1. Ana Sayfa
  2. Mail Server Yönetimi
  3. Mail Sunucum Spam Gönderiyor, Diyenlerden Misiniz? – Spam Rehberi [ 1 ]

Mail Sunucum Spam Gönderiyor, Diyenlerden Misiniz? – Spam Rehberi [ 1 ]

Mail sunucum spam gönderiyor, gmail veya hotmail'e mail atamıyorum diyenlerden misiniz?Spam mail gönderimi, spam mailden kurtulma, korunma yöntemleri sizinle.

Mail Sunucum Spam Gönderiyor, Diyenlerden Misiniz? – Spam Rehberi [ 1 ]

Günümüzde herkesin ortak sorunu olan mail alışveriş problemleri maalesef işlerimizi aksatmakta ve de büyük sorunlara yol açmakta. Aslında çok basit bir kaç temele dayalı kuralların kontrolü sayesinde büyük bir sorun haline gelmekten çıkabilir. Geliştirilen kurallar ve zorunluluklar daha güvenli bir mail trafiği için ortaya çıkmaktadır ve sürekli gelişmektedir. Yapılacak bazı kontroller ve geliştirilen zorunluluklara uyumlu bir mail sunucu için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir kaç altın kurala göz atalım;

  1. DNS AYARLARI

Dns ayarları bir mail sunucunun düzgün ve sorunsuz şekilde çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken ilk kuraldır. Eğer kayıtlarda hata varsa iletişim sorunları yaşamanız veya kullanılamaz halde bir mail sunucuya sahip olmanız kaçınılmaz. Düzgün ayaranmış bir mail sunucusu için gereken kayıt tipleri şu şekildedir.

  • MX (Mail Exchange) kaydı

Bu kayıt tipi sahip olduğunuz alan adına mail göndermek isteyen mail sunucularının, alan adınızdan sorumlu olan mail sunucusunu bulmasına yarar. Bu kayıt tipi sayesinde uzak sunucular alan adınıza ait mail sunucunun ismini ve ip adresini öğrenir.

  • PTR (Reverse Dns) kaydı

Bu kayıt tipi, mail sunucunuzun çalıştığı ip adresini sağlayan “servis sağlayıcı” tarafından yapılır. Bu kayıt tipi sayesinde, “mail sunucunun sorumlu olduğu ip adresinin gerçek karşılığı gerçekten bu sunucumu?” sorusunun cevabı aranır. Bu kayıt tipi ek bir onay aşaması gibi düşünülebilir ve bir mail sunucunun sağlıklı çalışması için önemlidir. Bu kayıt tipi maalesef genellikle göz ardı edilir ve türlü soruna yol açar.

  • TXT Kaydı

Bu kayıt tipi ile çeşitli onay mekanizmaları çalışmaktadır. Bu tiplerden en önemlisi DKIM ve SPF kaydıdır. Şı sıralar DMARC kaydı da önemli kayıtlar arasındadır. Bu kayıtlar sayesinde e-posta gönderen mail sunucu, gerçekten alan adından sorumlu sunucu olup olmadığını ve aradaki iletişimin değiştirilmediğini kontrol etmeye yarar.

2.  SPAM FIREWALL

Bu ürünler fiziksel ve yazılımsal olarak kurulabilir. Spam koruma sayesinde, mail sunucusundan çıkan spam e-posta ve güvenliği sağlanmamış mail sunucusuna yapılan müdehale ile atılan e-posta, internet ortamına ulaşmadan yakalanır ve engellenir. Bu sayede hem sunucunuzun IP ve alan adı reputasyonu konusunda sorun yaşamazsınız ve kara listelerle uğraşmak zorunda kalmazsınız hem de işinizi aksatacak durumlarla birlikte yasal olarak yaşama olasılığınız olan ciddi sorunlardan korunmuş olursunuz. Bu servisleri sadece giden e-posta olarak değil gelen e-posta olarak da düşünmek gerekir. Bu sayede yine işinizi tehdit edebilecek spam ve virüs içerikli maillerden ve de rahatsız edici diğer e-postalardan kurtulmuş olursunuz. Bu servisleri bir servis sağlayıcıdan veya hosting/cloud sunucu çözümleri sunan firmalardan temin edebilirsiniz.

3. DÜZENLİ KONTROL

Düzenli olarak IP adresinizi ve alan adınızı mutlaka taratın. mxtoolbox gibi araçlarla mutlaka taramalar yapın. Varsa delist(listeden çıkarma) işlemlerini mutlaka aksatmadan yapın. Yapacağınız bu rutin kontrol sayesinde ip adresinizin daha başka listelere de girmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca mutlaka kullanıcıların bilgisayarlarında virus ve diğer zararlı yazılımlara karşı taramalırınızı gerçekleştirin. Bu sayede oturumu açılmış mail programınız üzerinden bilginiz olmadan mail gönderimi sağlanmasını engellemiş olursunuz.

4. SUNUCU TARAMA

Spam mail çıkışının bir diğer sık karşılaşılan sebebi ise güvenliği iyi sağlanmamış bir sunucu ve web sayfası kodu üzerinden bulunan açıklar doğrultusunda sızılan web sayfaları sayesinde sunucudan istemsiz mail çıkmasıdır. Genellikle hosting ortamlarında kullanıcıların isteyerek php scripti gibi zararlı kod parçacıklarını sunucularına yükleyerek veya hack lenerek atılan dosyaların sağladığı spam mail çıkışı, bu ortamlardaki bir çok kullanıcıya aynı IP adresini paylaştıkları için zarar vermekte. Bunu engellemek için mutlaka sunucu üzerinde ki zararlı dosyaları taratmanız, tespit etmeniz ve silmeniz gerekmektedir.

5. MAIL KUYRUĞU

Mail kuyruğu düzenli olarak kontrol edilmeli ve varsa kuyruktaki gereksiz maillerin hangi hesap veya script üzerinden geldiği incelenmeli. Bu sayede nokta atışı tespit yaparak daha kötü bir durum yaşanmadan önlem alabilirsiniz. Mail kuyruğunun gereksiz şişmemesi, size daha iyi ve hızlı bir mail deneyimi yaşatacaktır.

Burada anlatılan adımlara dikkat eder ve bu doğrultuda işlem yaparsanız spam sorunlarından kurtulur ve temiz bir şekilde mail alışverişi sağlarsınız. Bu sayede hem işinizi korursunuz hem de alan adınızı riske atmamış olursunuz. Bir sonraki yazımda bu ayarların daha detaylı şekilde nasıl olacağı ve bu kontrollerin nasıl sağlanacağını daha detaylı anlatmaya çalışacağım. Güvenli ve spamsiz günler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Fehmi Can Tokay

2012 yılında Bilkent Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra veri merkezi, cloud-hosting hizmeti veren ve sektör dışında yer alan özel firmalarda Sistem ve Network Yöneticisi olarak çalıştı ve bu alanlarda iş hayatına devam etmekte. Linux ve Network sistemleri hakkında araştırmaya, uygulamaya ve yeni şeyler geliştirmeye meraklı.

Yorum Yap