1. Ana Sayfa
  2. PC & Mobil Donanım
  3. Tablet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tablet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tablet satın alırken işletim sistemi, ekran büyüklüğü, ekran kalitesi, tasarımı ve daha birçok dikkat edilmesi gereken kriterler yer almaktadır.

Tablet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tablet satın alırken işletim sistemi, ekran büyüklüğü, ekran kalitesi, tasarımı ve daha birçok dikkat edilmesi gereken kriterler yer almaktadır. Bu kriterler konusunda doğru karar vermeli ve vermiş olduğunuz karar sizin kullanım deneyiminizi maksimum oranda memnun edebilmelidir. Bu makalemizde, bir tablet satın alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabını açıklayacağız.

1 –  İşletim Sistemi

Tablet satın alırken ilk dikkat kriteriniz işletim sistemi olmalıdır. Burada karşımıza üç farklı seçenek sunuluyor; iOS, Windows ve Android. 32Byte ailesi olarak sizlere tavsiyemiz işletim sistemi seçerken Android tercih etmenizdir. Çünkü diğerlerine oranla kullanıcılara daha fazla uygulama çeşitliliği sunulmaktadır ve ayrıca sunulan uygulamaların birçoğunun ücretsiz olması da ayrı bir çekicilik katıyor.

2 – Ekran Boyutu

Bu durum sizin kullanım alışkanlıklarınıza, tabletin kullanılabilirliğine ve kullanacağınız amaca göre değişiklik göstermektedir. Ancak son dönemlerde büyüyen akıllı telefon ekranları nedeniyle, tablet kullanıcıları daha büyük ekranları tercih ediyorlar. Akıllı telefonların ekran büyüklüğü ortalama 5 inç ve üzeri olarak tercih edilmektedir. Tabletlerde ise bu durum 10 inç ve üzeri olduğu görülmüştür. Tabletlerin büyük ekran tercih edilmesinin sebebi hem iş hemde eğlence konusunda daha geniş görüntü sağlaması ve kullanıcıyı memnun edebilmesidir.

3 – İncelik ve Hafiflik

Tablet seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken kriterlerden bir tanesi de elbette tabletin inceliği ve hafifliği, yani zarafetidir. Bu hem kullanımı kolaylaştırır hem de taşıma zorluğunu ortadan kaldırır. Zira mobil bir cihazın kaba ve hantal olması birçok dezavantajı beraberinde getirir. Bu nedenle tablet satın alırken tabletin ince ve hafif (500 – 600 gram ağırlığında) bir görünüme sahip olmasına özen göstermelisiniz.

4 – RAM Kapasitesi ve İşlemci

İster iş’te, isterseniz de eğlence amacıyla kullanın, tabletinizin en iyi performansı vermesi her anlamda önemlidir. Tablet satın alırken en az 4 çekirdekli olmasına ve RAM kapasitesinin en az 2 GB olmasına dikkat edilmelidir.

5 – Kamera

Her tablette kamera yer alıyor olsa da bazılarında sadece tek kısımda kamera yer alıyor. Tablet alırken hem ön hem arka tarafta kamera bulunan tabletler tercih edilmelidir. Çünkü hangi kamerayla fotoğraf çekmek isteyeceğinizi önceden bilmeniz mümkün değildir. Özellikle öz çekim yaparken veya yakınlarınızla görüntülü konuşurken ön kameraya daha fazla ihtiyaç duyar ve kullanırsınız.

6 – Şarj Süresi

Akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de büyük bataryalı modelleri tercih etmelisiniz. Çünkü mobil cihazları sürekli şarj etme imkanımız olmuyor ve bu durum bazen can sıkıcı olabiliyor. Tablet’in boyutuyla bataryanın büyüklüğü birbiriyle orantılıdır. Örneğin 10 inçlik bir tablette 7000 mAH kapasitesinde bir batarya idealdir. Bu sayede pil süresi 20 saate kadar dayanabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap