İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Online Ödemelerde Güvenlik Kıstası

Online Ödemelerde Güvenlik Kıstası

Online Ödemelerde Güvenlik Kıstası

Günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmak çok yaygın bir tercih halini almıştır. Bu yöntem oturduğunuz yerden ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için oldukça pratik ve kullanışlıdır. Ama avantajlarının yanında dezavantajları da olan bir yöntemdir.

En büyük dezavantajı ise online yapılan ödemelerin güvenli olup olmadığı sorunsalıdır. Alışveriş siteleri müşterilerinin güvenli harcama yapabilmesi için bazı sistemler uygularlar. Bunların başında 3D (üç boyutlu güvenlik sistemi)gelir.

3D Güvenlik Sistemi Nedir?

Bu sistem kullanılarak müşterilerin güvenle harcama yapması ve karşınıza çıkacak ödeme sorunlarının en aza indirgenmesi hedeflenir. Bu sistemin kullanıldığı sitelerde sizden istenen bilgiler girildikten sonra telefonunuza yaklaşık 30 saniye süre içinde bir onay kodu gönderilir.

Telefonunuza gönderilen onay kodunu girerek işleminizi sizin yaptığınızı onaylamış olursunuz. Sitenin 3D güvenlik sistemi kullanıyor olması bankalar tarafından onaylanmış güvenli bir ödeme sistemine sahip olduğu anlamına gelir.

Ödeme Yaptıktan Sonra İstediğiniz Ürün Gelmediyse Ne Yapılması Gerekir?

Hesabınızdan para çekildi ama aldığınız ürün size ulaşmadıysa bilişim suçlarına başvurarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yapmak istediğiniz ve özellikle ilk defa kullandığınız bir siteyse size sunulan sözleşmeyi dikkatle okumanız faydalı olacaktır.

Size sunulan reklamların kalitesine de göz atabilirsiniz. İade ve değişim şartlarının tutarlılığını kontrol edebilirsiniz ve çağrı hattından detaylı bilgiler isteyebilirsiniz. Elinize ulaşan ürünün mümkün olduğunca paketini veya kutusunu bozmadan 14 gün içinde iade edebilirsiniz. Çünkü bazı firmalar ürüne zarar verdiğiniz gerekçesiyle iadenizi reddedebilirler.

Kargo Teslimatı Konusunda Tüketici Hakları

Satın alınan ürün verdiğiniz adrese teslim edildiğinde sizden teslimatın yapıldığına dair onay niteliğinde bir imza istenir. İmzayı atmadan önce ürünü kontrol etmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Kontrol ettiğiniz ürün faturasız, zarar görmüş veya size uygun değilse kuryeden hasar tespit tutanağı talep edebilirsiniz. Bu tutanağı doldurarak geri gönderebilir şikayetinizi bu yolla da güvenli bir şekilde dile getirme hakkına sahipsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap