İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Profesyonel Sosyal Medya Kullanımı : Linkedin’i Profesyonelce Kullanın

Profesyonel Sosyal Medya Kullanımı : Linkedin’i Profesyonelce Kullanın

Profesyonel Sosyal Medya Kullanımı : Linkedin’i Profesyonelce Kullanın

1. Bölüm 4 Adımda Profesyonel Linkedin Profili

Profesyonel sosyal medya kullanımı için dikkat etmeniz gereken platformlarda ilki Linkedin’dir. Linkedin iş dünyası içerisinde kişilerin diğer kişiler ile iletişim kurmalarını sağlayan bilgi ve tecrübe paylaşımlarını amaçlayan bir platformdur. Linkedin fırsatlarla doludur. Bu platform sayesinde iyi bağlantılar kazanır ve aynı zamanda kendi kişisel markanızı profesyonel şekilde ifade edebilirsiniz. Yeni iş ve satış fırsatları ise her an ağınız içinde kendini göstermeye başlar. Profesyonel olarak Linkedin kullanmanın ilk adımı Linkedin profilinizi profesyonelce hazırlamaktır. Profiliniz insanların sizi bulmasını, sizi bağlantılarına eklemesini ve daha da önemlisi iletişime geçmesini sağlamalıdır.

İşte dikkat etmeniz gereken 4 profil detayı

1. Profesyonel profil ve arka plan fotoğrafı

Linkedin bir Facebook ya da Twitter değildir. Burada bir arkadaş grubu içerisinde bulunan bir resminizi ya da bir tatil fotoğraf karesinden kırptığınız bir kareyi kullanmamalısınız. Kendinizi Profesyonelce ifade ettiğine inandığınız bir fotoğrafınızı ve yine işinizi, düşüncelerinizi ya da felsefenizi anlatan bir arka plan resmi kullanın. Örneğin ben Her sosyal mecrada tek bir fotoğrafımı kullanıyorum. Bu beni tanıyan ya da bilgi almak isteyen herkesin beni kolayca hatırlamasını sağlıyor. Arka plan fotoğrafı olarak kullandığım bir arazi üzerindeki sonsuz yarış pisti ise yaşamın sürekli ilerlenmesi gereken bir yarış alanı olduğunu ve neler ile karşılaşacağınızın ne kadar gittiğinizle ilgili olduğunu anlatıyor. Bunu benim kişisel markamı anlatan detaylı bir fotoğraf olarak kullanıyorum. Kendinizi ve kişisel markanızı en iyi gösteren fotoğrafları seçmek profilinizi ziyaret eden kişilerin ilk adımdan itibaren sizi tanımasını sağlar.

2. Profesyonel unvanınızı profesyonelce doldurun

Profesyonel unvan kısmı sayfanızı ziyaret edenlerin ilk baktıkları şeydir. Linkedin ana sayfasından, bir gruptan ya da aramadan size ulaşan herkes önce sizin unvanınıza bakacaktır. Bu yüzden bu alanı işinizi ve yaptığınız şeyi doğru anlatacak şekilde detaylı olarak doldurun. Detaylı doldurmanız linkedin aramalar kısmında anahtar kelimeler ile bulunmanız için önemli bir ayrıntıdır. Buraya 120 karakter yazabilirsiniz. Bu alanı yaptığınız işi en iyi şekilde anlatacak şekilde doldurabildiğiniz kadar karakter ile doldurmaya özen gösterin.

3. Özet yazın

Özet kısmı 2000 karakter ile kendinizi kendi cümleleriniz ile ifade edebileceğiniz en önemli alandır. Bu kısmı boş bırakmamalı ya da sadece birkaç cümleden oluşan kısa bir yazı ile geçiştirmemelisiniz. Buraya kendinizi yansıtan bir dil ile yaptığınız işi önemli ayrıntılarını vurgulayarak yazmalısınız. Özet kısmı ile kendinizin neden sizi ziyaret eden kişiler için değerli olduğunu göstermelisiniz. Sizi linkedin de bulan kişi bu kısımda kendi ilgisini çekecek bir şey bulduğunda sizi bağlantılarına eklemek için harekete geçecektir.

4. Şu anda ve önceki iş deneyimleri bölümü

Şu anda bulunduğunuz iş alanı ve önceki işleriniz profiliniz içinde fotoğrafınızın hemen yanında unvanınızla birlikte gözükürler. Ayrıca bu işlerde yaptıklarınız ve edindiğiniz tecrübeler ile becerilerin detaylı anlatımı da profiliniz içinde gözükecektir. Bu kısımların doldurulması yaptıklarınızı gösterebilmek için önemlidir. Linkedin gelişmiş arama sayfaları ile birçok uzman detaylı aramalar yapmaktadır ve sadece siz doğru anahtar kelimeler ile kendi işinizi en iyi şekilde anlatırsanız sizi bulurlar. Her bir işiniz için 1000 karakter ile kendinizi en detaylı şekilde ifade edebilirsiniz.

İlk bölümde kısa ama önemli dört adımın size sağlayacağı faydaları göstermeye çalıştım. Bu 4 adım Linkedin’e başlayan herkesin kesinlikle dikkat etmesi gereken alanlar. Profesyonel olarak Linkedin’i kullanmaya başlamak bu 4 adımla başlar. Ardından detaylandırılmış profil yapılanması ve Linkedin’in özelliklerini en iyi şekilde kullanmak gelir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap