1. Ana Sayfa
  2. Wordpress Eklentileri
  3. Optimus Image Optimizer ile Resimlerinizi Optimize Edin

Optimus Image Optimizer ile Resimlerinizi Optimize Edin

WordPress siteleriniz için resimleri otomatik olarak optimize edip görsellerin boyutlarını düşüren br eklentiye mi ihtiyacınız var? Optimus – WordPress Image Optimizer eklentisi ve kullanımı, tüm detaylarıyla.

Optimus Image Optimizer ile Resimlerinizi Optimize Edin

WordPress sitemiz için yaptığımız hız testlerinde çoğumuzun karşısına çıkan en önemli kriterlerden biri de sitemizdeki resimlerin optimizasyonu ile ilgilidir. Resim optimizasyon olayı iki adımdan oluşur; kalite kaybı olmadan görsellerin diskte kapladıkları boyutu düşürmek ve site içeriğindeki görselleri, yayınlandıkları alanlara göre yükseklik ve genişliklerini ayarlamak.

Bu listemizde anlatacağımız eklenti resimlerin boyutlarını düşürmekle ilgili. Eklentimizin adı Optimus Image Optimizer. Bu eklenti, sitemizdeki görselleri, görüntü kalitesinden ödün vermeden optimize ederek %70’e kadar bir oranla boyutlarını küçültebiliyor. Böylece resimlerin yüklenme hızlarını arttırarak, sayfa yüklenme hızını da arttırmış oluyor. Ayrıca, daha önceden yüklenmiş görseller üzerinde optimizasyon yapabilmesi diğer bir artı özelliği…Eklentimizin Optimus HQ adı altında ücretli bir sürümü de mevcut. Ücretsiz sürümü en fazla 100 kb’a kadar görsel boyutlarını küçültebiliyor ve sadece JPEG ve PNG formatlarını işleyebiliyor. Ücretli sürümünde ise bunun gibi kısıtlamalar yok.

Optimus’un Türkçe dil desteği yok. Gerek de yok. Tek tuşla tüm görsellerimizi optimize edebiliyoruz. Listemizde eklentinin kullanımıyla ilgili tüm detaylara değindik.

Listemizden Başlıklar:

1- Optimus – WordPress Image Optimizer Kurulumu
2- Optimus – WordPress Image Optimizer Kontrol Paneli
3- Optimus – WordPress Image Optimizer Kullanımı
__# Optimus – WordPress Image Optimizer Ayarları

1- Optimus Image Optimizer Kurulumu

Eklentimizin kurlumunun diğer eklentilerden bir farkı yok. Admin panelimizden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz. Sağ üst taraftaki arama kutusuna Optimus Image Optimizer yazıp enter’a basıyoruz. Zaten tek sonuç çıkıyor. Olur da birden fazla sonuç çıkarsa geliştiricisinin “KeyCDN” olduğundan emin olun. Şimdi Kur butonuna basıyoruz. Kurulum bitince eklentiyi etkinleştirmeyi unutmuyoruz. FTP’den yüklemek isteyenler için eklenti adresi: https://tr.wordpress.org/plugins/optimus/

Optimus Eklentisi Kurulumu

2- Optimus Image Optimizer Kontrol Paneli

Eklenti kurulduktan sonra admin panelimizde 2 yerde kontrol sayfalarını oluşturuyor. İlki Ayarlar > Optimus yolunu izleyerek ulaşabileceğimiz, eklentinin ayar sayfası… İkincisi ise Araçlar > Optimize all images yolundan ulaştığımız esas meselenin döndüğü yer…

Optimus Eklenti Kullanımı

3- Optimus Image Optimizer Kullanımı

Kullanım açısından pek fazla detay yok. Eklentiyle daha önceden yüklediğimiz görselleri optimize ederek boyutlarını düşürebiliyoruz. Bundan sonra yükleyeceğimiz görseller de yükleme anında optimize ediliyor.

Daha önceden yüklediğimiz resimleri optimize etmek için admin panelimizden Araçlar > Optimize all images yolunu izliyoruz. Açılan sayfada Optimize all images butonunua basıyoruz. Bundan sonra eklenti sitemizdeki görselleri tespit ederek otomatik olarak boyutlarını düşürmeye başlıyor. Bu esnada işlem bitene kadar sayfayı kapatmamanız gerekiyor. Ayrıca bu işlem sisteminizin CPU kullanımını arttırdığından optimize işlemini, sitenizde fazla ziyaretçinin bulunmadığı tenha bir zamanda yapmanızı tavsiye ederiz.

Optimus Resim Sıkıştırma

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi bazı resimler tam olarak optimize edilmiyor. Eklentinin asıl amacı, görüntü kalitesini bozmadan görsel boyutunu düşürmek olduğundan, görüntü kalitesi bozulabilecek resimleri maksimum optimize için zorlamıyor.

Bunun dışında eklenti ücretsiz versiyonunda  “.jpeg, .png” uzantılı formatlar dışındaki resimleri optimize etmiyor. İşlemden sonra optimize etmediği görselleri belirtiyor.

Ayrıca optimize işlemi bittikten sonra hangi dosyadan ne kadar boyut tasarrufu sağlandığını görebiliriz. Bunun için admin panelinizden Ortam > Kütüphane yolunu izleyelim. Görsellerimiz “grid”olarak listeleniyorsa bunu liste olarak ayarlayalım. (Aşağıdaki görselde nasıl yapılacağı gösterilmiştir) Her dosyanın karşısında Optimus başlığı altında optimizasyon yüzdelerini görebiliyoruz.

# Optimus Image Optimizer Ayarları

Admin panelinden Ayarlar > Optimus yoluyla ulaşabileceğimiz ayar sayfasında bize bir kaç seçenek sunuluyor. Burada herhangi bir ayar yapmadan eklentiyi kullanabilmemeiz mümkün. Biz yine de hangi seçeneğin ne işe yaradığını belki lazım olur düşüncesiyle anlattık.

Original images: Buradaki “No optimization of original images” seçeniğini işaretlediğinizde, eklenti sadece öne çıkan resimler için optimize yapar. Yüklediğiniz görsellerin boyutlarını olduğu gibi bırakır.

Image metadata: Bu özellik sadece ücretli versiyonunda çalışıyor. Buradaki “No deletion of image metadata” seçeneğini işaretlediğinizde, resimler içerisindeki “telif hakkı, oluşturulma tarihi, cihaz özellikleri” gibi görsele ait meta verileri kaldırılmaz. Bu verilerin kaldırılmamasının boyuta etki edeceğini unutmayın.

WebP files: Bu özellik de sadece ücretli versiyonda çalışmaktadır. Google’ın alternatif resim sıkıştırma formatı olan WebP ile ilgili bir ayar. Görselleriniz WebP formatına dönüştürüp büyük oranda tasarruf etmenize olanak sağlıyor. Fakat bu işlevi kullanabilmeniz için Cache Enabler adlı bir eklenti kurup gerekli ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

HTTPS connection: Bu da ücretli sunulan bir özellik. Optimus’un sunucularıyla HTTPS protoklü kullanarak güvenli bağlantı kurar. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde optimizasyon işlemi güvenli bir şekilde yapılır fakat işlem süresi uzar.

Optimize during upload: Buradaki “No optimization of images during the upload process” seçeneğini işaretlediğinizde, görsel yükleme işlemi esnasında optimizasyon işlemi yapmaz. Görseller olduğu gibi yüklenir. Daha sonradan Ayarlar > Optimize all images yolundan butona basarak optimize edilmemiş görselleri işletebilirsiniz. Bu seçeneğin sunulmasındaki amaç şudur: Yukarıda da belirttiğimiz gibi optimize işlemi sistem kaynaklarını oldukça tüketen bir işlemdir. Bu işlem esnasında sunucunuza yük biner. Siteniz oldukça kalabalık iken görsel yükleme esnasında optimizasyon yapıldığı zaman CPU yetersizliğinden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunu engellemek için de bu seçeneği aktif edip, optimizasyon işlemini daha sonraya bırakıp manuel olarak yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hamid Sadeghpour Saleh

Microsoft MCT Regional Lead MCT, x2 MCSE, x2 MCSA, MCPS

Yorum Yap