1. Ana Sayfa
 2. Hosting Yönetimi
 3. FileZilla Nedir? Nasıl Kullanılır: FTP Kullanım Rehberi
Trendlerdeki Yazı

FileZilla Nedir? Nasıl Kullanılır: FTP Kullanım Rehberi

Filezilla nedir ve nasıl kullanılır merak ediyorsanız profesyonel bir FTP kullanıcısı olarak hazırlamış olduğumuz içeriği okuyarak sizlerde FTP kullanıcısı olabilirsiniz.

FileZilla Nedir? Nasıl Kullanılır: FTP Kullanım Rehberi

FileZilla Nedir? Nasıl Kullanılır: FTP Kullanımı | Kullanım Rehberi

FileZilla hizmet almış olduğunuz sunucu ile bilgisayarınız arasındaki dosya aktarımını eksiksiz sağlayan bir dosya transfer aracıdır. Kelime bazlı açılımı File Transfer Protocol yani, dosya aktarım protokolü olan FTP, bir aygıttan diğeri üzerine veri aktarımını sağlayan en kullanışlı ve güvenli program olarak kullanımı sağlanmaktadır.FileZilla programı açık kaynaklı olup, tamamen ücretsiz kullanıcılarına sunulmaktadır.

İnternet sitesi sahiblerinin genellikle bu programı ihtiyacı oldukça fazladır.Ülkemiz genelinde webmaster alanında şuan en çok tercih edilen FTP bağlantı programı FileZilla programıdır.Arayüzünün kolay ve kullanımının basit olmasının yanı sıra bağlantı hızı sayesindede tercih edilebilmektedir.

Bu program sayesinde hosting üzerinde veya sunucularınız üzerinde bulunan internet siteleriniz de yeni klasörler oluşturabilir, dosyaları içeriği ve izinlerini düzenleyebilirsiniz.Yapılan bu işlemlerin yanında bir ağ yoluyla dosyalarınızı yedekleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Filezilla İndirme, Kurulum ve Kullanım

 • Filezilla indirmeden önce bilmeniz gerekenler ;

Filezilla programını kullanabilmeniz için FTP bilgileri dediğimiz hosting açılış veya sunucu üzerindeki hesabınızın bilgileridir.Bu bilgiler host firmanız veya yer sağlayıcı firmanız tarafından sizlere iletilir.FTP bilgileriniz hakkında bilginiz yok ise host firmanız üzerinden müşteri panelinize giriş yaparak hizmetleriniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz.Eğer bu şekilde bilgilere ulaşamazsanız, müşteri panel üzerinde yer alan teknik destek departmanı üzerinden doğrudan bilgi edinebilirsiniz.FTP bilgileri şu şekilde olmaktadır.

FTP Sunucusu : ftp.32byte.org

FTP Kullanıcısı :  User

FTP Şifresi :  Password

Yukarıda yer alan bi bilgilere ulaştıktan sonra FileZilla programını kullanarak hosting veya sunucunuz üzerindeki dosyalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 • Filezilla İndirme

Adımlarımıza ve işlemlerimize devam ederken, filezilla programı indirme hakkında bilgi sunacağız.Filezilla güvenlik nedeniyle kendi resmi sitesi ( https://filezilla-project.org ) üzerinden indirebilirsiniz.Herhangi bir problem veya oluşabilecek güvenlik sorunlarının önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Resmi internet sitesi üzerine giriş yaptığınız da “Quick Download Links” başlığı altında yer alan butonlardan “Download FileZilla Client All Platforms”  butonuna tıklayarak indirme adımlarını başlatabilirsiniz.Bu adımdan sonra açılan sayfada “Download Now | SourceForge” yazan yeşil butona tıklayarak indirme sayfası üzerine ulaşabilir ve bu sayfa üzerine giriş sağlandığında indirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

Filezilla Kurulumu Nasıl Yapılır?

Programın kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra, “I Agree” seçeneğine tıklayınız.

filezilla-kurulumu-adim-1

Daha sonra “ Next “ butonu ile devam ediniz.

filezilla-kurulumu-adim-2

Bu işlem ardından kurulum lokasyoonu belirlendikten sonra “ Next “ ile tekrar devam ediniz.

Servisin çalışma durumunu ve admin erişim portunuzu belirledikten sonra son olarak “ Next “ ile devam ediyoruz.

User logon olduktan hemen sonra interfacenin başlaması için “ İnstall “ seçeneği ile kuruluma devam ediyoruz.

Son olarak “ Close “ seçeneği ile kurulumu tamamlıyoruz.

Program kurulum adımları ingilizcedir, buna aldanmayınız program bilgisayarınız üzerine Türkçe olarak kurulacaktır.

 • Host üzerine bağlantı Sağlama

Filezilla kurulumu ardından, hosta bağlanmamız gerekecektir.Bu işlem için hosting şirketimizden almış olduğumuz, FTP bilgilerini kullanarak bağlantı sağlayacağız.

Bu işlemlere örnek olarak FTP Bilgimiz ftp.32byte.org olarak işlem görelim.Aşağıdaki resim üzerinde görüldüğü üzere ftp.32byte.org veya alternatif olarak doğrudan 32byte.org olarakta işlem görülebilir.FTP bilgilerimizi girdikten sonra “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayarak bağlantıyı gerçekleştiriyoruz.

filezilla-kullanim-1

Son uygulamış olduğumuz host üzerine bağlantı sağlama ile ilgili olarak not düşmek gerekirse ; ftp.32byte.org olan kısma 32byte.org veya hosting hesabımıza tanımlı olan ip adresinide yazabiliriz.Eğer alan adı ile bağlantı kurmakta problem yaşıyorsanız alternatif olarak tarafınıza iletilen ip adresi ile bağlantı sağlayabilir, bunun yanında tarafınıza eğer port adreside iletiliyor ise port numaranızıda yazarak işlem görebilirsiniz.Ek olarak port numarası genel kullanımlarda varsayılan olarak 21’dir.

filezilla-kullanim-2

Bu bilgiler ile Hızlı Bağlan butonu ile bağlantı sağlayabilirsiniz.Bu butonun yan tarafında bulunan aşağı açılır sekme işareti üzerinden bir sonraki bağlantılarınızda tekrar kullanıcı bilgilerinizi girmeden otomatik olarak bağlantı sağlayacağınız siteyi seçerek giriş yapabilirsiniz.Aşağıdaki görsel üzerinden bu kısmı görüntüleyebilirsiniz.

filezilla-kullanim-3
 • Filezilla ile FTP Dosya Aktarımı Yapmak

Bilgisayarımız üzerinden FTP alanımıza dosya aktarmak için veya dosya indirmek için sürükle bırak işlemi uygulayabiliriz.

Bu işlemi aşağıdaki görüntü üzerinden anlayabilir ve uygulamaya geçebilirsiniz.Program içerisinde ve orta kısımda yer alan “Yerel Site” ve “Uzak Site” olmak üzere iki pencere görünleyeceksiniz.Belirtilen kısımda ve sağ alan da yer alan kısımda sunucu yani siteniz üzerindeki dosyalar yer almaktadır.Bu pencerelerin sol kısmında ise bilgisayarınızdaki yerel dosyalar yer alıyor.Bu kısımlar arasında kolayca sürükle ve bırak yapabilirsiniz.

Masaüstü gibi veya farklı bir klasör üzerinden aktarım sağlamak istiyorsanız gene aynı şekilde, sürükleyip aktarım sağlanacak kısma bırakabilirsiniz.

FileZilla üzerindeki diğer ayarlar işlevsel bilgiler ise şu şekildedir ;

 • Ana Dizin – Alt Dizin

Filezilla üzerinde bağlantı sağladığınızda siteniz üzerindeki dosyalar “public_html” veya “www” klasörinde listelenmektedir.Fakat cPanel değilde Plesk panel tarzı farklı bir web kontrol paneli kullanıyorsanız “httpdocs” klasörü üzerinde ilgili dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.Bu ana dizin klasörü altında bulunan diğer klasörler ise alt dizinlere ait klasörlerdir.

 • Filezilla’da Dosya Yönetimi

Filezilla üzerindeki dosya yönetim protokolü bilgisayarımıza benziyor fakat biraz farklı ancak zor değildir.

 1. Klasör açmak için çift tıklayınız.
 2. Girilen klasörlerden çıkış için geri tuşu bulunmamaktadır, bunun yerine klavyemiz üzerinde yer alan backspace silme tuşu ile geri gelebilir veya üst kısımda yer alan çift nokta ( .. ) olan kısma tıklayabilirsiniz.
 3. Yeni klasör aynı bilgisayarımıdaki gibi sağ tıklayıp yeni klasör oluştur kısmından yapıyoruz.
 4. Silme işlemi için de aynı şekilde sağ tık ve sil diyoruz.Klavye üzerindeki delete tuşuylada bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • Filezilla ile Dosya İzinlerini Ayarlamak

Dosya yöneticisinde bulunan dosya ve klasörler için ayrı ayrı okuma, yazma ve çalışma gibi izileri ayaralayabiliriz.Basit bir örnek vermemiz gerekirse index.php dosyası sadece ziyaretçilere okumalıdır.Yazma veya çalışma gibi izinler bu dosya için güvenlik sorunları oluşturabilir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hamid Sadeghpour Saleh

Microsoft MCT Regional Lead MCT, x2 MCSE, x2 MCSA, MCPS

Yorum Yap