İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Siteniz İçin Bir Vizyon Belirleyin – Para kazanmaya ilk adımı atın

Siteniz İçin Bir Vizyon Belirleyin – Para kazanmaya ilk adımı atın

Siteniz İçin Bir Vizyon Belirleyin – Para kazanmaya ilk adımı atın

Siteniz için bir vizyon belirleyin, neden mi!. Çünkü bunu yapmanız demek, daha profesyonel ve para kazanan bir siteye sahip olmanız demektir.

Evet para kazanan bir site sahibi olmak için, kesinlikle sitenizin bir vizyonu olması gerekir. Bir site açıp, oraya buraya reklam ekleyerek, sadece kendinizi kandırırsınız. Çünkü bu şekilde para kazanmanız, zor değil imkansızdır.

Geçmiş de forum siteleri çok revaç da idi. Her önüne gelen bir forum sitesi açıyordu. Ama bunlardan sadece en kaliteli olanları, yol haritası doğru çizenleri ayakta kaldı. Diğerleri Web çöplüğünde kayboldu.

Günümüzde ise, blog siteleri oldukça fazla ilgi görmekte. Özellikle WordPress kullanan bloglar, her geçen gün çığ gibi büyümekte. Çünkü WordPress gerçekten muhteşem.

Bazen garip şeyler okuyorum. “Ben WordPress ile site açtım ama, hiç bir işe yaramadı. WordPress bir halta yaramaz..” şeklinde garip şeylerden bahsediyorum.

Önce şunu iyi anlamak lazım. WordPress, depolama ve içerik sunmak için, muhteşem bir arayüz ile sanal bir veri tabanıdır. WordPress asla kendi kendine başarı getiren, elle tutulur bir nesne değildir.

Başarı için WordPress’in harika özelliklerini doğru biçimde kullanmak, gerçekçi bir hedefbelirlemek, ve menzile ulaşmak için çaba sarf etmek gerekir. İşte o zaman elle tutulur bir şey çıkar ortaya.

İmalatını yaptığın bir ürünü satmıyorsan, İnternet den para kazanmak sadece bir ütopyadan ibarettir. Ben bir şey imal etmiyorum, ama İnternet den de para kazanmak istiyorum diyorsanız, önce siteniz için bir vizyon belirleyin.

Şimdi adım adım gidelim. Bu arada siz de kendinizi test edin. Neyi yaptım, neyi yapmadım diye sorgulayın. Doğru ve yanlış yaptıklarınızı gözden geçirin.

Site başlığı ve Slogan

Site başlığı, tıpkı yazı başlıkları gibidir. Nasıl yazı başlığına baktığımızda, ne hakkında olduğunu anlıyorsak, site başlığı da öyle olmalıdır.

Site sahiplerinin çok büyük bir bölümü, site başlığı konusunda hatalı davranmaktadır. Genel olarak site başlığı şu şekilde oluşturulmaktadır. siteadı.com sitesi için, site başlığı, siteadı olarak belirlenmektedir.

Oysaki bu başlık hiç bir şey ifade etmez. Zaten site adresinde olan bir başlık kullanmak manasızdır. Kendi sitemden örnek vereyim. Sitemim adresi 32byte.org, ama benim site başlığım WordPress Bloğu.

Site başlığı, arama sonuçlarında görünmektedir. Doğru başlık kullanırsanız, potansiyel ziyaretçilerin ilgisini daha kolay çekersiniz. Başlık sitenin ne hakkında olduğuna dair bir göstergedir.

Site başlığı en fazla 6 kelime içermelidir. En ideal olanı 4 kelimedir.

Site sloganı, bir nevi sitemizin alt yazısıdır. Slogan sitemizin ne hakkında olduğunu gösteren spotcümleler olmalıdır. Kısa ve öz bir açıklama olmalıdır.

32Byte’ın sloganı, WordPress başvuru kaynağınız. 32Byte ile WordPress çok daha kolay.

Bu sloganı gören birisi, her halde 32Byte’ın çiçekçi sitesi olduğunu düşünmez. Sitenin ne hakkında olduğunu gayet net açıklamaya yeter bir slogan.

Site başlığı ve slogan için doğru seçimi yapmalısınız. Slogan belirlemek için zaman ayırın, ve size en uygun olanı seçin. Daha sonra değiştirmek mümkün elbette. Bu nedenle site başlığı ve slogan belirleme konusunda hata yaptığınızı düşünüyorsanız, hala değiştirme şansınız var.

Site amacının belli olması

Sitenizin ne hakkında olduğunu, sadece başlık ve slogan ile göstermek yetmez. Bir site için, Haber, Gezi, Macera, Hayat hikayeleri, Ürün yada Hizmet tanıtımı gibi konular seçilmiş olabilir. Siteye giren birisi, sitenin ne hakkında olduğunu hemen anlayabilmelidir.

Net bir amacı olmayan site, çok geçmeden Web çöplüğünü boylar. Çünkü bir amacı olmayan siteye insanlar neden gelsin ki!.

Site, tasarımı ile de kendini anlatmalıdır. Doğru tasarım seçmek, net bir konu belirlemek ve bunu insanlara göstermek gerekir.

Şimdi sorun kendinize. İnsanlar benim siteme neden gelsinler?. Benim siteme gelen kişi, ne hakkında olduğunu ilk bakışta anlayabilir mi?. Seçtiğim tasarım amacıma uygun mu?.

Hedefleri belirleme

Siteniz için belirlediğiniz hedefler olmalıdır.

Sitenin konusunu belirlediniz, artık ne hakkında olduğu kesinlik kazandı. Peki nereye varmak istiyorsunuz?

Anlık, spontane eylemlerle her hangi bir menzile erişmeniz mümkün değildir. Mutlaka bir hedefler kümesi oluşturmalısınız. Her bir hedef için süreler belirleyin. Ne kadar zamanda neyi yapacağınız belli olsun.

Hedefleriniz için bir çizelge oluşturun. Nereden başlayıp, ne kadar zamanda nereye varmak istediğinizi belirleyin.

Örneğin, 1-2-3-4-5-6-7 hakkındaki yazılarımı, bir ay içerisinde tamamlayacağım. Bu sürede, diğer 3 kategorideki, Q-X-Z-W hakkındaki yazıları da bitireceğim. Sosyal medya da, şu yolları izleyerek tanıtım yapacağım.

Bu şekilde bir programla hareket etmelisiniz. Dün site açıp, bugün Adsense reklamları eklemenin peşine düşerseniz, gideceğiniz yer bellidir. Yukarıda iki defa bahsettim nereye gidildiğinden.

Siteyi başarılı kılmak için, tüm unsurların uygulamaya konulması gerekir.

Site karakteri

Karakter sadece insanlar için geçerli değildir. Sitelerinde bir karakteri vardır. Tıpkı karaktersiz insanlar olduğu gibi, karaktersiz siteler de vardır.

Anlatım tarzıyla belirli bir karakter oluşturmak önemlidir. Bunu yapabilmek için, önce hırsızlığı bırakmak gerekir.

Ben çok fazla blog okuyorum. Hemde hiç ilgi alanım olmayan blogları dahi okurum. Bazı siteler de, buram buram kopyala yapıştır kokar. Bazılarında, emek kokar, çaba kokar, uğraş kokar. Yazıları okumak keyif verir insana. Çünkü o siteler sağlam karakterli insanlara benzer.

Hayali bir karakter olarak düşünün sitenizi. Başlık seçimleri, kategoriler, resimler, sitede ne varsa o karakteri yansıtsın.

İletişim bilgileri

Ulaşılabilir olmak, başarı için çok önemli bir kriterdir.

Sitenizde mutlaka bir iletişim sayfası oluşturun. Buraya size insanların ulaşabilmeleri için bağlantılar ekleyin. Veya bir iletişim formu ekleyin.

Sosyal medya bağlantıları, e-mail adresi gibi bilgilerinizi insanlarla paylaşın. Ticari bir siteniz varsa, açık adres ve telefon bilgilerinizi ekleyin.

Amaç erişilebilir olmaktır. Bunun için tüm alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz.

Katkıya açık olun

Sadece sizin yazmanız yerine, dışarıdan gelecek katkılara da açık olun. Misafir yazarların göndereceği içerikleri yayımlayın. Sıklıkla içerik gönderenlere site yetki verin ve daimi yazar atayın.

Ancak yetki verirken, sadece içerik üretmekle sınırlandırmayı unutmayın.

Gönderilen içerikleri bizzat kontrol etmeden yayımlamayın. Yazıların sitenizin karakterini yansıtıyor olmasına önem verin. Yazı gönderenlerin sitelerine bağlantı eklemelerine izin verin. Ancak sadece reklam için yazılmış yazıları kesinlikle dikkate almayın.

Yorumlara değer verin, ve onlara değer verdiğinizi gösterin. Asla yorumlara kaba cevaplar vermeyin. Her türlü eleştiriye ve görüşe açık olun.

İçerik yönetimi

Sitenizin ne hakkında olacağı belli. Tasarımı da içeriğe uygun seçtik. Şimdi içeriği sunmaya geldi sıra.

Öncelikle kategoriler oluştururken rastgele yapmamalıyız bu işlemi. Sürekli yap boz tahtası gibi kategori değiştirmemeliyiz. Sitede her şey tutarlı olmalı.

Tasarım, kategoriler, menüler, hepsi bir bütün olarak sitenin karakterini ortaya koymalı. Sadece yaz ve yayımla yerine, sitede nasıl durduğunu da önemsemeliyiz.

Site için oluşturulan tüm navigasyonlar, karmaşanın önüne geçecek nitelikte olmalıdır.

Resim ve Video kullanımı

İçeriğin görsel ve video ile desteklenmesi çok önemlidir.

Video desteği her durumda mümkün olmayabilir. Fakat resimleri her daim kullanmalıyız. Başlangıç da pek üzerinde durmamış olsak bile, daha sonraları kendimize özgü görseller kullanmalıyız.

İnternet den bulduğumuz her görseli, sitemizde gelişi güzel kullanmak, kesinlikle çok büyük bir hatadır. Görsellerin de site karakterini ortaya koyması önemlidir.

Yaptığımız anlatımlarda, kendi oluşturduğumuz görselleri kullanmalıyız. Anlatım ve görsel, bir bütün olarak sunulduğunda, içeriğin değeri kat kat artacaktır. Çünkü görsel destek, bir nevi ön izleme vazifesi görecektir.

Video eklediğimiz zaman, kendi oluşturduğumuz videolara öncelik vermeliyiz. Bazı hallerde başkalarının videolarını da kullanmak yanlış olmaz.

Tasarım

Yazı içinde bir kaç yerde tasarım konusuna değindik. Doğru tasarımı seçmenin önemli olduğunun altını çizdik.

Tasarım seçmek demek, sadece tema seçmek den ibaret değildir. Seçtiğiniz tasarımı, sitenize uygun hale getirmek, temayı seçmek den daha önemlidir.

Kenar çubuğu öğeleri, menüleri yerleştirmek, özet görünümünü düzenlemek, içerik alanının genişliği gibi pek çok önemli detaya dikkat etmek gerekir.

Özellikle başlangıç, yani ana sayfa oluştururken çok iyi bir iş çıkarmak gerekir. Bazı sitelere girdiğim zaman, içeriğin ne olduğuna bile bakmadan çıkıyorum. Çünkü mahşer yeri gibi bir ana sayfa karşılıyor beni.

Neredeyse sitedeki her şeyi giriş sayfasına sığdırmış, zırt pırt pop up açılan siteler, her zaman beş sıfır geriden başlar.

Site görünümü, kale arkası tribünü gibi değil, loca gibi olmalıdır. Bunu yapmak için bile çaba göstermeyen, uzun vadede hiç bir şey beklemesin siteden.

Ben bu siteden para kazanacağım diyorsan, uğraşacaksın arkadaş.Öyle bedavadan olsaydı siteden para kazanmak, kimse çalışmazdı. Açardı bir site, sürekli hesaplarını kontrol ederdi.

Bağlantı listesi oluşturmak

Sitemizde ihtiyaç duyduğumuz bağlantılar için bir liste tutmalıyız.

En başta hosting bağlantımız, tema destek bağlantımız gibi önemli bağlantıları mutlaka not almalıyız.Profesyonelliğin gerekliliklerinden biridir bu.

Bunların dışında bize lazım olan bağlantılar da vardır. Bilgi aldığımız siteler vardır örneğin.

Kimse bir şeyi yoktan var etmiyor, herkes bir vasıta ile öğreniyor. Sağlam bilgi kaynakları bulduğumuzda, hem yer imlerine hemde bir deftere kaydedelim. Çünkü sürekli başvuracağımız bir kaynağın, her zaman elimizin altında bulunması gerekir.

Örneğin ben hali hazırda 123 siteyi takip ediyorum. Bunlardan 1 tanesi yerli, 122 tanesi yabancı siteler. Tüm bu siteler, hem yer imlerim de, hemde defterimde kayıtlı. Bu siteler genellikle WordPress, CSS, php, twig, seo gibi konuları işleyen niş siteler.

Yeni siteler keşfettikçe, anında listeme ekliyorum. Çünkü kaynak olmadan hiç bir şey öğrenemeyiz. Öğrenemezsek de yazamayız. O halde önemli bağlantıların listesini tutmak gereklidir.

İndirilebilir dosyalar ve satılan ürünler

Sitede PDF yada ZİP gibi indirilebilir dosyalar, veya satışı yapılan her hangi bir ürüne yer verebilirsiniz.

Bu dosya yada ürünleri, ne şekilde sunacağınızı önceden planlamalısınız. Kesinlikle bu konuda yap boz oynar gibi hareket etmemelisiniz. Kararlı ve stabil bir duruş sergilemelisiniz.

Bu konuda tüm hazırlığınızı tamamlayıp, nihai karara varmadan sunum yapmayın. Sitenizin tutarlı olması, başarıyla doğrudan ilintilidir.

Sosyal medya ve Etkileşim

Siteniz için kesinlikle sosyal medyayı kullanmalısınız. Özellikle Facebook, Google Plus, Twitter hesaplarını kullanmalısınız.

Bunların hepsinde aktif olmak pek kolay değil. Bu nedenle en etkin kullandığınızı seçip, özellikle o mecrada sürekli bir çalışma yapmalısınız.

Bunun dışında site içinde faydalı olabilecek, Facebook yorumları, sayfa kartları vb gibi unsurlar da göz ardı edilmemeli.

Reklam yönetimi

Sitenize reklam eklemek için tek bir alternatif yoktur. Yüzlerce alternatif vardır.

Önemli olan siteye reklam eklemek değildir. Doğru reklamları, doğru biçimde eklemek ve maksimum kazanç elde edebilmektir.

Sitenin her yerine reklam ekleyerek para kazanamazsınız. Önce diğer şeyleri tam olarak yapmalısınız, ondan sonra reklam eklemelisiniz.

Yazar bilgisi, yazının kendisinden fazla olan siteler var. On kelime yayımlamış, utanmadan bir de başlık atmış ona. Altına üstüne de reklam döşemiş.O sitenin ayda kazanacağı en büyük para 50 lirayı geçmez. Kendini kandırmaktan başka bir şey yapmadığının farkında değil böyleleri.

Diğer bazı gereklilikler

Sayfalar oluşturun. İletişim, Gizlilik politikaları, kullanım şartları, site hakkında, organizasyonlar, başarılar, referanslar vb gibi sayfalar oluşturun. İlk bir yılınızı doldurduğunuzda, sitenizde on sayfa bulunsun.

Sayfa sayısı çok gelmesin size. Google sitelerin sayfa sayılarına bakar, ve stattik sayfaların sayısının fazla olmasını teşvik eder.

Kaliteli sitelere linkler verin. Kaliteli, ama sadece kaliteli sitelere link verin. İçeriği hiç bir halta yaramayan, has bel kader bir yazı eklemiş sitelere link vermeyin.

Karaktersiz sitelere, ve içeriği sizin sitenizden farklı olan sitelere de link vermeyin.

Satış ortaklığı linkleri için rel=nofollow kullanmayı ihmal etmeyin.

SEO‘yu takıntı haline getirmeyin. Elbette SEO önemlidir. Ancak yazı yazarken her şey SEO için mantığı ile yazmayın. Dünyanın en saçma SEO uyumlu yazısı, %100 SEO ya uygundur, ama hiç bir işe yaramaz. Siz sadece insanlar için, adam gibi içerikler üretin, gerisine karışmayın.

Kaliteli bloglara yorum yapın. Kalitesine inandığınız, karakteri olan sitelere yorumlar yapın. İnsanlarla etkileşim halinde olun.

Yazarken kendiniz olun. Kendi cümleleriniz ve kişiliğiniz olsun yazılarınızda. Yazarken son derece rahat olun. Edebi olmalı, teknik olmalı, çok profesyonel görünmeli gibi, saçma sapan takıntılar yapmayın.

Yazmak için zaman ayırın. Ortalama bir yazıyı tamamlamak için, 4 saat hatta bazen çok daha fazlası gerekir. Bu süreye araştırma dahil değildir. Bu nedenle yazmak için özel bir zaman ayırmalısınız. Hem yazmaya zaman ayıramam, hemde siteden para kazanayım diyorsanız size bir tavsiyem var.

Siz blog yazmayı bırakın, arada bir sağa sola kısa mesaj atın. Hem mesaj yazarken Slm gibi kısaltmalarda serbest.

Siteniz için bir vizyon belirleyin dedik ve konunun sonuna geldik.

Benim bu konuda söyleyecek sözüm bu kadar. Yukarıda yazdığım her şeyin %100 gerekli olduğunu garanti ederim. Notlarım bu kadar şimdilik. Ancak zaman zaman buraya eklemeler yapabilirim. Önemli olan fakat unuttuğum detaylar varsa, onları da sizin hatırlatmanızı rica ederim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap