İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Markalar İçin En Uygun Sosyal Ağ: Elbette Instagram!

Markalar İçin En Uygun Sosyal Ağ: Elbette Instagram!

Markaların sosyal ağlardaki görünürlüğünü inceleyen yeni bir araştırma, markalar için Instagram’ın, Facebook, Twitter ve Google+’a kıyasla çok daha etkili olduğunu gösterdi.

Markalar İçin En Uygun Sosyal Ağ: Elbette Instagram!

Markaların sosyal ağlardaki görünürlüğünü inceleyen yeni bir araştırma, markalar için Instagram’ın, FacebookTwitter ve Google+’a kıyasla çok daha etkili olduğunu gösterdi.

SumAll şirketi, şirketle aynı adı taşıyan ve sosyal ağlardaki şirketleri inceleyen bir iş analiz aracı üzerine kurulu. Bu araç, her yıl sosyal ağlarda 100,000 şirketin izini sürüyor ve 290 milyar sosyal ağ hareketini izliyor. Son dönemde, Instagram, Facebook, Twitter ve Google+’ı kapsayarak her bir ağdaki 25 fan üzerinden yürüttükleri bir araştırma sonucunda, Instagram’ın markalar için çok daha etkili bir sosyal ağ olduğu sonucu ortaya çıkmış. Bu araştırma sonuçlarından hareketle, SumAll şirketinin CEO’su Dan Atkinson, “şayet bir markanın tanıtmak istediği yeni bir ürün varsa ve bu ürün Instagram’da mevcut değilse, bu şirketin gerek marka görünürlüğü gerekse gelir açısından çok şey kaybediyor.” diyor.

SumAll verilerine göre, 2013 yılında, adı verilen 4 sosyal ağ arasında takipçi sayısını en fazla artıran Instagram olmuş. Instagram’da hesabı bulunan şirketlerde, gerek takipçi sayıları gerekse angajman oranı açısından ortalama %7’lik bir artış gözlenmiş. Sosyal ağ görünürlüğü, bu şirketlerin gelirlerine de yansımış. SumAll verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketlerden Instagram hesabı olanların gelirleri %1,5 ila %5artış göstermiş; aynı rakam Birleşik Krallık’ta %3.6 olarak gerçekleşmiş.

SumAll, bu gelir artışlarına iki de örnek şirket sunmuş. Bu şirketlerden bir tanesi, tek vites bisiklet satışı yapan Pure Fix Cycles. Şirket, Instagram’da yayınladıkları her fotoğrafın 100 dolar gelir anlamına geldiğini bildirmiş. Bir diğer şirket de moda ürünleri satışı yapan In God We Trust. Şirket, yalnızca bir tek sosyal ağı, Instagram’ı, kullanarak, 2013’teki gelirini %2,3 artırmış. Bunlar başlangıçta küçük rakamlar gibi gözükseler de tek bir sosyal ağı kullanarak elde edilen bu başarılar, sosyal ağlar üzerinden yapılacak ticaretin artık bedene gelmeye başlayan bir olgu olduğunu ortaya koyuyor.

 

Instabrand şirketi CEO’su ve sosyal medya pazarlaması uzmanı Eric Dahan da bu görüşe katılıyor. Nitekim, farklı markaların Instagram üzerinden yürüttükleri 3000-5000 dolar arasında değişen bir kampanya ile takipçi sayılarını 0’dan 30,000’e çıkarabiliyorlar. Bir takı şirketi olan NouviNomi’nin Instagram üzerinden yürüttüğü 3000 dolar değerinde ve 2 ay süren bir kampanya süresince, Instagram üzerinden kendi sitelerine 50,000 farklı ziyaretçi ulaştığı açıklanan çarpıcı veriler arasında.

Instagram üzerinden görünürlük sağlamak için kullanılan yaygın yöntemlerden bir tanesi, ünlülerin çeşitli markaların reklamlarını yapmasını sağlamak. Ne var ki Instabrand CEO’su Dahan, bundan farklı bir yöntemi öneriyor. Ünlülerin, ilgili markaların reklamını yapmak için para aldıklarının bilindiğini söyleyen Dahan, bu sebeple, ürünlerin sayfalarını beğenen kişiler ile şirketleri eşleştirerek daha temelden bir reklam kampanyası yürütmeyi tercih ettiklerini iletiyor.

Dahan’ın Facebook ve Twitter’da marka görünürlüğü için yanıtı ise kesin. “Twitter daha çok yazı temelli. Makaleler ve başlıklar için oldukça uygun. Fakat markalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Facebook’a gelince, Instagram, Facebook’tan çok daha güçlü.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap