İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dijital Pazarlama
  3. Analizler ile Marka Tanıtımı Yapmak

Analizler ile Marka Tanıtımı Yapmak

Analizler ile Marka Tanıtımı Yapmak

Marka oluşturmak kavramı aslında internetten görmek yada okumak ile olabilecek bir olay değildir. Marka oluşturmak ciddi ve kurumsal firmalar için kapsamlı bir çalışma gerektirir. Swot analizlerinden tutunda kurumsal kimlik öncülüğüne kadar çok farklı çalışmalar yapılması gerekir. Üniversitelerin bölümlerinde sadece bu konu için 1 yıl boyunca ders anlatılmaktadır. Yani marka oluşturma çalışması kolay bir olay değildir.

32Bytge ekibi olarak marka oluşturmayı düşünen kişiler için sadece özet bir bilgi olabilecek ve bu konuda alanında uzmanlanlış Reklam ve Pazarlama Uzmanı Kenan YILMAZ’ın 32byte.org ekibi için verdiği ipuçlarından yola çıkarak sizler için başarılı bir yazı yazmayı düşündük.

Yazımızda imla kurallarına fazla dikkat etmiyoruz. Çünkü başarılı bir yazının (yani şuan okuduğunuz yazı) Sadece imla kurallarına dikkat ederek oluşturulmadığını göstermek istiyoruz. Tabi Türkçe’yide katledelim demiyoruz.

Başarılı bir marka oluşturma;

Eskiden marka oluşturmak denildiği zaman radyo reklamları, televizyon reklamları, Açık hava reklamları aklı gelebilirdi. Hatta marka oluşturmak demek sadece reklam yapmak demekte değildir. Ama eskiden öyle biliniyordu.

Günüzmüde ise eski yöntemlere ilave artık Teknoloji katıldı, Akıllı telefonlar, uygulamalar, Web site tanıtımları ve Sosyal Ağlar

Biz bu konumuzda Sosyal ağ konusuna ilgi çekmek istiyoruz.

Günümüzde başarılı bir marka oluşturmak istiyorsak artık sosyal ağları göz ardı edemeyiz. Markamızı milyonlara ulaştırmanın aslında en etkili yöntemlerinden bir tanesi Sosyal Ağlar’dır.

Marka Oluşturmak için misyon, vizyon, konum değerlendirmesi, öz değerlerimiz gibi çalışmaları tamamlamış bir firmanın artık sosyal ağlara açılması gerekmektedir.

Günümüzde ticaret hacmin milyonları bulan alışveriş siteleri sadece sosyal ağlar üzerinden reklamlar yaparak bu rakamlara ulaştığını biliyormuydunuz.

Bazı markalar milyon takipçili hesaplara reklamlar vererek çok kısa sürede markalarını binlerce insana ulaştırabiliyor. Televizyon reklamlarından daha hızlı bir şekilde ve daha çok kişiye daha uygun fiyatlar ile ulaştırabiliyorsunuz.

Facebook gibi sosyal ağlardan bir örnek vermek istiyoruz. Bayanlara yönelik ürünler satıyorsunuz ve hedef kitlenizin sadece 18-35 yaş arasında bayanlar olduğunuzu düşünelim

Markanıza ait bir facebook sayfası açtığınızda; Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sadece organik facebook sayfa beğenisi ile aylık 10.000TL bütce ile

facebook reklam

1 ayın sonunda günşük 300 tl ve ay sonunda 9.000 Tl masraf ilefacebook sayfanızı en az 50.000 Kişinin takip ettiğini görebilirsiniz. Bunun yanında 1.000 TL ilave masraf yaparak gerçek sayfa takipçisi satan kişilerden 1.000 TL karşılığında 150.000 Kişilik bir sayfa beğenisi daha satın alabilirsiniz.

9.000 TL karşılığında 50.000 kişi ama 1.000 TL karşılığında 150.000 kişi nasıl oluyor o zaman ucuz olanında alayım mantığı sizi yanıltabilir. Eğer facebook üzerinden alım yapmadığınız takdirde sayfanız aktif bir sayfa olarak görülmeyecektir.

İşin sonunda 10.000TL karşılığında 250.000 kişiden oluşan bir facebook sayfamız oldu. Piyasada 10.000 TL karşılığında milyon takipçili sayfalarda satılmaktadır. Fakat bizim istediğim etkileşimi yüksek bir marka oluşturmak.

Sonuç itibari ile facebook üzerinden artık markamız ile ilgili bir ürün paylaştığımızda bunun en az 80-90bin kişiy ulaşacağıı unutmayınız. Ve bu sürekli olarak artan bir kitle olacaktır.

İlave olarak facebook reklamları satın alarak. Günlük 40-50tl bütceli sayfalarımızın ve marka ürünlerimizinde ayrı reklamlarını yapmış oluyoruz.

Aynı şekilde twitter ve Instagram üzerindende böyle bir çalışma yaparak 4-5 ayın sonunda milyon kişinin takip ettiği bir marka olabiliyorsunuz.

Yapılan hesaplara göre sosyal ağlarda yapılan ticari paylaşımlara dönüş oranı %0,0005 oranında olmaktadır.

Örneğin 250.000 kişilik sayfamızda online alışveriş sitemizin bir ürününü satmak istiyoruz ve reklamı sayfamızda paylaştık.

Sayfa sayımız 250.000X0.0005 =125  satış işlemi olmaktadır.

Bu oranlar tamamen sayfa kalitesine göre değişmektedir. Bu rakamlar Reklam ve Pazarlama Uzmanı Kenan YILMAZ  tecrübelerine dayanılarak çıkartılmış rakamlardır. Türkiye’de bir çok ünlü alışveriş sitesinin reklam pazarlamalarını yapan bir kişinin gözünden oluşturulmuş gerçek rakamlar olarak görebilirsiniz.

Facebook, twitter ve Instagram sayfalarımız için toplamda 30.000 bütce ile etkili kitleye hedef alabilirseniz 3-4 ayın sonunda günde 500-600 satış bileceksiniz demektir.

Satış işleminin yanında başarılı ve adı sürekli duyulan bir marka sahibi olmuş oluyorsunuz.

Burda verdiğimiz rakamlar aslında sizin markanızın kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu rakamlara karşılık gidip bir pişmaniye reklamı yapmaya çalışırsanız tabi ki bu rakamlar doğru olmayacaktır.

Böyle bir işlem hacmine ulaşmak için markamızında kaliteli ve güvenilir olması gerekmektedir.

Markamızı güvenilir ve kaliteli yapmanın ikinci bir adımı olarak; web sitelerinde reklamlar verebilirsiniz. Birçok haber siteleri markanızın tanıtımı haber şeklinde uygun fiyatlara yapabilmektedir. Sadece 2000-3000 TL bütce ile Türkiye genelinde belkide 50’ye yakın kaliteli haber sitesinde sizin markanızdan olumlu olarak bahsedilecektir.

Makalemizin başında dediğimiz gibi markamızı tanıtımak ve oluşturmak için Sosyal Ağ faktörünün üzerinde duracağımızı belirtmiştik.

Bu çalışmalara ilave olarak biraz riskli olmasına rağmen twitter üzerinden Belli ücretler karşılığın Günden olabilme hizmeti alabilirsiniz.

Şuan piyasasının 250-1000 aralığında olduğunu düşünürsek twitter gibi bir sosyal ağ’da gündem olmanın marka bilinirliğine etkisini düşünebilirsiniz. Bu reklam yöntemini kullanmadan önce iyi bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Çünkü kullanıcılar tarafından eleştiride alabilirsiniz. Sonuç olarak etik bir hizmet olmamaktadır.

Başarılı bir akıllı telefon uygulaması, Akıllı telefonların yaygınlaştığını ve artık her elde olduğunu düşünürsek başarılı bir uygulama ile sabit bir kitle sahibi olabilirsiniz.

32Byte.org ekibi olarak şuan kullanılmakta olan yöntemleri sizlerle paylaştık. Aslında marka oluşturmakbaşlığının sadece Sosyal Ağ kısmını sizlere anlatmak istedik.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap