısınız ve iyi saklamalısınız. Çünkü böyle büyük bir sorunla karşılaştığınız da, en azından sitenizin çalışan son halini geri yükleyebilirsiniz.

Belki ufak tefek kayıplarınız da olacaktır, ancak bunların telafisi çok zor olmaz.

Bu yazıda WordPress beyaz sayfa hatası, nedenleri ve çözümlerini anlattık. Faydalı bir yazı olmasını umuyoruz. Gözden kaçırdığımız, atladığımız, yada bizim bilmediğimiz farklı yöntemler biliyorsanız, lütfen bizimle paylaşın.

Bilgi paylaşılırsa değerlidir. Kendine saklamak isteyen, varsın değersiz bilgisiyle baş başa kalsın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap