İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. SEO Friendly URL Oluşturma ve SEO Dostu URL’nin Önemi

SEO Friendly URL Oluşturma ve SEO Dostu URL’nin Önemi

SEO friendly URL web sayfasının hem ziyaretçi, hem de arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve Google’da üst sıralar için kullanılan bir URL’dir.

SEO Friendly URL Oluşturma ve SEO Dostu URL’nin Önemi

Bildiğiniz gibi URL, bizi herhangi bir web sayfasına yönlendiren adreslerdir. SEO friendly URL ise web sayfasının hem ziyaretçi, hem de arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve Google’da üst sıralarda yer alması için kullanılan bir URL’dir.

SEO Dostu URL Nasıl Oluşturulur?

Şimdi size birkaç URL örneği göstereceğim ve bu örnekler üzerinden SEO’ya uygun URL yapısının nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım.

>>http://bilgisayar.gittigidiyor.com/dizustu-laptop-netbook?m=acer&s-m=acer<<

Rastgele seçtiğim bu internet sitesi sayfalarının URL’lerine bakalım. Gittigidiyor SEO açısından çok iyi bir URL oluşturmuş.

Konuya derinlemesine girmeden yazılımlar hakkında parantez açmamda yarar var sanırım. ASP, PHP vb. gibi yapıların SEO friendly URL oluşturmada bazı sorunlar çıkardığı bir gerçek. Yazılımlarla ilgili çok detaylı bilgiye sahip olmasam da arama motorlarında üst sıralarda olmayı hedefleyen web sitelerinin URL’lerini elle, manuel olarak hazırlayabilecekleri ya da doğrudan yazı başlığını URL’e dönüştürebilen sistemleri tercih ettikleri bir gerçek. Bu sistemlerden bazıları Joomla ve WordPress gibi sistemlerdir.

Dönelim SEO dostu URL oluşturma konusuna. Gittigidiyor’un kullandığı URL’e ulaşmak için anasayfadan “bilgisayar < acer” seçeneklerine tıkladım. URL’de gödüğünüz gibi bilgisayar, dizüstü, laptop, netbook yani keywords olabilecek tüm kelimeler kullanılmış. “Acer” 2 kez geçiyor (gerçi bu yazılımın yaptığı bir şey olabilir).

>>http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21216499.asp<<

Gelelim “Türkiye’nin Açılış Sayfa Hürriyet”in URL yapısının ne kadar SEO’ya uygun olduğuna. İçinizden gülüyorsunuz biliyorum. Hürriyet’in SEO yapmaya ihtiyacı mı var diye  ama amaç burada SEO friendly URL yapısına uygun olmayan bir örnek gösterebilmekti, ilk bu geldi aklıma:)

Gördüğünüz üzere Hürriyet’te tıkladığım bir haberin URL’li çeşitli sayılardan oluşuyor. Sistem tarafından oluşturulmuş çeşitli sayısal kodlamalar. Tabii Google tarafından ve diğer arama motorları tarafından hiçbir SEO değeri olmayan URL ortaya çıkmış oluyor böylece.

>>http://www.misspera.com/product/hugo-boss-bottled-edt-30-ml-erkek-parfumu<<

Bu online parfüm ve kozmetik alışveriş sitesinde de yine sistemden kaynaklanan hiç de SEO dostu olmayan bir hata hemen göze çarpıyor. “product” yerine “parfum” olmalıydı öyle değil mi?

Doğru ve yanlış birkaç URL örneğine göz attıktan sonra herkesin aklında SEO friendly URL’lerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir fikir oluşmuştur diye tahmin ediyorum. Dilerseniz maddeleştirmeye çalışalım SEO dostu URL’de olması gerekenleri.

SEO Dostu URL Oluşturma Yöntemleri

• “kategori, page, sayfa…” gibi yapılar yerine sitenizdeki kategorilerin kendi isimlerini ya da sayfaların anahtar kelimelerini URL’de kullanın. “http://www.32byte.org/parfum” gibi.
• Her sayfa için farklı URL’ler oluşturduğunuzdan emin olun.
• URL’leri mümkünse manuel olarak kendiniz oluşturun.
• Sayfanızla ilgili anahtar kelimeler içermesine dikkat edin.
• Olabildiğince kısa, analamlı ve amaca uygun URL’ler hazırlayın.
• Türkçe karakter kullanımına dikkat edin. Bazı sistemler Türkçe karakterleri çeşitleri işaretlere çevirerek URL’le eklerler. Bu yüzden URL’lerinizi kontrol edip kendi elinizle düzenleyin.
• Blogspot kullanıyorsanız eğer Türkçe karakterlerin URL’de yazılmadığını fark edeceksiniz. Bu yüzden başlığınızı yazarken en başta Türkçe karakterleri kullanmadan ı’ları i, ü’leri u vs. Şeklinde yazarak URL’li oluşturun. Sonrasında başlığınızı eski haline getirebilirsiniz. URL’de değişiklik olmayacaktır.

SEO Dostu URL Oluşturmanın Yararları

Eğer yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak URL yapınızı oluşturduysanız, anahtar kelimlerin URL’de geçmesi halinde arama motorlarında üst sıralarda çıkma olasılığınız hayli yükselir. Bu da sitenize daha fazla ziyaretçi geleceği anlamını taşır. URL yapısını doğru hazırlayarak ziyaretçiyi içeriye çektikten sonra gerisi sitenizin içeriğinin ne kadar iyi olduğuna kalmıştır. Doğru ve SEO’ya uygun içerik hazırlama ile ilgili ayrıntılı bilgi alarak ziyaretçilerinizi dönüşüm alana kadar sitenizde tutabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap