1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Hata ve Çözümleri
  3. WordPress 500 Internal Server Hatası ve Çözümleri

WordPress 500 Internal Server Hatası ve Çözümleri

Her wordpress kullanıcısının karşılaşabileceği 500 internal server hatası en çok uğraştıran hatalardan birisidir.

WordPress 500 Internal Server Hatası ve Çözümleri

Her wordpress kullanıcısının karşılaşabileceği 500 internal server hatası en çok uğraştıran hatalardan birisidir. Bu tarz durumların önüne geçmek için günlük yedekleme yapmanız uğraşmanızı gerektirmeden bir gün öncesine dönmeniz için en mantıklısıdır. Bu yazıda sizlere bu hatayı nasıl çözüme kavuşturabileceğinizi adım adım anlatacağız.

WordPress ile kurduğunuz sitelerde wordpress eklentileri bu hataya yol açabilmektedir. Eğer bu hatayı bir eklenti yükledikten hemen sonra aldıysanız bu hatanın kaynağını biliyorsunuz demektir. Bazı wordpress sitelerinde güvenlik için tablo isimlerinin başından kaldırılan wp_” prefiksi yüzünden eklenti aradığı veritabanı verisine erişemiyorsa bu hatayı alabilirsiniz. Eklentiden kaynaklı oluşabilecek bir diğer hata ise eklentiye ait bazı fonksiyonların wordpress altyapısından kaldırılmasından kaynaklanabilmektedir. Eklentinin sebep olacağı bir diğer sebep ise kodlanan eklentinin artık kullanılmayan bir PHP sürümü ile geliştirilmiş olmasıdır.

Bu eklentiyi pasifleştirirken FTP hesabınıza giriş gerçekleştirerek wp-content klasörü içerisindeki plugins klasörünün ismini değiştirerek panele erişim sağlayabilirsiniz. Gerekli eklentiyi etkisizleştirdikten sonra tekrar klasörün ismini plugin yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken bir çok hatayı panelinizde görme ihtimaliniz yüksektir. Bu durum sizi endişelendirmesin. İşlem tamamlandıktan sonra eklentilerin tamamı etkisizleştirilmiş olacaktır.  Klasör ismini düzelttikten sonra eklentileri tekrar aktifleştirerek hatayı gidermiş olacaksınız.

Bir diğer sebep ise .htaccess dosyanız 500 internal server hatasına sebep olmaktadır. Bu sebeple karşılaştığınız hata sonucunda hala panelinize erişebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için .htaccess dosyanızın ismini değiştirin. Daha sonra admin paneline giriş yaparak Ayarlar >> Kalıcı Bağlantı Ayarları sekmesine giriş yapın. Hiç bir değişiklik yapmadan tüm değişiklikleri kaydet seçeneğine tıklayın. Bu sayede manuel olarak bir .htaccess dosyası oluşturmuş olacaksınız. Bu işlemin ardından manuel olarak oluşturduğunuz .htaccess ayarları silinmiş olacaktır.

Bu sorunun bir diğer çözümü ise hafıza limitini arttırmak olabilir. 500 internal server hatası wordpress ‘ in otomatik olarak tanımladığı 32mb lık limiti aşmanızdan kaynaklı olabilir. Bu limiti nasıl artıracağınız bazı hosting firmalarının tasarladıkları yada kullandıkları sistemlere göre değişim gösterebilmektedir. Bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi yer sağlayıcınızın destek birimine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap