1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Görsel İçeriklerin SEO Açısından Optimizasyonu
Trendlerdeki Yazı

Görsel İçeriklerin SEO Açısından Optimizasyonu

Hazırladığımız bu yazıda, sitenize ekleyeceğiniz bir görselin Google SEO açısından tam anlamı ile nasıl optimize edilmesi gerektiğine dair ip uçlarını ele aldık.

Görsel İçeriklerin SEO Açısından Optimizasyonu

Herhangi bir konuda blog yazıyorsanız veya online bir dergi, gazete için çeşitli konularda makaleler yazıyorsanız, muhtemelen her gün şu soruyla karşılaşıyorsunuzdur. Acaba yazmış olduğum bu yazıma bir görsel eklemeli miyim? Cevabı, tabiki de evet. Çünkü saatlerce beyin fırtınası yapıp, çaba sarfettiğiniz yazılarınızı ekleyeceğiniz görsel içeriklerle zenginleştirmeniz, hem daha ilgi çekici, hem de tasarım açısıdan daha etkili kılacaktır. Aynı zamanda ekleyeceğiniz görsel içerik, bir makaleyi, açıklama metnini, daha canlı tutar ve aynı zamanda yayımlayacağınız makalenizle ilgili SEO kalitesine ve arama motorlarındaki gelişimine de pozitif bir katkı sunar. Hazırladığımız bu yazıda, sitenize ekleyeceğiniz bir görselin Google SEO açısından tam anlamı ile nasıl optimize edilmesi gerektiğine dair ip uçlarını ele aldık.

 Görselleri Kullanın!

Web sitenize kullanacağınız görsel içerikler, amacına uygun bir biçimde doğru ve özenerek kullanıldığı zaman yazmış olduğunuz makalenizin daha iyi anlaşılması için pozitif katkıda bulunur. “Bir şey belirtmek isteriz ki, genellikle bir resim, yüzlerce sözcükle eşdeğer anlam ifade eder.” Şimdi kafanızın içerisinde şöyle bir düşünce oluşabilir, anlattıklarımız Google gibi bir arama motoru için böyle olmasada şu bir gerçek ki yüzlerce sıkıcı kelimelerin yazılı olduğu bir makalede, gerçek anlamda ne anlatmak istediğinizi gösteren bir resim veya bir grafik ilgili içeriğe renk katacak, onu daha anlaşılırbir ifadeye çevirecektir. Görsel içerik kullandığınızda, imleme siteleri ve sosyal medya paylaşımları için harcadığınız çabalarında karşılığını daha hızlı bir şekilde alacaksınız. Ayrıca paylaşımlarınız daha çekici hale gelecektir.

32Byte olarak, uyguladığımız bir yöntem olarak ve tavsiyemiz çok basit: Online sosyal medya ortamları için hazırlayacağınız her yazıda mutlaka görsel içerikler kullanmanızdır.

Doğru Görseli Bulmak  

Eğer, sizi ifade eden bir durum ile alakalı bir içerik paylaşıyorsanız eğer ve kendi fotoğrafınızı kullanma olasılığınız varsa, 1-0 öndesiniz. Lütfen kullanın diyoruz. Sosyal medya hesaplarınızda veya web sitenizde çalışma ekibinize ait bir sayfa, kendi ekip arkadaşlarınızın fotoğraflarını içermeli.
Yazacağınız makale veya yazılarınızda kullanacağınız görsel içerikler, konu ile alakalı olmalı ve doğru isimlendirilmiş olmalı. Hazırlayacağınız yazılarınızda görsel içerik kullanırken, sadece görsel kullanmış olmak için ve ayrıca birazda SEO’ya etkisi olsun mantığı ile düşünülerek hareket edecekseniz eğer, lütfen bunu yapmayın. İçeriklerinizde kullanılan görsel meteryaller, hazırlanmış olan metinsel içeriğin konu başlığına işaret etmeli, hazırlamış olduğunuz yazının anlam bütünlüğünü korumalı ve ifade etmeli.

Şunu belirtmek isteriz ki, bu işlem için gayet basit bir SEO görsel kuralı olduğunu belirtmek istiyorum. Bir görsel, içerisinde bulunduğu yazıyla ne kadar alakalı ise, SEO amaçlı olarak optimize edildiği anahtar kelime açısından arama sonuçları sıralamalarında çok daha iyi sonuçlar verir.

Sitemizde paylaşmış olduğumuz içeriklerimizde kullandığımız görsel içerikleri daha önce görmüşsünüzdür. Biz bu görsel içerikleri birkaç sebeple ekledik:

  • Konu ile ilgili olan içeriğin başlığına veya içeriğine vurgu yapıyor olmaları
  • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları, hazırlamış olduğunuz içeriği okuması için merak uyandırıyor olmaları gerekmektedir. Unutmamalısınız ki ilk izlenim her zaman çok önemlidir!
  • İçeriklerinizde paylaşmış olduğunuz bu görsellerin sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlarımıza eklenmiş olması.

Hazırlamış olduğunuz metinsel içeriklerde kendinize ait bir fotoğrafı kullanmak istemiyorsanız, image bankalarından temin edeceğiniz görsel içerikleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse eğer, 32byte.org olarak biz genelde Flickr.com gibi zengin bir görsel kaynağını kullanmaktayız. Bunun yanında ayrıca, freeimages.com gibi diger sitelerde bululan görsel içerikleri de beğenerek kullanmaktayız. Ücretsiz görsel içerikler hakkında Google arama motorunun görseller sekmesinde yeterli kaynakları bulabileceğinizi düşünmekteyiz.Bu konu hakkında önemli bir durum daha var ki, web sitenizde kullanacağınız fotoğrafı kendiniz çekmediğiniz için genellikle insanları içeren fotoğraflar genelde stok fotoğraf izlenimi verecektir. Bu sebeple, en iyisi siz kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanın diyoruz.

Eğer fotoğraf yerine kullanılabilecek farklı bir alternatif düşünüyorsanız, bu konuda akla ilk gelenler illüstrasyon çizimler ve grafik çizimlerdir. Bu konuda şu sıralar en popüler olanları animasyon GIF’ler iltifatı hak ediyor. Hatta uzunca bir süre daha popüler olarak kalacaklar gibi görünüyor.

Makalenizde Kullanmak Üzere Görsellerinizi Hazırlamak

İçeriklerinizde kullanacağınız doğru görseli bulduğunuzda bir sonraki adım bu görsel içeriği web siteniz için optimize etmektir. Bu durum için dikkate almanız gereken birkaç durum var.

Dosya isminin doğru seçilmesi

Görsel içerik nesnelerinin SEO’su, kullanılacak olan içeriğin dosya ismini doğru vermekle başlar. Konu ile alakalı anahtar sözcük kullanımı veya hazırlanan metin içeriğinin başlığının verildiği ilk isimler doğru olan stratejik hamlelerdir. Eğer siz de, görsel içeriğin ne olduğuna dair bir fikriniz yok ise, Google’ın kullanmış olduğunuz görselinizin ne hakkında olduğuna dair bir fikir edinmesini istiyorsanız kesinlikle konu ile alakalı bir isimlendirme yapmalısınız. Bu durumu oldukça basit bir mantıkla tanımlayabiliriz. Eğer kullandığınız görseliniz Kız Kulesini gösteren, İstanbul’da bir gün batımı resmi veya fotoğrafı ise, dosyanın adı  DSC4619.jpg olmasındansa, şu seçenek çok daha iyi. kiz – kulesi – istanbul – gunbatimi.jpg. Görsel içeriğiniz ile alakalı anahtar kelimeniz Kız Kulesi olmalı, çünkü sitenize eklemiş olduğunuz fotoğrafın ana konusu bu. Bu sebeple eklediğimiz görsel içeriğin isminin başına da ilk olarak Kız Kulesi diye eklememizin gerçek sebebi de bu.

Görsel içeriğin SEO işlemi için görseli mutlaka boyutlandırmalısınız

İyi tasarlanmış bir web sitesinin sayfa yüklenme süresi hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir durumdur. Web site ne kadar hızlı tepki verip açılıyorsa, kullanıcı ve Google bazında siteyi ziyaret etmek ve ayrıca indeksleme de o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Sitenizde kullandığınız görsel içerikler, web sitesinin browser üzerindeki yüklenme zamanına çok ciddi bir şekilde etki göstermektedir. Özellikle de ebat olarak yüksek çözünürlükteki bir görsel yüklediğinizde, bu içeriği web sitesinde küçük ebatlı göstermek istediğinizde 2000×1000 px ölçülerinde bir görsel kullanarak, sitedeki görünümü 200×100 px ölçülerinde olsun desenizde, tüm görselin yani 2000×1000 ebatındaki içeriğin yüklenmesi zorunlu bir durumdur. Bu sebeple mümkün olduğu kadar, web sitenizde kullanmak istediğiniz görsel içeriğinizin hangi ebatta görünmesini istiyorsanız, ona göre biçimlendirin ve boyutunu ufaltın. Bu arada kullandığınız görsel uzantıları da web sitenizin açılış hızına etki edecektir. Yüzlerce, hatta binlerce ürünün tanıtımı veya satışını yaptığınız bir e-ticaret web siteniz var ise mümkün olduğunca .jpg uzantısını tercih etmelisiniz.

Görsel İçeriklerinizi Makalenize Eklemek

Onca emek sarfederek hazırlamış olduğunuz makalelerinizde kullanmayı düşündüğünüz resim veya grafik çalışmalarınızı öylesine gelişi güzel bir şekilde herhangi bir yere yerleştirmeyin. Bu yazımızın üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi, görsel içeriğinizi ilgili olduğu konunun veya konu başlığının bulunduğu metinsel içeriğin yanına veya yakın bir alana yerleştirin. Sadık kalacağınız bu basit kural ile oldukça etkili sonuçlar alacağınızı garanti edebiliriz. Aynı zamanda, bu şekilde çalıştığınızda görsel içeriğin de yazılı metin ile ilgili olduğunu belirtmiş olursunuz.

Görsel içerik açıklamaları

Görsel açıklamaları, görsele eşlik eden “alt” ve “title” etiketlerine sahip olan text içeriklerdir. Aklınıza takılabilecek olan ilk soru muhtemelen şu olacak. Görsel İçeriklerin SEO’su için neden bu etiketler ve açıklamalar bu denli önemli? Bu sonun cevabını en anlaşılır ve sade bir dille anlatmak gerekirse, internet kullanıcıları genel anlamda bir konu veya bir makale için arama motorlarında yaptıkları aramalara dair çıkan sonuçlarda görseller için belirlenen bu içerikleri dikkate alıyor ve kullanıyorlar. Arama sonuçlarında, konu başlığı ile birlikte, görsel meteryalleri ve bu görsellere tanımlanmış olan açıklamaları özellikle dikkate alıp, bu şekilde karar veriyorlar. Unutmayın ki “ Beklentileri karşılayacak bir aramaya yardımcı elementlerin ve görsel metinlerin çok önemli bir etki ettiğini unutmayın. Bu yardımcı elementleri şu şekilde tanımlayabiliriz.

Başlıklar,
Büyük boyutlu yazılar,
Kalın yazılar – vurgulanmış kısımlar,
Madde halinde yapılmış listelemeler,
Grafikler,
Resim açıklamaları,
Konu başlığı cümleleri ve “içindekiler” kısmı.

Bir kaç yıl önce, KissMetric sitesinin SEO ile alakalı olan bir açıklamasında şunu ifade etti.

“Görsel içeriklerin altında bulunan tanımlayıcı ve betimleyici açıklamalar, web sitelerine vereceğiniz reklam metinleri ile kıyasla genelde %300’lük gibi ciddi bir oranla, daha fazla okunuyor ve dikkate alınıyor. Bu sebeple, görsel içeriklerinizde “alt” ve “title” etiketlerini kullanmamak veya hatalı ve yanlış kullanmak, yüksek oranda potansiyel takipçinin web sitenizi hiç görmeden gitmesi demektir!”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap