İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Neden Önemli?
Trendlerdeki Yazı

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Neden Önemli?

SEO ile Google web sitenize değer katsın!

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Neden Önemli?
Arama motoru optimizasyonu ile işletmenizin fayda göreceği sektördeki bir çok web tasarım ajansı tarafından kullanımın artık iyice zor hale geldiği, hatta imkansızlaştığı söyleniyor. Evet zor diyebiliriz, fakat imkansız değil. SEO uğradığı algoritma güncellemeleri ile çok değişti. Bundan bir kaç ay önce kullandığınız yöntemler artık web sitenize trafik sağlamak konusunda size yardımcı olmayacaktır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) neden önemli?

Bilmenizi isterim ki, sizlere öncelikle SEO’nun öneminden bahsedelim. İnternette dolaşan bir laf vardır: “Bir ölüyü saklamak için en iyi yer, Google arama sonuçlarının 2’nci hatta 3’üncü sayfasıdır.” Aslında bu söz o kadar da abartılı bir laf değil hani. Chitika adlı bir sitenin yaptığı bir araştırmaya göre, internet kullanıcılarının Google üzerinden yapmış olduğu arama sonuçları arasında tıklananların yüzde 91,5’i ilk gibi büyük bir çoğunluğu çıkan ilk sayfadaki sonuçları kullanıyor. Hatta tüm aramaların yüzde 32’si ilk sayfadaki ilk sonucu tercih ediyor. Eğer, Google’da arama yapan bir kullanıcının sitenize gelmesini ve sizinle iletişim kurmasını istiyorsanız kolları sıvamanın tam vakti demektir.

Peki Google kuralları neden değiştirdi?

Eskiden Google’ın çalışma prensibini oluşturan algoritmayı tek taraflı olarak yaranınıza kullanarak, bir kullanıcının aradığı şeyle ilgili olan cevaba sahip olmasanız da, anahtar kelime ve ya küçük bir yorum dokunuşları ile sitenize trafik ve hit sağlayabiliyordunuz. Fakat, web sitenizin hit oranını artırsanız da firmanız için gerekli sonuçları elde edemiyordunuz.

Algoritma bu şekilde kullanılınca, SEO hem Google’ın, hem de kullanıcıların istemediği sonuçları veren bir yapı halini aldı. İnternet kullanıcıların aleyhine olmasının sebebi, kullanıcı yaptığı aramalarda istediği cevaba ulaşmak için aramalarda çıkan sonuç sayfalarının arasında sürekli olarak ordan oraya geçiş yapmaları gerekiyordu (ki insanların 2’nci sayfaya bile bakmak istemediklerini biliyoruz). Google’ın aleyhineydi çünkü, kullanıcılara arzu edilen kaliteli ve gerçek müşteri deneyimini sunamıyordu.

Bu durumda, Google gibi arama pazarında nüfuz sahibi bir şirketin kuralları değiştirmeyeceği düşünülemezdi. Google’ın yaptığı değişikliklere Moz Algoritma Değişiklik Geçmişi sayfasından ulaşmanız mümkündür.

Gelelim can alıcı bu noktaya, bu değişim sizi nasıl etkileyecek?

Google tarafından yapılan bu algoritma değişikliklerinden dolayı SEO’nun uygulanamaz olduğu söyleniyor. Neden uygulanamasın ki? Sizce insanlar arama yapmayı mı bıraktı? Tabii ki hayır, her yıl milyarlarca kez arama yapılıyor. PPC (Pay Per Click) yani tıklama başına ödeme olarak adlandırılan reklamlar, organik sonuçlardan daha fazla mı tıklanıyor? Hayır. Arama motorundaki doğal sonuçlar ile insanları web sitenize çekmek, hala uzun vadede yüksek yatırım getirisi ile firmanıza ve web sitenize değer sunmanın en iyi yollarından biri. Bu ve buna benzer bir çok yönden, yeni kurallara göre hareket eden SEO uzmanlarının, yeteneklerini pazarlamak için çok daha fazla fırsatı var. Çünkü taklit içerikler ve yöntemler ortadan kalktı ve kalabalık azaldı. SEO uzmanları sürekli değişen arama motoru optimizasyonu kurallarını daha hızlı ve etkili olarak anlayabilir ve adapte olabilir. Bu uzmanlar SEO oyununda kazanır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap