1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Site Sahipleri için Can Yoldaşı Olacak 8 Araç
Trendlerdeki Yazı

WordPress Site Sahipleri için Can Yoldaşı Olacak 8 Araç

Wordpress alt yapılı sitenizi yönetirken işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak temel araçları sizin için listeledik.

WordPress Site Sahipleri için Can Yoldaşı Olacak 8 Araç

Web sitesi yönetiminde işlerimizi takır takır halledebilmek adına bir çok yardımcı araca ihtiyaç duyarız. Bu araçların her daim el altında bulunması bizi daha verimli kılacaktır. Bu listemizde WordPress alt yapılı sitelerin yönetiminde bizlere en çok lazım olacak, bilgisayarımızda bulunması  ve yer imlerinizde kayıtlı olması gereken bazı programlara ve web servsilerine değindik. Bir nevi alet çantası hazırladık diyebiliriz…

1- Notepad ++

Wordpress sitemizde bazen kod içeren “php, js, css” uzantılı dosyaları düzenlemek zorunda kalırız. Bu dosyalardan bazılarını admin panelinden “Görünüm>Düzenleyici”yolundan düzenlememiz mümkün fakat admin paneline giremeyeceğimiz durumlarda bu dosyaları FTP’den çekip düzenlemek zorunda kalırız. Bu gibi durumlarda bir “Metin Editörü”ne ihtiyaç duyarız.

Windows bilgisayarlar içinde var olan “WordPad, Not Defteri” gibi uygulamalar iş görür. Fakat bunun için işimizi daha da kolaylaştıracak bir program olan “Notepad++” daha iyi bir seçim olacaktır. Notepad++ çok gelişmiş bir metin editörüdür. Bilinen tüm programlama dillerini tanır. Renklendirme desteği sayesinde kodlar arasında kaybolmayız. Türkçe olarak kullanılabilir. WordPress sitemizde yapacağımız düzenlemelerde bizim en büyük yardımcımız olacaktır.

2- Photoshop

Sitemizdeki yazıların görsel içermesi kadar görselin özgünlüğü de çok önemli. Çoğumuz sıfırdan görsel oluşturacak kadar profesyonel olmadığımız için sağdan soldan bulduğumuz görselleri kullanmak zorundayız. Fakat en azından bu görseller üzerinde birtakım oynamalar yaparak elimizden geldiğince özgünleştirmek elimizde.

Burada Photoshop devreye giriyor. Photoshop kullanarak var olan görsellerin renk ve tonlamalarını değiştirerek, kesip biçip eklemeler yaparak, efekt uygulayarak, üzerlerine yazılar yerleştirerek görselleri özgünleştirebiliriz.  Konu anlatımlarında da aldığımız ekran görüntülerini işlerken en büyük yardımcımız. Ayrıca görsellerin boyutlandırılması ve dosya boyutlarının ayarlanarak yüklenme sürelerinin düşürülmesi konusunda da Photoshop oldukça yararlı.

Photoshop’u sadece ufak tefek görsel işleme amacıyla kullanacağımız için profesyonel bir eğitim almamıza gerek yok. İnternette bulunan birkaç video anlatımıyla işimizi görecek kadar Photoshop öğrenmek yeterli. “Katman” mantığını çözdükten sonra gerisi geliyor zaten.

İpucu: Photoshop ile hazırladığınız dosyaları kaydederken “Web için kaydet” seçeneği ile kaydetmeniz, görsel boyutlarından tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Photoshop bilindiği üzere ücretli ve eccük pahalı bir program. Ama benim Webmaster’ım işini bilir… (Yasal Uyarı: Korsan yazılım kullanmak suçtur.)

3- FileZilla

Sunucumuz ile güvenli ve pratik dosya aktarımı işleri için olmazsa olmaz FTP programlarından bir tanesi. Hemi de ücretsiz. Piyasada fazlaca ücretli – ücretsiz alternatifi mevcut. Fakat en çok tercih edileni bu program. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Zaten burada anlattık: FTP Kullanım Rehberi

4- Google Analytics

Wordpress sitemizin ziyaretçileri ile ilgili analitik bilgileri takip edebileceğimiz bir Google servisi. Bu servisle o an sitemizdeki ziyaretçi sayısı, günlük-aylık-yıllık hit bilgileri, ziyaretçilerimizin hangi şehirden ve ülkeden geldikleri, trafik kaynakları, gelen ziyaretçilerin ilgi alanları, yaşları, cinsiyetleri, kullandıkları tarayıcı, işletim sistemi gibi bir çok detaylı bilgiye ulaşabiliyoruz. Google Analytics, sitemizi ileriye taşımak için oluşturacağımız stretejilerde bize yardımcı olacak en önemli aracımızdır.

5- Google Search Console

Eski adı “Google Webmaster Tools” olan bu servisle çok haşır neşir olacağız. Bu servis bir nevi Google‘a giriş kapımız. Web sitemizin arama motorundaki durumunu bu servisle takip ediyoruz. Dizin durumumuzu, tarama verilerimiiz, sitemize verilen bağlantıları falan bu servis sayesinde öğreniyoruz.

6- WordPress Theme Search

İnternette gezinirken bir site gördünüz ve temasını çok beğendiniz. Temanın ismini ve bu temayı nereden bulacağınızı merak ediyorsanız bu siteye başvurabilirsiniz: Whatwpthemeisthat

Temasını merak ettiğimiz sitenin linkini arama kutusuna yapıştırıp aratıyoruz. Eğer site WordPress altyapısı kullanıyorsa sitede kullanılan temanın ismini veriyor. Yetmiyor sitenin kullandığı eklentilerin isimlerini de veriyor. Bu konuda oldukça kullanışlı bir servis. (google.com, facebook.com gibi aramalar yapmayın, fena bozuyor adamı.)

7- GTmetrix

SEO konusunda önemli bir yer tutan site yüklenme hızı WordPress site sahiplerinin her zaman başını ağrıtır. GTmetrix sitemizin yüklenme hızını test edip, bu hıza hangi faktörlerin etki ettiğini görerek, gerekli optimizasyonları yapmak için biçilmiş kaftandır.

Kutuya site linkimizi yazıp “Analyze” butonuna basıp bir süre bekliyoruz.Site analizleri yaptıktan sonra bize detaylı bir rapor sunuyor. “PageSpeed Score” ve “YSlow Score” değerleri “A” ise on dönüm bostan, yan gel yat Osman… “B,C,D,E…” gibi daha aşağıda değerler sunuyorsa “RECOMMENDATION” başlığı altındaki listedeki sebeplere göre sitemizi hız konusunda optimize etmemiz gerekiyor demektir. Site malesef İngiliççe. İlerleyen günlerde GTMetrix dili ve edebiyatına değineceğiz.

8- Keyword Tool

Yazılarımız için anahtar kelimeler seçerken çoğumuz zorlanır. Anahtar kelime seçerken arama motorlarında yoğunlukla yapılan aramalara göre tercih yapmak SEO konusunda sitemizi bir adım daha ileriye taşır. Bu konuda da yardımcımız Keyword Tool sitesi oluyor.

Yazımızla ilgili yoğunlaşmamız gereken anahtar kelimeyi bu araçla tespit edebiliyoruz. Yazımızın ana konusunu oluşturan kelimeyi, yani ana anahtar kelimeyi tespit edip kutuya yazıyoruz. Arama motoru ve dili seçtikten sonra arama yapıyoruz. Site bize ana anahtar kelimemizle ilgili yapılan aramaları listeliyor. Ücretsiz versiyonda sadece anahtar kelimelerin listesini görebiliyorsunuz. “Arama Hacimleri” gibi detaylı bilgiler için ücret ödemeniz gerekiyor.

Güncelleme: Listemizi hazırladıktan baya bir süre sonra “Poedit” adlı aracı konuya dahil etmediğimizi farkettik. Bu program, WordPress tema ve eklentileriniz Türkçeleştirirken çok işinize yarayacak.


Bunlar sitenizi yönetirken ihtiyaç duyabileceğiniz temel araçlar. Elbette projenize göre bu araçlar çoğaltılabilir. Sizin de sitenizi yönetirken olmazsa olmaz dediğiniz araçlar varsa yoruma yazabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap