İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Site Hızının Seo’ya Etkisi ve Çözüm Önerileri

Site Hızının Seo’ya Etkisi ve Çözüm Önerileri

Site hızı, sitenizin bir anlamda gidişatını belirleyen bir faktördür. Kullanıcılar sitenize geldiğinde siteniz geç yükleniyorsa, kullanıcı sabretmeyip, başka bir sitede aradığını bulmak isteyecektir.

Site Hızının Seo’ya Etkisi ve Çözüm Önerileri

Site hızı, sitenizin bir anlamda gidişatını belirleyen bir faktördür. Kullanıcılar sitenize geldiğinde siteniz geç yükleniyorsa, kullanıcı sabretmeyip, başka bir sitede aradığını bulmak isteyecektir. Bütün bunların olmaması için bir kaç öneride bulunacağım.

Site hızını etkileyen faktörler; site içi çok fazla link olması, sitede gereksiz yere aşırı resim-image kullanımı; siteniz wordpress ise gerektiğinden fazla eklenti kurulumu örnek gösterilebilir. WordPress için aslında çözüm basit ; W3TotalCache kurarak, serverın yükünü biraz hafifletebilir ve hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da sonradan çıkan w3SuperCache daha gelişmişi olduğundan bunu da deneyebilirsiniz.

Bunların dışında bir kaç site  ve eklenti tavsiye edebilirim:

YahooYSlow: Firefox ve Chrome’da eklentisi bulunmaktadır bunu indirip istediğiniz site için çalıştırdığınızda, sitenizi analiz edip, size hızlandırma ile ilgili çözümler sunuyor. Yüklediğinizde Firefoxta altta yer alan bu eklenti Chrome’da ise üst tarfat yer almaktadır.

DevelopersGoogle: DeveleopersGoogle sitesinden sitenizin hızını analiz edebilirsiniz.

JavaScript Optimizasyonu: Minifyjavascript sitesinden Javascript kodlarını sıkıştırabilirsiniz.

CSS Optimizasyonu: CSS dosyanız için de  yine  Minifyess sitesinden CSS dosyasındaki gereksiz boşluklardan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca Gzip dosyalarınızı sıkıştırma ve W3 hatalarından kurtularak da site hızınızı arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Birde bir site önerisinde bulunalım yeni yıla girmeden site hızıyla ilgili güzel grafiklerle konu anlatımında bulunan Tony Adam‘ın güzel SEO analizleri, SEO makaleleri ve Sosyal medya stratejileri bulunmaktadır ;ilgilenen arkadaşlara öneririm.

Site hızının SEO‘ya doğrudan etkisi olduğunu unutmayalım eğer siteniz geç yüklenirse kullanıcı sitenizden kaçar ve sizin sitenizde geçirilen süreniz düşer bu da Panda Güncellemesinden sonra  iyi değil bildiğiniz gibi.

Site hızı ile ilgili benim önerilerim bunlar, fikri olan arkadaşların bana yorum ve önerilerilerde bulunmaları dilekleriyle; herkese iyi haftalar .

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap