İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hosting Yönetimi
 3. Siteniz İçin En İyi Domain Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siteniz İçin En İyi Domain Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain seçimi bir site açmaya karar vermişsek en zorlanacağımız kısımdır. Neden mi çünkü Domain bizim internet dünyasındaki adımız soyadımızdır.

Siteniz İçin En İyi Domain Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir site açmaya karar vermişsek en zorlanacağımız kısımdır “ Domain Seçimi ”. Neden mi çünkü bizim internet dünyasındaki adımız soyadımızdır Domain.

Türkçe çevirisiyle “Alan Adı”. Bu arada Domain nedir diye bilmeyen arkadaşlarımız için araya sıkıştıralım domain sitemizin ismidir yani“wpevi.com” veya Google.com ya dasizinsiteniz.com gibi.

Peki biz alan adımızı seçerken nasıl seçmeliyiz nelere dikkat etmeliyiz?

 • Domain Seçimi

İnternet sitesi deyince çoğunluk site isminin sonuna .com koyuyor peki bu algıyı yıkmak kolay mı bence değil. O yüzden bizimde vazgeçilmezimiz .com olsun. Ee .com dolu o zaman ne yapalım o zamanda .net veya .org gerisi bence boş arkadaşlar.

Yani burada anlatmak istediğim kullanıcı alışkanlıklarından bahsediyorum alışkanlıklar değişmediği müddetçe mesela “Ya yeni bir blog açtım adı da benimleberaber” dediğinizi hayal edin. Karşınızdaki kişinin aklına direk benimleberaber.com, benimleberaber.net hadi zorlayalım benimleberaber.org gelir. Kimse siz bunu dedikten sonra gidipte benimleberaber.biz, benimleberaber.me gibi bir uzantı ile tamamlamaz sitenizi.

Yeni güncelleme ile Google için uzantıların ne olduğu fark etmiyor diye birkaç haber yazıldı bunlar doğru ama güncelleme Google’a geliyor insanlar için ise internet sitesihala .com’dan ibaret.

Bu arada imkanınız varsa com.tr uzantısını da alabilirsiniz. Buradaki .tr uzantısı sitenizin Türkiye lokasyonuna hitap ettiğini gösterir. Peki .com, .net veya .org dolu ama sizin bulduğunuz isimde çok güzel almayalım mı diye soruyorsanız alın dursun bi kenarda.

 • Tire Kullanmayın

Yukarıda domain uzantısından bahsettik. Sizin bulduğunuz ismin .com uzantısı dolu. Hemen isimde araya bir tire (-) atıp o domaini almayın. Tire işareti kullanılan domainler genel olarak spam işleminde kullanıldığı için Google ve biz kullanıcıların gözünde -1 ile başlıyor işe. Aslında burada tartışmalar hala devam ediyor. Tire (-) işaretinin SEO’ya etkisi var veya yok diye. Ama siz yine de tire (-) işaretini kullanmak yerine başka bir alan adı ismi bulabilirsiniz. Yok bulamıyorum diyorsanız çevrenizdeki arkadaşlarınızdan sizlere domain önerilerinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

 • Markalaşma

Domain için bizim adımız soyadımız demiştik. Bizim internetteki varlığımız domain. Peki domain seçerken cafcaflı bir şeyler seçmek yerine anahtar kelimemiz geçsin diye saçma sapan alan adları mı almalıyız.

 • Akılda Kalıcı

Sitemize giren bir kullanıcının tekrar sitemize gelmesini istiyorsak ki hepimizin temennisi bu, o zaman domain seçimimiz de bu yönde olmalı.

Gidipte hdfilmleridonmadanizlevekasmadan.com diye bir domain almamalıyız. Bu siteye gelen kişi gelir diziyi izler sonra bir daha gelmez çünkü domainin akılda kalıcı bir yanı yok. Ama bunun yerine filmmatik gibi bir domain seçimi yapmak daha mantıklıdır diye düşünüyorum.

 • Karakter Sayısı

Sizce kısa bir domain mi akılda kalıcı olur yoksa uzun mu? Aynen düşündüğünüz gibi tabi ki kısa domainler daha akılda kalıcı olur.

Gidipte benimbirfikrimvarsendefikrinisoyle.com diye bir domain almazsınız. Bu kapsam da alacağınız domain bence maximum 2 kelime ve 15 karakter uzunluğunda olmalı. Daha uzunu benim alan adı önerileri kriterlerime ters düşüyor.

 • Kolay Okunabilirlik

Bu kısımda domain seçerken en önemli kriterler arasında yer alıyor. Bir alan adı aldık diyelim sitemizi de kurduk arkadaşımıza sitenin ismini söyleyeceğiz ama sitede yan yana gelmiş bir sürü ünsüz harf var dolayısıyla okunması karşı tarafında anlaması biraz sıkıntı çıkarıyor. Burada aslında bizde biraz sınıfta kaldık gibi gözükebilir sonuçta wpevi.com derken ve-pe-evi.com diye okuyoruz ama bence wordpress alanına yabancı olmayanlar wordpress’i wp diye kısalttığımızıda da göz önüne alarak domaini wpevi.com olarak aldığım için çok abes olmayacaktır.

 • Rakam Ve Harf Benzerliğini Kullanmayın

Lise dönemlerinde ortaya çıkan bu akımdan sakın ama sakın etkilenmeyin. Örneğin adınız soyadınız Oktay Kaynarca ve oktaykaynarca.com domaini dolu siz gidip  0ktaykaynarca.com domainini almayın. O harfi ve rakamının şekilsel benzerliğinden bahsediyorum. Kaçınmamız gereken en önemli kriterlerden biri.

 • Marka Tescili

Alacağınız alan adının herhangi bir markanın adı ile aynı olması size sıkıntılar çıkaracaktır. Marka sahibi size dava açabilir. Ve alan adınızı elinizden alabilir.

Marka tescilinde şöyle bir parantez açmak gerekiyor bir marka tescil edilmesi için 38 ayrı kategori bulunuyor yani örnek verelim benim bruno diye bir şirketim var ve bruno markamı buradaki 38 kategoride de tescil ettirdim. Siz de gidip bruno.org domainini satın aldınız ben dava açtığım takdirde bu domaini sizden alabilirim.

Ama ben markamı bütün kategorilerde değil de sadece bilişim kategorisinde tescil ettirdim. Siz de bruno diye tekstil firması açtınız gidip bruno.org adresini alıp tekstil üzerine olan firmanıza ait site açabilirsiniz. Bilişim sektöründe tescil ettirdiğim bruno markası ile size herhangi bir hak sahipliğinde bulunamam. Tabi ki burada yine de işin ehli olan danışmanlık şirketlerinden bilgi almalısınız.

E ticaret isim önerileri arayan arkadaşlar marka tesciline çok dikkat etsinler.

Burada daha çok e ticaret site isimleri arayan arkadaşlarımız sıkıntı yaşıyor. Bir marka’nın ürünlerini satmak için gidip defactopantolonlari.com diye bir alan adı seçiyor sonra alan adı elinden alınıyor bir sürü sıkıntı.

 • Tescil Süresi

Domain seçiminin aslında SEO ile inkar edilemez bir bağlantısı var bence. Bu kapsam da aldığınız alan adını tescil ettirirken en az 3 yıl süreyle tercih ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 • Düşen Domainler

Bu kriterde yine SEO tarafında etkili. Bir domain 10 yıl önce kayıt ettirilmiş ama bu sene boşa düşmüş yani sahibi domainin süresini uzatmamış bu domaini almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Çünkü Google daha önce o domaini ziyaret etmiştir. Yani aralarında bir ilişki vardır. Ne kadar yıllanmış olursa o kadar iyi diyebiliriz.

Ama burada dikkat etmemiz gereken alacağımız domain daha öncesinde hangi amaçla kullanılmış bizim kullanacağımız sitemize uygun mu?

Mesela thephones.net alan adı bana ait 16 yıllık bir alan adı. Ve ilk alındığı andan itibaren cep telefonu üzerine siteler açılmış. Bende cep telefonları üzerine site açacaksam thephones.net alan adı biçilmiş kaftan diyebilirim.

Peki daha önce bu domainde hangi siteler açmış nereden bakacağız diye soruyorsanız  archive.org adresinden sitenin arşivlenmiş görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Kontrol ettik herhangi bir sıkıntı yok hemen alalım mı hayır sakin ol şimdi de daha önce herhangi bir arama motorundan banlanmış (yani engellenmiş) mi ona bakalım.

Bannedcheck.com sitesi aracılığıyla alacağımız domainin daha önce herhangi bir arama motoru tarafından engellenip engellenmediğini burada görebiliriz.

Bu zamana kadar okuduklarımız belli başlı kriterlerdi. Bundan sonrasında ise ek olarak dikkat etmenizi istediğim şeyleri yazıcam.

En ucuz domaini alacağım diye yanlış uzantıyı tercih etmeyin.

Bazı arkadaşlarımız bedava domain diye gidip .tk gibi saçma saçma domain satın alıyorlar almayın.

Çok güzel bir projeniz var ama domaini sorguladığınız da alan adının dolu olduğunu gördünüz hemen vazgeçmeyin. Satılık domainler arasında sizin de almak istediğinizdomain olabilir. Bunun için almak istediğiniz site isminde kurulu bir site var mı bakın yoksa alanadlari.com ve sedo.com gibi platformlardan satın almak istediğiniz alan adını aratın. Eğer bulursanız satın da alabilirsiniz.

Tam tersi de olabilir satılık domain olan platformalar da dolaşırken bir alan adı gördünüz fiyatı da uygun hemen atlamayın benzer boş domainleri sorgulayın sonrasında karar verin.

 • Alacağınız Firmayı Araştırın

Alan adı tescilini güvenilir firmalardan yapınız. Çok kez karşılaştık bu durumlarla aldığını sandığınız domain sizden bir gün sonra başka bir firmaya satılmış size de alan adını tescil ettiğiniz firma mail atıyor bu alan adı daha önce alınmış ama sistemlerimizde bir yanlışlık olmuş diye lütfen alan adınızı tescil ettirirken güvenli olan firmalardan alan adınızı tescil ettirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap