İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Google’de Sıralamanızı Yükseltecek WordPress optimizasyonu
Trendlerdeki Yazı

Google’de Sıralamanızı Yükseltecek WordPress optimizasyonu

WordPress genellikle birçok kişi tarafından kullanılır ve bu nedenle iyi bir üne sahiptir. WordPress tarafından sağlanan çeşitli şablonlar, şirketlerin kendi web sitelerini oluşturmasına yardımcı olur.

Google’de Sıralamanızı Yükseltecek WordPress optimizasyonu

Birçok web sitesi sahibi, web sitesi oluşturma aracı olarak WordPress’i kullanır. Bu nedenle, WordPress optimizasyonu sağlamak oldukça önem taşımaktadır.Kişisel blogcuların ve orta ölçekli işletmelerin, web sitelerini oluşturmak için WordPress kullanmasının birçok nedeni vardır.WordPress genellikle birçok kişi tarafından kullanılır ve bu nedenle iyi bir üne sahiptir. WordPress tarafından sağlanan çeşitli şablonlar, şirketlerin kendi web sitelerini oluşturmasına yardımcı olur.

WordPress’in birçok çevrede bu kadar popüler olmasının birkaç nedeni vardır.WordPress, kullanımı kolay, kullanıcı dostu ve kullanıcıların kendi web sitelerini kullanmalarını ve oluşturmalarını kolaylaştıran bir web sitesi oluşturma aracıdır.Kullanıcılar, web sitelerini çalıştırma veya kodlama söz konusu olduğunda güvenilir ve yetkin olmak için WordPress’i tercih edebilirler. WordPress, gerektiğinde tıklanıp sürüklenebilen resimler ve küçük resimler sunar.

Elbette çevrimiçi bir şirketseniz, web sitenizin arama motorlarında sıralaması çok önemlidir.

“Hızlı yükleme yapan sayfalar Google’ın en büyük önceliğidir.”

Ancak bazen WordPress kullanıcılarının web sitelerini yükleme hızlarıyla ilgili birçok engel vardır. Web sitesinin yüklenmesi Google SERP’i etkileyebilir.Bir web sitesinin yüklenme hızını optimize etmeden önce, web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini kontrol etmek için önce Google Page Speed ​​Insight’ı kullanabilirsiniz.Bir sonraki adımda yükleme süresini artırarak WordPress’i optimize etmekten bahsedelim.

Resim Optimizasyonu

WordPress’i optimize etmenin bir yolu WordPress’e yüklenen görüntüleri optimize etmektir. Yüksek çözünürlüklü, büyük boyutlu görüntüleri doğrudan barındırma sunucusuna yüklemek, daha fazla depolama alanına neden olur, yükleme süresini etkileyebilir ve disk kotanızın hızlı bir şekilde dolmasına neden olabilir.

Resim yüklendiğinde, yüklenen görüntünün dosya boyutu veya çözünürlüğü çok büyükse, yüklemeden ve WordPress web sitenizde görüntülemeden önce görüntü çözünürlüğü azaltma uygulamasını kullanabilirsiniz. Resim formatınızı en aza indirecek bir uygulama tinypng.com adresinde bulunabilir.

Ayrıca, WordPress eklentilerinden biriyle (Smush Image Compression and Optimization) sitenize yüklenen resimlerin boyutunu ve canlanmasını da azaltabilirsiniz. Bu işlem için sadece web siteniz üzerinde eklentiyi etkinleştirmeniz yeterlidir. WordPress optimizasyonu için, görüntünün boyutu ve çözünürlüğü web sitenizin temasına uymalıdır. Çok büyükse, web sitenizi yüklemek yavaş olabilir, ancak çok küçükse, görüntü bulanık olabilir ve net bir şekilde görünmeyebilir.

WordPress optimizasyonu için, görüntünün boyutu ve çözünürlüğü web sitenizin temasıyla uyumlu olmalıdır. Çok büyükse, web sitenizin ön yükleme hızı yavaş olabilir, ancak çok küçükse, görüntü bulanık olabilir ve net bir şekilde görünmeyebilir.

Ayrıca, WordPress’te üç önemli unsur vardır:

HTML (Hyper Text Markup Language)

HTML, web oluşturmak için temel dildir. HTML bir programlama dili değil, bir biçimlendirme dilidir.JavaScript ve PHP gibi HTML kodlarını işleyebilen birçok web programlama dili vardır.

HTML, bir Internet web tarayıcısında zengin bilgi ve yerleşik bir ekran oluşturmak için (American Standard Code for Information Interchange) ASCII dosyalarında basit köprü formatı görüntüler.

CSS (Cascading Style Sheet)

CSS, HTML sayfalarının görünümünü iyileştirmeye veya iyileştirmeye yönelik bir kod koleksiyonudur. CSS ile hemen hemen tüm HTML etiket kodlarının metin, renk, görüntü ve arka tasarımını değiştirebiliriz. CSS ve HTML birbirlerini tamamlar, HTML’nin yapılar oluşturması beklenirken, CSS görünümünü değiştirir. CSS bir programlama dili değildir.

Javascript

Javascript, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer ve diğerleri gibi çoğu web tarayıcısında kullanılabilen İnternette popüler bir betik dilidir. Javascript, istemci tarafı programlama dili olan bir Web programlama dilidir.

WordPress Optimizasyonu WordPress sitenizin daha hızlı ve daha iyi çalışması için, WordPress eklentisinde mevcut olan önbellek sistemini etkinleştirmelisiniz.

Önbellekleme özelliği için çok yararlı olan 3 WordPress eklentisi ;

#1 – W3 Total Cache

#2 – WP Super Cache

#2 – WP Super Cache

3 eklenti ile HTML, CSS ve Javascript gibi tüm statik elemanların dosyalarını web üzerinde önbelleğe alabilirsiniz. 3 eklentiden birini seçebilirsiniz.Önbellek dosyaları oluşturulduktan sonra, CPU’nun artık 3 öğeyi işlemesi gerekmez ve bunları önbellek dosyalarına yönlendirmesi gerekmez. Bu işlemler ile, web sitenizin yükleme hızını önemli ölçüde artırır.

Anlatmış olduğumuz yükleme hızı optimize işlemleri bir çok yöntemden sadece bir kaçıdır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap