1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Organik Ziyaretçi Sayınızı Arttıracak Etkili Yöntemler
Trendlerdeki Yazı

Organik Ziyaretçi Sayınızı Arttıracak Etkili Yöntemler

İster kişisel, isterse kurumsal bir web siteniz var ise eğer ve sitenizi ziyaret eden kitlenin az olduğunu düşünüyorsanız içeriğimiz tam size göre.

Organik Ziyaretçi Sayınızı Arttıracak Etkili Yöntemler

İster kişisel, isterse kurumsal bir web siteniz var ise eğer ve sitenizi ziyaret eden kitlenin az olduğunu düşünüyorsanız eğer, web siteniz yeterli ziyaretçiyi almıyor ise bu yazımızda sizlere uygulamanız gereken hamleleri tek tek anlaşılır bir şekilde ifade etmeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi, internet dünyasında her gün yüz binlerce yeni bir domain kayıt altına alınıyor. Bazı kimseler satın aldıkları bu domainleri kullanarak ticaret yaparken, önemli bir kısmı ise bu domainleri kullanarak yeni içerikler kullanarak web sitesi açmaktadır. Her açılan web sitesinin ihtiyacı ziyaretçi almak ve dolayısı ile ziyaretçi sayısını gözle görünür bir şekilde arttırabilmektir. Google gibi büyük arama motorlarının gözünde sitenizin değerli olması için, gerekli olan bazı kriterleri profesyonel bir şekilde yerine getirmeniz ve ayrıca bu hazırlamış olduğunuz önemli etkeni ortaya çıkarmanız yeterli olacaktır.

Bilmenizi istediğimiz bir konu varki, web sitenizin ziyaretçi trafiğini yükseltme sırasında arama motorlarının, özellikle Google’ın site sahibi veya yöneticisi olan webmasterlardan bir takım beklentileri olduğunu söylemek gerekiyor. Bir web sitesi açarak ve sadece içine içerikleri girmekle internet kullanıcılarının web sitenizde o sayfadan bu sayfaya sörf yapmasını beklemek oldukça hatalı bir davranış olduğunu söylemek gerekir. Web siteniz için organik ziyaretçi arttırma hususunda siz web site sahipleri veya yöneticilerinin de olumlu işlemlerde bulunması gerekmektedir. Şunu belirtmek isteriz ki, organik ziyaretçi kitlesi dediğimiz kavram, güvenli ve kaliteli SEO’nun en belirgin sonuçlarına örnektir.Belirtmek isteriz ki, web siteleri için gerçek ziyaretçi para verilerek çekilmez, stratejik seo hamleleri ile kazanılır.

İnternet kullanıcılarını var olan web sitenizdeki değişikliklerden veya yeni eklenen içeriklerinden haberdar olmasını sağlamanız sadece Google tarafından değil, diğer arama motorları tarafından da önem verilen bir davranıştır. Hatta Google bu konu ile alakalı olarakda siz web site yöneticilerine önemli teşviklerde bulunmaktadır. Arama motorlarının belirlemiş olduğu kurallar dahilinde, web sitenizin ziyaretçi trafiği yükseltme yöntemlerinden olumlu sonuçlar almanız için web sitenizi daha çok insana tanıtmak adına biraz daha fazla mesai harcayıp ekstra çalışmalar yapmalısınız. Kesinlikle ve kesinlikle yapacağınız çalışmalar illegal değil, doğal olarak olması gereken bir çalışmadır. Yani oyunuı kurallarına göre oynarsanız, başarıya endeksli bir çalışmanın içerisinde olursunuz.

Muhtemelen çoğu zaman şu soruyu kendinize soruyorsunuzdur: ‘Ne yaparsam web siteme gelen ziyaretçilerin sayısı artar? Organik tekil hit sayımı nasıl arttırabilırim?”

İşte aklınıza takılan bu sorunun cevabını ve olması gereken kuralları yazımızın devamında başlıyor.

Websitenizin ziyaretçi trafiğini arttırmanın en önemli kuralları

1-) Web sitenizin trafiğini arttırmanın en önemli yollarından biri de dost ve arkadaş davetleri olduğunu belirtmek isteriz. Bu tür daveti web sitenizdeki ürün – yazı ve paylaşım gibi içeriklerin olduğu sayfalara koyarak internet kullanıcılarının web sitenize ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

2-) Web sitenizin daha çok içeriğe sahip bir site olmasını istiyorsanız eğer, mutlaka blog sayfası oluşturarak günlük veya haftalık bazda makaleler yazıp paylaşmanızda fayda var. Bunun için en etkili strateji hamlesi, web sitenizde sunmuş olduğunuz ürünlerinizle veya hizmetlerinizle alakalı görsel içeriklerinde olacağı bir sayfa oluşturmak. Bu sayfalar içerisinde kendi sektörünüz ile alakalı farklı konuları ele alabilir, sosyal medya hesaplarınız ile paylaşabilir ve ilgili sayfalarınıza link yönlendirmelerini yaparak site içi hareketliliği sağlayabilirsiniz. Bu işlemi sizlere önermemizin sebebi Google ve diğer arama motorlarına ait web botlar, web sitenizin aktifliğine önem ve ayrı bir değer veriyor.

3-) Web sitesinizin reklamını yapmanın en iyi yolu facebook – twitter ve instagram gibi popüler sosyal medya mecralarında sitenize ait hesaplarının kullanılması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bu mecralarda kullanacağınız #(hashtag) etiketleri sayesinde web sitenizi imleyip, kendi kategorinizde ve sektörünüz ile ilgili haberinizin duyulmasını kolaylıkla sağlamış olursunuz.

4-) Web sitenizi ne kadar fazla kendi kategorisindeki web siteleri ve forumlara tanıtarak ister yorum şeklinde veya farklı bir şekilde kendinizden bahsederseniz, Google ve diğer arama motorlarının gözünde kendi kategorinizdeki web sitelerine göre o denli değer kazanırsınız.

5-) Web sitenizde oluşturmuş olduğunuz ürün veya içerik sayfasına dair, bir paylaşım yapmanız durumunda www.pingomatic.com adlı web sitesinden içeriklerinizi ve paylaşımlarınızı pingletmeniz olacaktır. Bu şu demek oluyor,  “Hey Google… Ben yeni bir şeyler hazırladım ve bunu yayına aldım, haberin olsun…” demenin teknik halidir.

6-) Bu makalenin de altında olduğu gibi, her paylaşım yaptığınız sayfanın içerisinde bir önceki konu ile ilgili link paylaşımı yapın. Örneğin ”Bir önceki x x x adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz” diyerek sitenizi ziyaret eden kişileri web sitenizde tutmaya özen göstermelisiniz. Ziyaretçilerinizi web sitenizde ne kadar fazla zaman geçirir ise, tüm arama motorları gibi Google’da buna değer verir ve arama sonuçlarında yer alan sıralamanızı öne çeker.

7-) Sosyal medyada popüler olan sitelerin haricinde, sürekli olarak sosyal medya türevi olan web sitelerini de gözden geçirmeniz gerektiğini söylemek istiyoruz. Bu sitelere örnek vermek gerekirse eğer, Google+, Medium, Pinterest, ask-book vb… gibi sitelerden oluşmaktadır.

Son olarak;

Saygı değer takipçilerimiz, bu yazımızda sizlere anlatmaya çalıştığımız organik ziyaretçi arttırma ile alakalı kuralları aklınızdan çıkarmadan, seo stratejinizi ve web sitenizi zamana dayalı olarak yükseltmelisiniz. Beş parmağın beşi de bir olmadığı gibi, her profesyonel sadece kendi bildiklerini paylaşır. Fakat profesyoneli işinde ehil ve ayrıcalıklı kılan durum ise, işine gösterdiği özen, saygı ve analitik zekasıdır.

Saygılarımızla, bizi takip etmeye devam edin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap