1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?
Trendlerdeki Yazı

Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Semantik; Türk Dil Kurumu sözlüğünde “anlam bilimi” anlamına gelmektir. Dilimize Fransızcadan(sémantique) geçmiş bir kelimedir.

Semantik Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Semantik Makale Nedir?

Semantik; Türk Dil Kurumu sözlüğünde “anlam bilimi” anlamına gelmektir. Dilimize Fransızcadan(sémantique) geçmiş bir kelimedir.

Semantik Makale; Bir konuyu ele aldığınızda anahtar kelimenin anlamına yakın olan kelimelerin bir arada kullanarak yazıldığı makaledir.

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik Makaleye Örnek olarak “elma” kelimesiyle bir makale yazıyorsunuz. Siz elma diyince insanların aklına gelen şeyleri tahmin etmek lazım. Ben şahsen elma kelimesini duyunca aklıma gelenler aşağıdaki gibidir.

  • A Vitamini
  • Elma Ağacı
  • Amasya Elması
  • Kırmızı Elma
  • Yeşil Elma
  • Yer Elması
  • Sonbahar ve Kış Meyveleri

gibi kelimeler benim aklıma gelen kelimelerdir. Gördüğünüz üzere yukarıda listelediğim kelimeler anlam olarak elma kelimesi en yakın kelimelerdir. Yani eğer elma kelimesiyle alakalı bir yazı yazıyorsak yukarıda yazdığım kelimeleri de kullanarak anlamlı makale yazmamız lazımdır.

Semantik Makale Örneği

“Midem Ağrıyor” diye Google da arama yapan bir ziyaretçiye eğer siz sitenizde “mide ağrısı nasıl geçer,mide nerede bulunur, midenin yapısı nedir, midenin görevleri nelerdir” gibi bilgiler verdiyseniz rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Eğer siz sadece “mide ağrısı nasıl geçer” sorusuna yanıt verdiyseniz mâlesef rakiplerinizden geri kalacaksınız. İşte bu devrede semantik makale devreye girecektir ve trafik olarak normal makaleye göre en az 5 kat daha fazla trafik elde edeceksiniz.

Dil ve Anlam Bilimine dayalı olan bu kavramda arama motorları botlarının makaleye bakış açısını anlamak önemlidir. Yüzde olarak tanımlarsak bir makalede geçen anahtar kelime oranı %2.7 olması lazımdır. Yani 100 kelimelik makalede maksimum 3 defa anahtar kelime geçirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap