1. Ana Sayfa
 2. Seo İpuçları
 3. Seo Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Seo Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seo Danışmanı, web sitenizin arama motorlarından gelen ziyaretçileri artırma, arama motorlarındaki anahtar kelimelerdeki sıralamalarınızın yükseltimini, yapan uzman kişilere verilen bir ünvandır.

Seo Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seo Danışmanı, web sitenizin arama motorlarından gelen ziyaretçileri artırma, arama motorlarındaki anahtar kelimelerdeki sıralamalarınızın yükseltme çalışmasını yapan uzman kişilere verilen bir ünvandır.  SEODanışmanları web sitenizi arama motorlarının ve ziyaretçilerin en iyi şekilde algılayabileceği bir yapıya kavuşturur ve kalitesi artan sitenin Google sıralamalarını değişmesini sağlarlar. Bilinmesi gereken en önemli nokta ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) doğru kurallar çerçevesinde yapılmadığı zaman geri dönüşü olmayacak zararları beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle çalışacağınız SEO Danışmanının bilgisini ölçmeniz size büyük ölçüde yarar sağlar. Profesyonel bir SEO danışmanı nasıl seçilir, profesyonel olduğu nasıl anlaşılır işte bu soruların cevabı?

 • İyi bir SEO danışmanı iyi referanslara sahiptir. Mutlaka referanslarını sorun, referans siteleri inceleyin. Mümkünse hizmet verdiği firma ve kişilerle konuşun.
 • Kalıcı bir arama motoru optimizasyonu hizmeti orta rekabet bir sektör için asla 4 aydan daha kısa sürmemelidir. Size 1 ay gibi sürede belirtilen kelimede 1. sıraya yükseleceğinizi söyleyen insanlardan uzak durun.
 • Kaliteli Bir Seo danışmanı çalışacağı her firmanın sektörü hakkında yüzeysel anlamda bilgi sahibi olmalıdır. Sektörünüz hakkında bilgi sahibi olup olmadığını ve bunun onun için bir önemi olup olmadığını mutlaka sorun. Önemi yok diyorsa o kişiden uzak durun.
 • SEO bilgisinin nereden geldiğini mutlaka sorun. Hangi kaynakları takip ettiğini, Google yeniliklerinden ne kadar haberdar olduğunu mutlaka öğrenin.
 • SEO sürekli kendini yenileyen ve bilgi tazelemesi isteyen bir konudur. SEO ile ilgili tüm referans kaynaklar ingilizce yazılmaktadır. Yani çalışacağınız SEO danışmanının İngilizce bilgisini mutlaka sorun. Yabancı dil bilgisi olan SEO uzmanı diğerlerinden bir adım daha öndedir.
 • Tek seferde kaç firma ile çalıştığını mutlaka sorun. 30-40 firma ile tek seferde çalıştığını iddaa eden şahıslar SEO uzmanı değildir.
 • Hizmet garantisini ve belirtilen hizmetin yerine getirilmediği zaman ücret iadesini yapıp yapmadığını mutlaka sorun.
 • Sözleşme yapıp yapmadığını mutlaka sorun. Elinde sözleşme örneği olmayan şahıslara hiç bulaşmayın. Çünkü ilk sözleşmeyi sizinle yapıyordur. Yani Seo uzmanı değil seo acemisidir.
 • Profesyonel SEO danışmanları yüksek ücretlerle ve az firmayla çalışırlar. 200-250 TL gibi rakamlarla sizi yüksek sıralara getirdiğini iddaa eden kişilerden uzak durun çünkü o rakamlar maliyetinin yarısını bile kurtarmayacaktır.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap