1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Kullanıcıların Web Sitenizi Neden Terk Ettiklerini Gösteren Araçlar

Kullanıcıların Web Sitenizi Neden Terk Ettiklerini Gösteren Araçlar

Web sitelerinin arama motorlarının listelerinde geride kalmalarının en büyük nedenlerinden biri kullanıcıların siteyi kısa sürede terk etmeleridir.

Kullanıcıların Web Sitenizi Neden Terk Ettiklerini Gösteren Araçlar

Web sitelerinin arama motorlarının listelerinde geride kalmalarının en büyük nedenlerinden biri kullanıcıların siteyi kısa sürede terk etmeleridir. Ziyaretçilerin web sayfalarda aradıklarını bulamadığı durumlarda siteyi terk ettikleri düşünülse de bu durumun birbirinden farklı sebepleri olabilir. Kullanıcıları nelerin rahatsız ettiğini ya da nelerin ilgilerini çektiğini bilmek gerekir.

Tasarımın kusursuz olması ya da domainin kaliteli olması ziyaretçilerinizin siteyi terk etmelerine engel olmuyorsa ciddi bir problemin olduğu açıktır. Eğer sorunun ne olduğunu merak ediyorsanız işinizi kolaylaştıracak birkaç araçtan yararlanabilirsiniz. Bunlar:

Google Analytics

Web sitesi sahiplerinin en çok kullandıkları analiz araçlarından biridir. Ziyaretçilerin hareketlerini anlamak için idealdir. Genellikle site sahiplerinin sadece sitesine gelen ziyaretçi sayısını ve aylık ortalamaları takip etmek için kullandıkları Google Analytics ile kullanıcıların nereden geldiklerini ve hangi bağlantılara baktıklarını görebilirsiniz. Ayrıca analizlere göre SEO ve reklam stratejileri geliştirebilirsiniz.

Google Analytics Temsili

Crazy Egg

Cray Egg ile ziyaretçilerin hangi sayfalara, bağlantılara ya da bağlantı olmayan yerlere tıkladığı gösterilir. Crazy Egg ziyaretçilerinizin sadece bağlantılara değil, sayfanın herhangi bölgesine tıkladıklarını göstermesi nedeniyle önemlidir. Bu duruma da heatmap denir. Ayrıca Crazy Egg’in bu özelliği sayesinde sitenizde yapmanız gereken güncellemeleri ve değişiklikleri öğrenmiş olursunuz. Tıklanan ve tıklanmayan bağlantıların dışında kullanıcıların sayfaları ne kadar aşağıya kaydırdıklarını da öğrenirsiniz.

Crazy Egg Temsili

ClickTale

Ziyaretçilerin ekranlarının videolarını gösteren bir araçtır. Sayfa içi analitik araç olarak karşımıza çıkan ClickTale, tuş vuruşlarını ve farenin hareketlerini de ölçer.

ClickTale sayesinde her ziyaretçinin tarayıcı oturumlarını Flash video olarak izleyebilirsiniz. Kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman harcadıklarını ve kaç sayfayı ziyaret ettiklerini de görebilirsiniz. ClickTale insanların formlarınızla nasıl etkileşimde bulunduğu ile ilgili beş tane rapor da sunar. Ayrıca videoları izleyerek sitenizin kullanılabilirliğini de analiz etmiş olursunuz.

Click Tale Temsili

Olark

Sayfalarınızdaki eksikleri söyler. Canlı sohbet özelliği ile size ulaşamayan ziyaretçilerinizi dinlemenizi sağlar. Olark size hangi sayfaların hata verdiğini, hangi ürünler hakkında soru sorulduğunu, kullanıcı yorum ve itirazlarını öğrenmenizi sağlar.

Olark Canlı Sohbet Temsili

SurveyMonkey

Müşterilerinize anket göndermenizi sağlayan araçtır. Pazarlama stratejilerinizi geliştirmenizi, eksiklerinizi görmenizi ve kullanıcı taleplerini ölçmenizi sağlayan SurverMonkey ile kolayca soru hazırlayıp ölçümünüzü yapabilirsiniz. Müşteriniz olmayan kişilerden bilgi almak istediğinizde kısa anketler düzenlemenizi ve hediye çeki veya indirim kuponu hazırlamanızı sağlar. Sonuç olarak anketinizi yapar ve verileri elde edersiniz.

Survery Monkey Temsili

iPerceptions

iPerceptions ile ziyaretçilerinize neden sitenizi ziyaret ettiğini sorabilir ve ziyaretlerinin başarılı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Site içeriklerini ve ürünleri beğenip beğenmediklerini sorabilir, web sayfalarının kullanımının kolay olup olmadığını kullanıcılardan öğrenebilirsiniz.

İperceptions Temsili

Qualaroo Insights

Web sitelere anket yerleştirmeye yarayan araçtır. Qualaroo Insights’ı kullanarak istediğiniz yanıt türünü seçebilir, radyo düğmelerini kullanabilir, metin alanı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz ankete katılacak kişileri seçebilir, tek seferde birkaç soru sorabilirsiniz. Ayrıca e-posta ile bildirim alabilir, kontrol panelini kullanarak yazılımcılara ihtiyaç duymadan anketleri yayınlayabilirsiniz.

Qualaroo Temsili

Ethnio

Pop-up anketler kullanarak kullanılabilirlik testleriniz için katılımcıları belirleyebilirsiniz. Ziyaretçiler anketi tamamladıklarında, sonuçlar Ethnio ara yüzünde görülebilir. Bu verileri kullanarak sitenizin kullanılabilirliğini geliştirebilirsiniz.

Ethnio Temsili

Kampyle

Kampyle sayesinde kullanıcıların web sayfasına geri bildirim göndermelerini sağlarsınız. Dönüşüm oranını artırmak için idealdir.

Kampyle Temsili

Google Analytics Content Experiments

İçerik sayfalarının farklı versiyonlarını test edebilirsiniz. Kullanıcıları anlamanız ve sitede değişiklik yapmanız için kullanmanızı öneririz.

Google Content-Experiments Temsili

Kullanıcıların web sitenizi neden terk ettiklerini gösteren araçlar ile performans geliştirici adımlar atabilirsiniz. Web sitenizin eksiklerini belirleyerek uzman destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap