İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hosting Yönetimi
  3. URL Nedir ? Ne İşe Yarar ?

URL Nedir ? Ne İşe Yarar ?

URL Nedir ? Ne İşe Yarar ?

URL, Uniform Resource Loader teriminin kısa halidir. URL‘ ler internet ortamında bulacağınız kaynakların adresini belirtmektedir. URL yapıları birbirinden farklı protokollere sahip olabilmektedir. Bu protokoller kimi zaman girdiğiniz sitelerin güvenliği hakkında bilgi vermektedir. Örnek olarak https://www.alanadi.com/ alan adının başında yer alan “HTTPS” girdiğiniz sitenin SSL sertifikası olduğunu bize söylemektedir. Aynı zamanda bu protokol çeşitleri sitenin içerisinden kaynakların nasıl çekileceğini de belirtmektedir. URL yapıları bir karakter sınıfına sahiptir. Bu sınır 2083 karakter olup kullanılan URL‘ lerin bu uzunluktan düşük olması gerekir.

URL’ ler bilgisayarınızdan sunuculara bağlantı isteği yollarken IP adreslerinde değişiklik yaparak kullanıcının okuyabileceği birer metin haline getirir. Örnek olarak normalde bir web sitesinin IP Adresi “88.255.255.21” şeklindeyken biz bu adresi http://www.alanadi.comolarak çağırabiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz protokoller http, https, ftp, mailto gibi çeşitlere ayrılmaktadır. URL yapısında yer alan http ve https bir web sitesinin görüntülenmesinde kullanılırken mailto bilgisayarınızda tanımlamış olduğunuz mail istemcisini direk olarak açmaktadır. Ftp protokolü ise bir sitenin kaynak dosyalarına erişim ve yeni dosyaların yüklenmesi için kullanılan protokoldür.

URL yapıları SEO içinde etkili bir rol oynamaktadır. Doğru düzenlenmiş ve oluşturulmuş olan URL yapılarında içeriğe dair bilgi sahibi olmak daha kolaydır. Bu yapılar sayesinde bir çok arama motorunun örümcekleri sayfanızın ne ile ilgili olduğunu daha net anlar ve doğru şekilde indeksleme işlemi gerçekleştirebilir. Aynı bilgiyi kullanıcılarda bu şekilde algıladığı taktirde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmuş olur. URL yapıları arama motorlarının algoritmalarından kaynaklı olarak doğru şekilde yapılandırıldığında, arama motorları en önemli anahtar kelimeleri URL içerisinde aramaktadır. Bunun arama motorlarında sıralamayı etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Özellikle siteniz ile ilgili yazıları, makaleleri yada sitenize ait olan sayfaları sosyal mecralarda paylaşıyorsanız bu alanlarda kullandığınız yazı editörlerinin URL‘ nizi yapılandırdığını görebilirsiniz. Eğer kötü oluşturulmuş bir URL yapısına sahipseniz zaman zaman bu editörlerin bir düzenleme yapmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden doğru oluşturulmuş olan URL ‘ lerin tıklanma potansiyeli düzensiz ve anlamsız oluşturulmuş URL ‘ lere kıyasla daha yüksektir. SEO açısından URL düzenleme düşünceniz var ise olabildiğince kısa URL oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap