İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. Web Tasarımcı Nasıl Olunur – Nereden Başlamalıyım ?

Web Tasarımcı Nasıl Olunur – Nereden Başlamalıyım ?

Web Tasarımcı Nasıl Olunur – Nereden Başlamalıyım ?

Web Tasarımcı Nasıl Olunur ?

Aranızda bir çok kişi web tasarımcı olmak istiyor. Ama ne yapacağını, nasıl başlayacağını ve nasıl ilerleyeceğini bilmiyor. İşte sizde de tam bu sorunlar varsa bu makalem tam sizlere göre. Web tasarım yaparak para kazanmak isteyen arkadaşlara yol gösterici bir rehber olacak bir makale ile karşınızdayım.

Web Tasarıma Nereden Başlamalıyım ?

Web tasarım hakkında bilgisi olmayanlar ve web tasarım yaparak para kazanmak isteyenler;

Öncelikle ilk öğrenmeniz gereken web programlama dili (aslında tam programlama dili sayılmaz) HTML web programlama dilidir. Her web tasarımcısı ilk olarak HTML yi öğrenmesi gerek. HTML bilmeyenden web tasarımcısı olmaz. Çok geniş bir dil değil. Bu yüzden öğrenilmesi çok kolaydır. Fazla zorluk çekmezsiniz.

HTML yi öğrendikten sonra CSS web programlama dilini öğrenmeniz gerekir. HTML CSS siz bir işe yaramaz. HTML ile yazdıklarınıza CSS ile görsellik katmanız gerekir. Bu yüzden CSS de çok önemlidir.
CSS yi de öğrendikten sonra gelelim asıl programlama diline PHP.

Html ve Css tam anlamı ile bir programlama dili sayılmasa da PHP tam anlamıyla bir programlama dilidir. Yapacağınız web sitelerini php ile yazacaksınız. PHP bilmeden web sitesi yapamazsınız. Tabi bazı kişiler ASP kullansa da günümüzde en yaygın olarak PHP kullanılır. PHP yi öğrendikten sonra çok kolay bir şekilde web siteleri tasarlayabileceksiniz.

İlk önce neler öğreneceğimizi yukarıda yazdım. Ama bir özet geçeyim. İlk başta HTML yi öğreneceksiniz. Sonra HTML ile yazdıklarınıza görsellik katmak için CSS yi öğrenmeniz gerekiyor. Bundan sonra PHP yi öğrenmeniz gerekiyor. PHP olmadan web sitesi yapamazsınız. Web sitelerinizi PHP ile tasarlayacaksınız. Bu yüzden PHP şart.

HTML,CSS ve PHP öğrendikten sonra gelelim bir ileri seviyeye. Az kodla daha güzel ve daha iyi web siteleri tasarlamak istiyorsanız bir çok kütüphaneler var. Bu kütüphanelerden birisi de CSS nin kütüphanesi olan Bootstrap‘ tır. Bootstrap ile Css kodu yazmadan kolay bir şekilde daha güzel web siteleri tasarlayabiliyoruz. Bootstrapın içinde bulunan hazır tanımlanmış özellikleri kullanarak az kodla çok güzel web siteleri yapabilirsiniz.

Bir diğer öğrenmemiz gereken şey ise Java Script‘ tir. Yaptığınız web sitelerini Java Script ile daha güzel hale getirebilirsiniz. Bunun için Java Script öğrenin.

Evet arkadaşlar yukarıdaki anlattıklarımı iyi bir şekilde öğrendiğinizde çok güzel web siteler yapabilecek hale geleceksiniz. Bu yazdıklarımı öğrenince siz orta seviyeli bir web tasarımcı haline geliyorsunuz. İleri seviyeye de siz kendinizi geliştirerek geleceksiniz. Tecrübe kazana kazana, web sitesi yapa yapa kendinizi geliştireceksiniz. Bu dediklerimi öğrendikten sonra zaten kendiniz kendinizi ilerletecek ve nereden ilerlemeniz gerekeceğini biliyor olacaksınız.

Web Tasarımcılara Genel Tavsiyeler:

Web sitelerinizi tasarlarken responsive bir şekilde tasarlayın. Günümüzde mobil kullanıcı sayısı gitgide artmaktadır. Bundan dolayı web sitenizi responsive olarak tasarlayın. Bu sizin tasarımlarınızı daha güzel hale getirecek ve responsive tasarımların fiyatları diğer tasarımlara göre daha pahalı. Bu yüzden daha fazla para kazanabileceksiniz.
Yeniliklere açık olun.

Yeni bir şeyler geliştirildiğinde onları öğrenin ve tasarladığınız web sitelerinde kullanın.
Bootstrap kullanmanızı tavsiye ederim. Hem az kodla daha güzel görselli bir web sitesi tasarlayabiliyorsunuz hem de responsive tasarımlı olmuş oluyor. Ek bir responsive tasarıma felan gerek kalmıyor.
Evet arkadaşlar web tasarımcı olmak isteyen ve web tasarım yaparak para kazanmak isteyen arkadaşlara genel olarak bir rehber, yol gösterici bir makale yazmaya çalıştım. Umarım bir faydam dokunmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap