İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknolojiler
  3. Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Telefonunuzdan istemsiz olarak veya çeşitli nedenlerden dolayı mecbur kalarak silmiş olduğunuz dosyalarınızı resimlerinizi veya müziklerinizi nasıl geri getireceğinizi bilmiyor musunuz o zaman doğru adrestesiniz.

Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Telefonunuzdan istemsiz olarak veya çeşitli nedenlerden dolayı mecbur kalarak silmiş olduğunuz dosyalarınızı resimlerinizi veya müziklerinizi nasıl geri getireceğinizi bilmiyor musunuz o zaman doğru adrestesiniz.

Öncelikle silme işleminin mantığından bahsedeyim size kısaca. Cihaz üzerinden silinen veri cihazda görülmese de teknik olarak silinmiş olmaz. Bir dosyanın tamamen siline bilmesi için o dosyanın üzerine başka bir verinin yazılması gerekmektedir. Yani siz silme işlemini yaptıktan sonra cihazınıza bir şeyler yüklemezseniz o zaman silmiş olduğunuz veriyi kurtarma şansa sahip oluyorsunuz. Tabi bu kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilmek adına geliştirilmiş olan çeşitli uygulamaları kullanmanız gerekmekte. Fakat bu uygulamaların bazıları sizden cihazınıza root yapmanızı isteyebiliyor. Bu nedenle de hiç bu gibi işlemler ile uğraşmadan daha kolay ve etkili bir yöntemden size bahsedeceğim. Bu yöntemde bilgisayarı kullanıyoruz. Bilgisayarınıza kurduğunuz bir program yardımı ile JPG, GIF, PNG, TIFF, PSD, AVI, MP4, MP3, WAV ve WMA uzantısına sahip dosyaları geri getirme şansınız bulunuyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için 7-Data Recovery Suite isimli programdan yardım alıyoruz.

Öncelikle 7-Data Recovery Suite isimli programı indirip bilgisayarımıza kuruyoruz sonrasında da aşağıda anlatacaklarımı tek tek uyguluyorsunuz.

  1. Öncelikle telefonunuzdan geliştirici seçenekleri isimli bölümü aktif ediyorsunuz. Bu bölümde bulunan USB Hata Ayıklama modunu aktif ediyorsunuz ardından da cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağlıyorsunuz.
  2. 7-Data Recovery Suite programını açıyor ve giriş ekranında bulunan “android kurtar” seçeneğini seçiyorsunuz.
  3. Programın cihazı tanımasını bekliyoruz ve sonrasında “sonraki” seçeneğini tıklıyorsunuz.
  4. Telefonunuzun sürücüsü de tanımlanıyor ve arından yine “sonraki” seçeneğini tıklıyorsunuz.
  5. Program sürücüyü taramaya başlayacak ve ekrana bazı dizinler gelecek. Bu dizinlerden hangi veriyi kurtarmak istediğinizi soracak sizlere sizde kurtarmak istediğiniz verileri seçeceksiniz.
  6. Kurtarmak istediklerinizi seçtikten sonra kurtarılacak olan verilerin hangi dizine kaydedileceğini belirliyorsunuz ve kaydet butonuna basıyorsunuz.
  7. Bu işlemin ardından kurtarmak istediğiniz dosyalar bilgisayarınıza kaydedilecektir işlem bu kadar basit.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap