İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hosting Yönetimi
  3. Hosting Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Konular
Trendlerdeki Yazı

Hosting Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Hosting profesyonellik ve web sitenizi ayakta tutabilmek adına önemli bir faktördür.

Hosting Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bir web sitesi oluşturmadan önce dosyalarınızı barındırabilmek adına hosting ihtiyacınız olacaktır.Hosting internet sitenize ait içerikler ve dosyalarınız gibi içeriklerin barındırılığı fiziksel alandır.Genellikle hosting,  site yöneticileri tarafından göz ardı edilir, çünkü bir web sitesine ev sahipliği yapmanın sınırsız olduğunu düşünürler. Her ne kadar tercih edilmesede, bazı kişiler sunulan hizmetlerden bağımsız olarak web sitelerini sunucu üzerinde barındırabilirler.

Hosting profesyonellik ve web sitenizi ayakta tutabilmek adına önemli bir faktördür. Bir hosting şirketi seçiminde dikkatsiz davranırsanız, beklentilerinizi karşılanmadığında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

İyi bir hosting sağlayıcı seçmek için dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır.Hayal kırıklığına uğramamak veya sitenizin yanlış ellere geçmesini istemiyorsanız aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz. Profesyonel bir hosting sağlayıcısında dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir ;

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri ve müşterinin alabileceği destek kesinliklikle ilk sırada yer almaktadır.Siteniz üzerinde yaşanan herhangi bir problemde veya sorunda anlık olarak sizlere destek verebilen bir firma kesinlikle tercih sebebidir.Firmanın sunduğu hizmetleri hakkında, detaylı bilgi isteyip hızlı ve profesyonel web hosting ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinin sorunlarda size geri dönüş oranı ne kadar düşük ise o kadar iyidir.

Fiyatlandırma

Günümüzde Türkiye Hosting firmaları genellikle dolar bazlı satışa yöneliktir. Fiyatı ucuz, ancak sunulan hizmet profesyonel değil ise kesinlikle hayal kırıklığına uğrayacaksınızdır. Hosting almak istiyorsanız fiyat kriterini es geçip kesinlikle profesyonel ve sorunsuz hizmet alabilceğinizi düşündüğünüz firmalardan hizmet alınız.

Backup ( Yedekleme )

İnternet sitelerinin barınması hususunda en dikkat edilecek konulardan birisi de yedekleme sistemidir.Web sitenize ait içeriklerin ve verilerin kaybolmaması veya silinme durumlarına karşı yedekleme hizmeti sunabilen firmalar bulmaya çalışabilirsiniz. Ek olarak hizmet almadan kesinlikle ne sıklıklar aralığında yedekleme yaptıkları hakkında bilgi edinmeyi unutmayınız.

Sunucu

Hizmet almayı planlarken önceliğiniz ön yükleme hızı olabilir, hızlı ve performansı üst düzey bir sunucuda sitenizi barındırdığınızda, sık sık kapanma ve cpu tüketim sorunları gibi kaynaksal problemler yaşamayacaksınızdır.İnternet siteniz sık sık kapanıp açılıyor ise sizin için büyük kayıp demektedir.Ayrıca barındırma sunucusu yerel ve uluslar arası olmak üzere farklı lokasyonlardan temin edilebilir. Sunucu bazlı problem yaşamamak adına kullanmış olduğunuz yazılımları sunucu destekli olup olmadığını, hizmet alınacak firmaya problem yaşayıp yaşamayacağınızı sorabilirsiniz.

Güvenlik

Web sitenizin güvenliği kişisel güvenlik kadar önemli bir konudur.Hosting servis sağlayıcı firmaya doğal olmayan aktiviteleri engelleyebilecek bir güvenlik ekibi olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bu içeriğimizde iyi bir hosting seçimi sağlayabilmeniz adına sizlere yönlendirmelerde bulunduk.Umarım, paylaşmış olduğumuz bu bilgilerden faydalanabilir ve sorun yaşamayacağınız bir firma tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hamid Sadeghpour Saleh

Microsoft MCT Regional Lead MCT, x2 MCSE, x2 MCSA, MCPS

Yorum Yap