İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Nasıl Yapılır ?
  3. Düzenli WordPress bakımı – WordPress bakımı neye yarar nasıl yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Düzenli WordPress bakımı – WordPress bakımı neye yarar nasıl yapılır?

WordPress bakımı düzenli olarak yapılması gereken, önemli bir konudur. Ama bilmek gerekir WordPress bakımı neye yarar?

Düzenli WordPress bakımı – WordPress bakımı neye yarar nasıl yapılır?

Sitemizin işleyişinin, sorunsuz devamı için mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak yapılan WordPress bakımı, muhtemel sorunları erken fak etmeye, sitemizin daha sağlıklı olmasına yarar. WordPress bakımı yapmak demek, sorunsuz, hızlı, güvenli ve daha anlaşılır bir site demektir.Bu yazıda WordPress bakımı nasıl yapılır, yapılan bakımların siteye ne gibi faydaları olur konusunu işleyeceğiz.Şimdi madde madde WordPress bakımı nasıl yapılmalı bakalım.

Site yedeği alma

Her şeyden önce yapmamız gereken ilk şey, sitemizin bir yedeğini almak.Çok önemli olmasına rağmen, site yedeği almak yeterince önemsenmeyen bir konudur. Oysa tüm çabanızı, emeğinizi, yatırımınızı korumak için çok önemli bir eylemdir yedek almak.Sitenizde yapacağınız her türlü değişimden önce, mutlaka sitenizin bir yedeğini alın. Böylece olası her hangi bir sorun yaşamanız halinde, tüm verilerinizi kolayca geriye yükleyebilirsiniz.

WordPress site yedeği almak için, Wp Süper Backup – Backup And Restore –WordPress Backup & Clone Master gibi ücretli eklentiler kullana bilirsiniz. Ücretli eklentileri kullanarak site yedeği almanız, daha güvenli ve kayıpsız yedek almak için faydalıdır.Ücretsiz eklentiler kullanarak site yedeği almak içinse, BackWPup – Vaultpress yada kendi tercih ettiğiniz farklı bir eklenti kullanabilirsiniz.WordPress bakımı için, sitenizin bir yedeğini aldığınızdan kesinlikle emin olun. Daha sonra diğer adımlara geçin.

Siteyi bakım moduna almak

Sitede bakım yaparken, öncelikle bakım moduna alın. Böylelikle kullanıcılar bu durumdan olumsuz etkilenmez. SEO açısından da önemli olabilecek bir konudur. Çünkü SEO nun temelinde yatan şey kullanıcı deneyimidir.

Maintenance mode eklentisi ücretsiz bir bakım modu eklentisi dir. Bu eklentiyi kurup aktif ederek sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinizi sitenizdeki bakım hakkında bilgilendirmiş olursunuz.Ayrıca sitenizin normal işleyişine devam ederken de bakımını yapmak için, bir clone site oluşturabilirsiniz. Backup Clone Master gibi eklentilerle bunu yapmak çok kolaydır.

WordPress sürümü – Tema ve Eklentileri güncelleştirme

WordPress sürümü, Temaları yada eklentileri için, sıklıkla yeni güncellemeler olur. Bu güncellemeleri ihmal etmemek gerekir. WordPress bakımı esnasında sitede kullanılan ne varsa, hepsinin güncel olmasına dikkat edin. Güncellenmesi gereken tema ve eklentileri derhal güncelleyin. WordPress sürümünüz her zaman en son sürüm olsun.

Güncellemeler, güvenlik amaçlı ve hataları düzeltme amaçlı yapılmaktadır. Bu nedenle yeni sürümleri çıkan eklenti, tema ve de WordPressi sürekli güncel tutmak, daha fazla güvenlik, daha az hata anlamına gelir.

Güncelleme yaparken, birden çok eleman için güncelleme gerekiyorsa, tek tek ve eklenti – Tema -WordPresssıralamasına göre yapın. Yaptığınız güncelleme den hemen sonra siteyi kontrol edin. Sitede herhangi bir soruna neden olup olmadığını kontrol edin ve sonraki güncellemeye öyle geçin.

Özellikle navigasyon menüsünü mutlaka kontrol edin. Çünkü SEO açısından içeriğin kolay erişilir olması çok önemlidir. Bu nedenle bu kontrolü mutlaka yapmamız gerektiğini unutmayalım.

Veritabanı temizleme

Sitemizde yaptığımız her eylem, veritabanında bir yerlerde depolanır. Depolanan bilgiler arasında, gereksiz çöplerde bulunur. Örneğin kaldırdığımız bir eklenti, yada yazılarımızın eski taslaklarının oluşturduğu gereksiz yükler gibi.

Veritabanında ne kadar çöp birikirse, sitemizin hızına o derecede olumsuz tesiri olacaktır. Daha yavaş bir siteyi kimse istemez. Bu nedenle sitemize temiz ve hızlı veri akışı sağlamak için, veritabanını çöplerden temizlemek gerekir.

WordPress bakımı yaparken, mutlaka yapılması gerekenlerden biride hiç kuşkusuz veritabanı temizlemektir. Bu işlem için kullanabileceğimiz ücretsiz, kaliteli eklentiler mevcuttur. WP Optimize – WP Sweep yada WP DBmanager eklentilerinden biri, mutlaka işinizi görecektir.

Spam yorumlardan kurtulmak

Her sitenin baş belasıdır spam yorumlar. Kurtulmak için eklentiler, kodlar gibi pek çok yola başvururuz. Ancak yinede başa çıkmak mümkün olmaz. Tüm çabalar sadece azaltmaya yarar.

Spam yorumlardan kurtulmanın en garanti yolu, sitemizi yoruma kapatmaktır. Ancak SEO düşünüldüğünde, bunun pek akıllıca bir yöntem olmadığını söylemek gerekir. Bu nedenle spamla mücadelenin biraz sabır ve emeğe dayalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumları onaylamadan yayımlamamak, ve spam yorumları çöpe atmak en doğru yöntemdir. Zamanla çöpde biriken spam yorumları temizlememiz gerekir.WordPress bakımı adımlarından biride, biriken spam yorumları silmektir.

Güvenlik kontrolü

Dünyada her gün binlerce site saldırıya uğramaktadır. Güvenliksiz siteler için her an bir saldırıya uğrama ve ciddi sorunlar yaşama riski vardır.

Özellikle zararlı yazılımlar, ve korsan saldırıları için gerekli önlemleri almak gereklidir. Google Search Console kullanarak, sitenizde zararlı yazılım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Her türlü saldırıya karşı sitenizi korumak için gerekenleri yapmanızın şart olduğunu söylemeye bile gerek yok sanırım. Swift Security Bundle – Hide My WP – WP Security Manager  eklentilerinden birini kullanarak, siteniz için koruma sağlayabilirsiniz. Better WP Security ise, sınırlı özelliklerle olsa da ücretsiz bir seçenektir.

Daha kapsamlı bilgi için, WordPress güvenlik önlemleri konulu yazımıza bakmanızı öneririz.

Dikkatli eklenti kullanımı

WordPress bakımı yaparken dikkat etmemiz gereken konulardan biri de, eklenti kullanımıdır. Eklentiler sitemizi zenginleştirmek için çok önemli bir yere sahiptir. Ancak her eklenti iyi değildir. Bazıları sorunludur, bazıları kötü kodlanmıştır, kimilerinde zararlı yazılımlar barınır.

Eklenti seçerken, sizin WordPress sürümünüzle uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Ücretsiz eklentileri kullanacaksanız, eklentiyi nereden indirdiğinize çok dikkat etmelisiniz. Güvenilir olmayan kaynaklardan kesinlikle eklenti indirip kullanmamalısınız.

Kullanmadığınız, yada sitenize fazlaca bir şey katmadığını düşündüğünüz eklentileri silmelisiniz. Kesinlikle gereksiz hiç bir eklentiyi sitenizde barındırmayın.

Bir eklenti yüklediğinizde, site hızınıza olumsuz bir etkisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Site hızınızı düşüren bir eklentiyi kullanmamalısınız. Mümkün olduğunca, iyi kodlanmış, hafif eklentileri tercih etmelisiniz.

Site hızınızı sürekli kontrol etmelisiniz

Kabul edilebilir yüklene süresi, maksimum 3 saniye dir. Sitenizin bu süreden daha yavaş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Site hızı test araçlarını kullanarak, sitenizin yüklenme süresini ölçüp, sorunları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Süreniz 3 saniyenin altında ise, bu konuya kafa yormanıza gerek yoktur.Sitenizi nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için, site hızlandırma rehberine bir göz atmanız faydanıza olacaktır.

Mobil uyumluluk kontrolü

Sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Sizin siteniz mobil uyumlu olabilir, ancak bazen kullanılan bir eklenti, bir kod gibi etkenler, mobil uyumluluk sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle WordPress bakımı yaparken, mobil uyumluluk kontrolü yapmak da önemlidir.TestMySite mobil uyumluluk testi için kullanabileceğiniz bir Google aracıdır.

WordPress bakımı konusunda son söz

WordPress sitenizin bakımını düzenli olarak yapmak, uzun vadede size çok şeyler kazandıracaktır. Bakım için haftada bir gibi kendinize bir zaman belirleyin. Sitenizin bakımını yapmak dan bıkmayın ve her zaman hızlı, her zaman güvenli, her zaman kullanıcı dostu olmasını sağlayın.Düzenli olarak yapacağınız bakımlar, sorunları erken teşhis etmenize yarar. Bu sayede sitenizin performans kaybı olmaz ve sürekli yüksek performans sunar.

Sizin uyguladığınız farklı bakım yöntemleri varsa, yorumlarda paylaşarak istifade edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap