İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şifreleme ve Kriptografi
  3. Güvenli Şifre Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güvenli Şifre Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banka hesaplarımız, E-Posta hesaplarımız, Sosyal Paylaşım sitelerindeki hesaplarımız, E-Devlet hesabımız vb. birçok hesabımıza önceden belirlemiş olduğumuz şifrelerle giriş yapmaktayız.

Güvenli Şifre Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknoloji hayatımızın her alanına girmiş durumda ve her birimizin sanal dünyada birer hesabı yer alıyor. Banka hesaplarımız, E-Posta hesaplarımız, Sosyal Paylaşım sitelerindeki hesaplarımız, E-Devlet hesabımız vb. birçok hesabımıza önceden belirlemiş olduğumuz şifrelerle giriş yapmaktayız. Bu hesapları korumamız ve bizden başkasının kesinlikle giriş yapamaması için güvenli bir şifre oluşturmamız gerekir.

Hacker olarak adlandırılan bilgisayar korsanlarından bu hesaplarımızı koruyabilmemiz için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Ama ama Güvenli Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tahmin edilebilecek ad soyad, doğum tarihi, memleket, plaka kodu, çocuğun doğum tarihi gibi bilgileri şifre oluştururken kullanmamalısınız. Harf, rakam ve sembolleri birlikte kullanmaya özen gösterin. Büyük ve küçük harfleri bir arada kullanın. Sizin hep bildiğiniz ancak başkalarının tahmin bile edemeyeceği şifreler belirleyin. Mümkünse şifrenizi 10 – 12 karakter olarak belirleyin. Unutmayın ki, çevrenizdeki insanlar şifrenizi kırmak istediklerinde ilk önce sizin kişisel bilgilerinizi kullanırlar. Bu nedenle bilgilerinizi mümkün olduğunca herkesle paylaşmamaya ve şifrenizi kişisel bilgilerinizden seçmemeye özen gösterin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hamid Sadeghpour Saleh

Microsoft MCT Regional Lead MCT, x2 MCSE, x2 MCSA, MCPS

Yorum Yap