1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp tarafından yeni geliştirilmiş olan güvenlik sistemi sayesin de whatsapp kullanan kullanıcılar arasında ki görüşmeler kriptolu bir şekilde şifreleniyor ve bu sayede güvenlik altına alınmış oluyor. Son zamanlarda artmış olan güvenlik problemleri ve daha önce bir yazımızda da bahsettiğimiz FBI ile Apple arasında süren şifre krizinin ardından whatsapp da bir güvenlik sistemi geliştirdi. Whatsapp üzerinde görünürde bir değişiklik yapılmış gibi görülmese de iki kişi veya bir grup konuşması arasında gönderilen mesajlar uçtan uca şifrelenerek korunmakta. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile bir güvenlik sistemi sağlanmış. Open Whisper Systems ile birlikte geliştirilmiş olan bu şifreleme sayesinde artık göndermiş olduğunuz mesajlar sadece sizin ve mesajı göndermiş olduğunu kişi arasında kalıyor ve dışarıdan bu mesajlarınıza erişimin mümkün olmayacağı anlamına geliyor.

Buda demek oluyor ki whatsapp artık sisin mesajlarınızı konuştuğunuz kişilerin haricinde hiçbir kimse tarafından okunamayacak hale getiriyor. Hatta bu mesajlarınıza whatsapp dahi hiçbir şekilde erişemeyecek. İsterseniz normal gündelik konuşmalar yapın isterseniz de devlet sırlarını aranızda paylaşıyor olun bu görüşmeleri dışarıdan hiç kimse okuyamayacak göremeyecek.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Whatsapp’un son sürümünü indirmiş olan tüm kullanıcılarda gönderilen her mesajın altında çıkan sarı bir bant hakkında detaylı bilgi vermeye geldi sıra. Bu özellik ile ilgili bilgiyi yukarıda özet geçmiştik. Yani artık mesajlarınız whatsapp tarafından koruma altına alınıyor ve son derece güvenli bir şekilde şifreleniyor. Bu sayede de mesajlarınız sadece konuştuğunuz kişi ve sizin aranızda kalıyor. Yani devletler, hackerlar ve whatsapp kendisi dahi sizin mesajlarınızı okuyamayacak. Eğer okumak isterlerse sizin telefonunuza erişmesi gerekecek. Herhangi 3. Parti bir yazılım ile dahi sizin mesajlarınıza ulaşamayacak. Diyelim bir şekilde telefonunuza erişti ve whatsapp konuşmalarınızı okumak istediler. Arkadaşınız ile normal bir şekilde konuşuyorsunuz ve arkadaşınıza “naber nasılsın“ yazdınız. Göndermiş olduğunuz bu mesaj telefonunuza erişim sağlayan kişide “&85/+ *0t)@*_” tarzında saçma sapan bir halde kriptolanmış bir halde görülecek. Yani kriptolo bir telefon ile mesajlaşıyormuşsunuz gibi gösterilecek. Ve bu mesajı çözebilmek için sizin telefonunuza ve ya mesajı göndermiş olduğunuz kişinin telefonuna ihtiyaç duyulacak. Yani bilim kurgu filmlerinde görmüş olduğumuz gibi bir kriptolu mesajlaşma hizmeti artık bizim telefonlarımızda da bulunuyor.

Uçtan uca şifrelenen mesajları nasıl anlarım?

Eğer mesajlarınızda gizli işler çeviriyorsanız ve mesajlarınızın gizli bir şekilde kalmasını istiyorsanız artık whatsapp sizlere bunu sunmakta. Ve kontrolü tamamen sizin elinize bırakmış bulunmakta. Eğer ki mesajlarınızı şifrelemek istiyorsanız demin bahsettiğimiz mesajların altında bulunan sarı baloncuğa tıklıyorsunuz ve “doğrula” diyorsunuz. Farklı bir şekilde de şifreleme işlemi gerçekleştiriliyor. Bunda da whatsapp kişilerinizin üzerine geliyorsunuz ve mesajlarınızı şifrelemek istediğiniz kişinin profiline giriyor ve oradan “şifreleme” yazan yere tıklıyorsunuz ardından gelen QR Barkodu arkadaşınızın telefonundan taratıyor veya barkodun altında bulunan uzun kodu giriyorsunuz. Eğer ki bu bilgilere erişim sağlayabiliyorsanız artık sizin whatsapp mesajlarınız da şifrelenmiş ve güvenlik en üst düzeye çıkartılmış demektir. Uçtan uca şifreleme iyi gibi görülse de art niyetli kişiler tarafından da kullanılacağı unutulmamalıdır.

Uçtan uca şifreleme hangi cihazlarda kullanılmakta?

Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği Android, Windows Phone ve iOS kullanıcıları için hizmete sunulmuş bir özellik. Bu özelliğe erişebilmek için whatsapp’ın son sürümünü indirmeniz gerekmektedir. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile mesajlaşmak istiyorsanız uygulamanızı güncellemeli veya android için Google Play, iOS için App Store ve Windows Phone için kendi mağaza uygulamasına girerek uygulamayı indirebilir ve hemen uçtan uca şifreleme yöntemi kullanarak mesajlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap