1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. SEO Nedir, Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO ingilizce Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

SEO ingilizce Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu demektir. SEO (arama motoru optimizasyonu) web sitelerini google, yandex, bing, yaani gibi arama motorlarının belirlediği kriterlere (200 civarı) uygun hale getirmeye yönelik yapılan çalışmalardır. Yapılan bu çalışmaların neticesinde belirlenen anahtar kelimelerde web sayfaları arama motorları sonuçlarında ilk sıralarda yer alarak ziyaretçi sayılarını arttırabilmektedir.

Ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için yapılan optimizasyon çalışmalarının büyük bir bölümü Google Arama Motoru kriterlerine uygun bir şekilde yapılmaktadır.

Güvenilir ödeme sistemi ile alanında uzman ve profesyonel hizmet verenlerden, en uygun seo hizmeti fiyatları SadeceON’da sizi bekliyor! Siteniz için en doğru seo çalışmasını yaptırmak, sitenizin sıralamasını yükseltmek için binlerce seo paketi içerisinden dilediğinizi seçebililirsiniz. 10 liradan başlayan ekonomik fiyatlar ile siz de SadeceON’a gelin ve bu fırsatları kaçırmayın!

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Arama Motoru Nedir? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Neden SEO Yapmalısınız?

Ticari olsun yada olmasın web sitesi kurup içerik paylaşmamızın amacı diğer internet kullanıcılarının paylaştığımız bu içeriklerden faydalanmasını sağlamaktır. Paylaştığımız içeriklerin de doğal olarak olabildiğince çok kişiye ulaşmasını isteriz. Bunu sağlamanın en etkili yolu da arama motorları sonuçlarında ön sıralarda olmaktan geçiyor. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için ise SEO çalışması yapmamız gerekiyor.

Yapacağınız bu çalışmalar sayesinde sitenizin içeriği ile ilgilenebilecek potansiyel ziyaretçilerinizin kolaylıkla web sayfanıza ulaşmasını sağlar ve bu sayede alakalı ziyaretçi sayınızı arttırırsınız.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO çalışmaları hakkında en çok sorulan sorulardan biri de yapılacak çalışmanın ne kadar süreceğine yönelik sorulardır. Bu soruya verilen cevapların hemen hemen hepsinin esnek yada ucu açık olduğunu belirtmeliyim. Bu yüzden açık sözlü olup bu konuda ki en net ve doğru cevabı sizinle paylaşacağım. Optimizasyon çalışmaları web sayfanızı yayına almaya karar verdiğiniz andan itibaren başlayıp web sitenizi kapattığınız ana kadar devam eder.

Öyle ki web sayfanızda bilerek yada bilmeyerek yaptığınız her çalışmanın SEO’ya negatif yada pozitif bir etkisi vardır.

SEO Çalışması Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Hangi web sayfası için olursa olsun planlı ve programlı yapılacak bir SEO çalışmasının başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Belli bir strateji izleyerek planlı bir şekilde yapacağınız çalışmanın başarısı sadece zamana bir yerde de sabrınıza bağlıdır. Başarılı bir plana sahip birçok SEO çalışması gerekli sabır gösterilemediği için maalesef sonlandırılarak sonuçsuz kalmaktadır. Bu yüzden siz siz olun başladığınız SEO çalışmasını yarım bırakmayın.

Bu konuyu teknik olarak değerlendirmek gerekirse disiplini elden bırakmadığınız taktirde site içi ve site dışı SEO çalışmalarının etkisini üçüncü ayda görmeye başlarsınız. Altıncı ayda ivmenin hızlandığını göreceksiniz bir yıl sonunda ise oldukça mutlu olacağınızı söyleyebilirim. Burada yakalayacağınız başarı optimizasyon çalışmalarınızı kesintisiz bir şekilde sürdürmeniz için size gerekli olan motivasyonu sağlayacaktır.

Bunun yanında bilmeniz gereken en önemli husus SEO çalışması yapan tek web sayfası olmadığınızdır. Rakipleriniz arasında sizden önce SEO çalışmalarına başlayıp halen devam etmekte olanlarla beraber sizle beraber ve sizden sonra başlayacak olanlarda bulunmaktadır. Bu rekabet koşullarında göstereceğiniz sabır ve azim SEO çalışmanızda ki başarı kriterlerinizden biridir.

SEO Çeşitleri

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları site içi ve site dışı SEO olmak üzere iki çeşittir. Şimdi site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? bunlara bakalım.

Site İçi SEO Nedir?

Web sitesi için seçilecek hosting ve belirlenecek domain adı, web sayfasında kullanılacak alt yapı ile yapılacak tasarım yada tema seçimi bunlara bağlı olarak site hızı, site haritası, siteye yerleştirilecek meta-tag etiketleri, paylaşılacak metin, görsel, video vb içerikler ve bu içerikler için belirlenmesi gereken anahtar kelimeler ile alt etiketler yine bunlara bağlı olarak ziyaretçi deneyimi ve hemen çıkma oranları için yapılan optimizasyon çalışmaları Site İçi SEO (One Page SEO) olarak adlandırılmaktadır.

Yapacağınız çalışmaların başarısı, siteniz için üreteceğiniz içeriklerinizin özgünlüğü ile doğru orantılı olacağını unutmayın. Sitenizin alt yapısı yada tasarımı mükemmel olsa dahi paylaştığınız içerikler eğer kopyala yapıştır ise hiçbir başarı sağlayamazsınız.

Site Dışı SEO Nedir?

Sitenizden bağımsız olarak, farklı sitelerden web sitenize referans almak için yapacağınız çalışmalara Site Dışı SEO (Off Page SEO) çalışmaları diyoruz. Referanstan kastın nedir diye sorarsanız; Diğer sitelerin kendi sayfalarında ki içeriklerinde sitenize atıfta yada yönlendirmede bulunulması sitenize olan referansı göstermektedir. Böylelikle diğer web siteleri üzerinden referans sağlamak için alacağınız backlink (geri bağlantı) sayısı ne kadar çok olursa sitenizin arama motorları gözündeki değeri de o kadar artmaktadır.

Backlink için yapacağınız çalışmalarda referans alacağınız sitelerin web sayfanızın içeriğiniz uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Konusu dijital pazarlama olan bir web sayfası için konusu diyet olan bir web sayfasından referans (backlink) almanız faydalı olmayacaktır. Bunun yanında backlink almak için facebook, youtube vb sosyal medya sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi forum, blog ve haber sitelerinin siteniz ile alakalı olan içeriklerinden de referans (backlink) alabilirsiniz.

Anti SEO Nedir?

Başarılı bir şekilde SEO çalışmalarımızı yapıyoruz ve bunun sonucunda da arama motorlarında hızla yükselmeye başladık ve gözle görülür biçimde sitemizin trafiği hızla artıyorken aniden sayfa trafiğimizin hızla düştüğünü gördük peki ne oldu da sayfa trafiğimizde bu derece bir düşme oldu?

Her şeyi kitabına göre yapıp başarılı sonuçlar almanız rakiplerinizi rahatsız etmiş olabilir. Rahatsız olan rakiplerinizin bu durumda iki seçeneği bulunuyor. Ya sizin gibi çok çalışacaklar yada yaptığınız çalışmaları sabote edecekler. Maalesef kötü olan ikinci yolu seçecek olan (ahlaksız) kişiler bulunuyor.

Anlaşıldığı üzere yaptığınız başarılı optimizasyon çalışmalarını sabote edip arama motorlarında ki sıralamanızı düşürerek trafiğinizi azaltmaya yönelik yapılan ahlak dışı çalışmalara Anti SEO çalışması diyoruz.

Anti SEO Çalışması Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi sebepsiz yere yaşayacağınız trafik kaybı yada yaptığınız çalışmaların pozitif yönde etki etmemesi Anti SEO çalışmalarına maruz kaldığınızın bir işareti olabilir.

Anti SEO çalışmasına maruz kalıp kalmadığınızı netleştirmeniz için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

İlk olarak sitenizin içeriği ile alakalı olmayan kelimelerde bir artış olup olmadığını Search Console’da kontrol edebilirsiniz. Eğer bu tarz alakasız kelimelere rastlıyorsanız Google’da site:ertugrulmuyesseroglu.net/search şeklinde yapacağınız arama sayesinde saldırı yapılan içeriklerinizin indexlerini görebilirsiniz.

Anti SEO Nasıl Etkisizleştirilir?

Anti SEO çalışması ile karşı karşıya olduğumuzu netleştirdikten sonra hızla bu saldırıyı önlememiz gerekir. Bunun için saldırı alan sayfalarımızın indexlerini ilgili arama motorundan kaldırmalıyız. Bu indeksleri kaldırdıktan sonra da bu indekslere gelen zararlı backlinkleri tespit ederek yine search console aracılığı ile bu bağlantılar reddetmemiz gerekir.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO çalışmalarının en önemli unsuru web siteniz için üreteceğiniz makalelerdir. Bu makalelerin arama motoru kriterlerine uygun olması için ise bazı kriterlere dikkat edilerek yazılıp paylaşılması gerekir.

Web sayfanızda bulunan özgün makale miktarı, makalelerinizin içerik bakımından zenginliği (video, görsel vb) ve okuyucuya sunduğu fayda ile sitenizde gerçekleşecek düzenli makale paylaşımı en önemli arama motoru kriterleridir. Bu yüzden siteniz için üreteceğiniz makalelerin SEO çalışmanıza katkı sağlamasını istiyorsanız bu kriterlere özen göstermelisiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazımı için bir takım temel teknik gereksinimleri bilmeniz gerekir. Yalnız bu teknik gereksinimlere aşırı yoğunlaşmanız makalelerinizin okuyucu tarafından anlaşılmaz hale gelmesine neden olmamalı aksi taktirde okuyucunun fayda sağlayamayacağı bir makale çalışmalarınız için faydalı da olmayacaktır.

SEO Uyumlu Makale İçin Teknik Gereksinimler

SEO uyumlu bir makale için gerekli olan teknik gereksinimleri sizler için toplam altı başlıkta açıklamaya çalışacağım.

Başlık

Makalemizin başlığında anahtar kelime olarak belirlediğimiz kelimenin başlığın en başında olması gerekir. Bunun yanında başlığımız en az 3 kelimeden oluşmalı ve 66 karakteri geçmemelidir.

URL Alanı

Makaleniz için oluşturacağınız URL alanında anahtar kelimenizi geçirmelisiniz. Örnek: Anahtar Kelime Nedir? başlıklı bir yazımızın anahtar kelimesinin “Anahtar Kelime Nedir” olduğunu varsaydığımızda URL alanımız www.domainadiniz.com/anahtar-kelime-nedir olması uygun olacaktır.

Meta Açıklaması

Makalemizin arama motorlarında görünecek olan açıklama kısmı anahtar kelimemizle başlayıp en fazla 160 karakterden oluşmalıdır.

Makale Başlığı ve Alt Başlıklar

Makale içerisinde bulunacak  H1, H2, H3 etiketli başlıklarda makaleniz belirlediğiniz anahtar kelimenin bulunması gerekir.

Headings (H) Tagları Nedir?

İngilizce Headings (Başlıklar) etiketinin kısaltması olup kod olarak kullanıldığında H olarak yazılmaktadır. Başlıklarımızın önem derecesini belirlediğimiz headings etiketleri önem sırasıyla h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 olmak üzere toplam altı adettir. Google için en değerli etiket h1 etiketidir.

Makale İçeriği

SEO uyumlu yazacağımız makalelerimizin içeriği en az 300 kelimeden oluşmalıdır. Fakat siz sakın en az dan yola çıkarak makalelerinizi kısıtlamayın. Benim size önerim 500 ila 1000 kelimeli arasında ve her 200-300 kelimede bir alt başlık olacak şekilde okuyucuyu doyuracak yani sayfanızda tutacak bir makale yazmanız yönünde olacaktır.

Bunun yanında anahtar kelimeniz içeriğinizin ilk ve son paragrafında olmalı ve toplam kelime sayınızın içinde %2,5 ila %3 arasında geçmelidir. Ayrıca anahtar kelimenizi yazınızın içerisinde kalın, italik ve altı çizgili olarak geçirmelisiniz.

Makalenizin içeriğinde muhakkak 1 görsel bulunmalı ve görselinizin alt etiketlerinde anahtar kelimeniz geçmelidir.

Son olarak makalenizde giriş ve çıkış linkleri bulunması gerekir.

Eğer web sitenizde wordpress alt yapısı kullanıyorsanız makalelerinizin arama motoru uyumluluğunu kontrol edebileceğiniz eklentiler kullanabilirsiniz. Böylelikle yazdığınız makalelerin eksik yanlarını görüp düzeltme şansınız olur.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Çalışmalarımızı yaptık ve sıra yaptığımız çalışmanın sonuçlarını analiz etmeye geldi. Analiz çalışmanızı yeterince teknik bilginiz yoksa ücretli yada ücretsiz araçlar kullanarak yapmanızda mümkün. Bu araçlar vasıtası ile sitenizin açılış süresini, hemen çıkma oranlarını, hangi sayfalarınızın trafiğinin daha yoğun yada az olduğunu ve backlink durumunuz gibi birçok parametreye bakabilirsiniz.

En İyi 4 Ücretsiz SEO Analiz Aracı

Web sayfanızda yaptığınız SEO çalışmalarınızı analiz etmek için aşağıda paylaştığım dört analiz aracını kullanmanız başlangıç için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu araçların her biri bir makale konusu olduğu için bu yazımda maalesef kısa kısa bilgiler verebileceğim.

Google Analytics

Bir web sayfası olup da Google Analytics’i duymayanınız yoktur sanırım. Bu araç ile web sitenize girenin çıkanın kaç dakika durduğunu, nereden gelip nereye gittiğini, yaşını, cinsiyetini, bulunduğu yere kadar tüm detaylarını görebilirsiniz.

Google Search Console

Bir diğer almazsa olmaz site analiz aracımız Google Search Console bu aracı Google Analytics ile bağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra bu araç sayesinde hangi arama terimleri kullanılarak web sayfamızın ziyaret edildiği gibi bir çok bilgi elde etmemiz mümkün.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google AdWords panelinde bulunan bu araç vasıtası ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin ayrıntılı arama hacimleri ile rekabet düzeylerini görmeniz mümkün.

Google Page Speed

Google Page Speed web sitenizin mobil ve masaüstü performansını test ederek size önerilerde bulunan çok kullanışlı bir araç.

SEO Uzmanı Nedir?

Bu yazıda belirttiğim çalışmaları bir ücret karşılığında sizin adınıza eksiksiz yürüterek, google, yandex ve yaani gibi arama motorlarında web sitenizin yükselmenizi sağlayarak trafiğini arttıran kişiye SEO Uzmanı diyoruz. Eğer web siteniz için bu kriterleri siz yerine getiriyorsanız sizde bir SEO uzmanısınız.

Değerlendirme

SEO nedir? Nasıl yapılır? başlığı verdiğim bu yazımda arama motoru optimizasyonu için bilmeniz gereken birçok konuya değinmeye çalıştım. Bu yüzden umarım yazının uzunluğu SEO çalışmalarına başlamak için gözünüzü korkutmamıştır. Bunun yanında optimizasyon çalışmalarına başlamak için hiçbir zaman geç kaldığınızı düşünmeyin. Yapacağınız çalışmalardan sonuç almaya başladığınızda alacağınız keyif sayesinde artık bu çalışma sizin için bir hobi haline gelecek ve isteseniz de bırakamayacaksınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap