İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dijital Pazarlama
  3. İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?
Trendlerdeki Yazı

İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Eğer bir internet sitesi kurmak gibi bir fikre sahipseniz, elbette aklınıza gelecek ilk sorulardan bir tanesi de İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır olacaktır. Bir internet sitesi kurmanın maliyeti ne kadar olabilir? En fazla ne kadar masraf ederim? Gibi sorularınızın cevabı da elbette sizin ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlıdır. Kurmak istediğiniz internet sitesinin hangi amaçla kurulacağı? Ne üzerine hizmet vereceği gibi konular siteniz için gereken maliyeti belirleyecektir.

Profesyonel bir internet sitesine sahip olmak ve bu hayalinizi gerçekleştirmek için sıfırdan başlamak elbette mümkün.. Bu konumuzda sizler için hem internet sitesi kurmanın maliyeti hemde nasıl site kurabileceğiniz hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Ancak şunu da baştan belirtmeliyiz ki, yapacağınız masraflar için sabit bir fiyat yoktur, bu nedenle fiyat aralıklarını sizlerle paylaşacağız. Bu sayede sizlerde projenizi göz önünde bulundurarak, yapacağınız masrafları hesaplayabilirsiniz.

Öncelikle sizlere internet sitesi kurmanın maliyeti hakkında bilgi verelim, ardından nasıl site kurabileceğiniz hakkında önemli notlardan bahsedelim.

Profesyonel bir internet sitesi kurmak için Hosting (Barındırma Hizmeti – Dosyalarınızın bulunacağı alan), Domain (Alan adı – Sitenizin ismi), Tasarım, Reklam gibi hizmetlerden yararlanmanız gerekmektedir. İşte bu hizmetler için gereken fiyat aralıkları:

Hosting ( Barındırma Hizmeti ) : Yıllık 39 – 180 TL

Hosting firmaları çeşitli seçenekler sunarak müşterilerine 39 TL ile 180 TL arasında değişen fiyatlarda hizmet sunarlar. Şahsen bu fiyatın altında hizmet vereceğini öneren firmaların kesinlikle tercih edilmemesini tavsiye ediyorum. Çünkü o tarz firmalar tabiri caizse merdiven altı olarak tabir edilen kalitede hizmet vermeye çalışıyorlar. Bu nedenle Hosting Hizmetini bilenen, kaliteli firmalardan almanızı tavsiye ederim. Bunu yapmadan önce elbette ufak bir araştırma yapmanız gerekiyor. Not: Siteniz geliştikçe Hosting Hizmeti sizin için yetersiz kalacaktır. Bu esnada hosting yerine sunucu kiralamanız gerekir. Ancak yeni başlayan bir girişimci için bu biraz erken..

Domain ( Alan Adı – Site İsmi ) : Yıllık 31 – 40 TL

Domain siteniz için en önemli noktalardan bir tanesidir. Çünkü sitenizin dünyaya açılan kapısıdır domain. Alan adlarının fiyatı firmalara göre ve uzantılara (com, net, org.. vb.) göre değişir, ancak 40 TL üzerinde bir fiyat olması söz konusu değildir.

Tasarım : 0 – 3000 TL

Özel bir tasarım yapmak/yaptırmak sitenizi ayrıcalıklı kılan en önemli öğedir. Eğer hazır bir script (WordPress, vBulletin, MyBB.. gibi) kullanıyorsanız özel bir tema yaptırmak ortalama 200 TL ile 500 TL arasında değişir. Ancak özel yaptırdığınız bir script için tema yaptırmak biraz daha maliyetli ve zor olabilir.

Reklam : 150 – 3000 TL

Sitenizin reklamını yaptırmak size her zaman olumlu yönde yansıyacaktır. Reklam yaptırmak için Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi önemli sosyal medya araçlarından faydalanabilir ve sitenizi tanıtan sayfalar açarak bu sayfaların reklamını yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem uygun fiyata hemde uzun süre kontrol altında tutabileceğiniz bir reklam sistemi oluşturarak sitenizi tanıtıp, aynı zamanda backlink kazanabileceğiniz bir reklam yapmış olursunuz.  Ayrıca Google AdWords gibi reklam ağlarından da faydalanarak sitenizin reklamını yapabilirsiniz.

İnternet sitesi kurmanın maliyeti hakkında paylaşmak istediğimiz bilgiler bu kadar, umarım yardımcı olabilmişizdir. Şimdi ise nasıl site kurabileceğiniz hakkında ufak bilgiler verelim.

Sıfırdan başlamak isteyen arkadaşlarımıza tavsiyemiz, web dünyasına WordPress ile başlamalarıdır. Hosting ve Domain satın aldıktan sonra kolayca WordPress kurulumunu gerçekleştirebilir ve projenizi hayata geçirebilirsiniz. WordPress kurulumu yapmayı bilmiyorsanız Hosting satın almış olduğunuz firmaya mesaj atarak veya Cpanel üzerinden otomatik bir şekilde WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress kullanmanızı tavsiye etmemizin nedeni açık uçlu olması ve istediğiniz her şeyi rahatça yapabilmenizden kaynaklanmakta, ayrıca WordPress’in ücretsiz olması da ayrı bir güzellik. Ama eğer blog tarzı değil de, bir forum sitesi kurmak isterseniz XenForo kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak XenForo ücretli bir script olma özelliği taşıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap