İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. PHP Geliştiriciler İçin En İyi 5 Framework Önerisi

PHP Geliştiriciler İçin En İyi 5 Framework Önerisi

PHP ile web sitesi yaparken uyumlu bir şekilde Javascript , HTML, CSS kullanımıda görünümü oldukça güzel kılmanıza olanak sağlıyor.

PHP Geliştiriciler İçin En İyi 5 Framework Önerisi

Karışık algoritma ve sorgular ile web siteleri inşa etmek tahmin edildiğinden çok daha zor bir iştir. Fakat diğer programlama dillerine göre PHP programlama dili ile daha rahat şekilde web siteleri geliştirmek mümkün olabiliyor. PHP ile web sitesi yaparken uyumlu bir şekilde Javascript , HTML, CSS kullanımıda görünümü oldukça güzel kılmanıza olanak sağlıyor.

Zaman geçtikçe tabiki PHP alanında da işler bir hayli karmaşıklaşmaya başladı. Bu yüzden PHP için geliştiriciler frameworkler geliştirmeye başladı. Tabiki bu girişimler önce kendi işlerini hızlandırmak için başlamış olsa da bazı frameworkler iş dünyasına kadar girmiş oldu. Bu sayede yazılım uygulamaları geliştiren bir firmanın hem geliştirme sürecini kolaylaştırıyor hem de bazı durumlarda daha işlevsel bir sistemi size sunabiliyor.

Neden PHP Framework Kullanmalıyız ?

Neredeyse tüm PHP geliştiricileri artık framework kullanmakta bunların başlıca sebeplerine gelecek olursak, frameworkler yazılım geliştirme sürecini bir hayli hızlandırarak yeniden kullanılabilir kodları size sunuyor olmasıdır. Framework ile çalışan uygulamalar zamanla geliştirilmeye ve düzenlenmeye daha açık şekilde kalıyor. Güvenlik için konulan şartlar sayesinde sizi bir çok soru işaretinden de kurtarıyor. Frameworkler sayesinde Model View Controller dediğimiz MVC yapılarını daha rahat kullanabiliyoruz. Hatta bazı frameworkler bize performans konusunda da büyük yardımlarda bulunuyor.

Gelelim sizin hangi Framework ‘ ü seçeceğinize..

 1. Laravel

  Laravel

  Laravel framework ‘ ü piyasada en çok bilinen ve en çok kullanılan frameworklerden biridir. Laravel sizlere MVC mimari ile web siteleri ve yazılımları geliştirmek için ücretsiz ve tamamen açık kaynaklı olarak sunulmuştur. Laravel ‘ in kendi resmi sitesinde bulunan dökümanlar sayesinde rahat kurulumu ve kod yazımında size sağladığı büyük kolaylıklara erişebilirsiniz aynı zamanda Laracast adı verilen bir kılavuzuda bulunmaktadır. Eğer aynı kodları sürekli yazmaktan sıkılan biriyseniz laravel tamamen size göre bir framework diyebiliriz. Bir çok text editör laravelin çalışma şartlarını kendisine entegre etmiştir.

 2. PhalconPHP

  Phalcon

  Phalcon ise yine MVC yapısına uygun bir frameworktür. Phalcon biraz daha performans isteyen yazılımcıların kullandığı bir framework olarak bilinir. 2012 yılında piyasa sürülmüş olup BSD Lisansı ile lisanslanmış yine açık kaynak olarak kullanıcıya sunulmuş bir frameworktür. Diğer Frameworklere baktığınızda Phalconun C ile yazılmış olduğu fazlası ile dikkat çekmektedir. Phalcon daha fazla isteği sunucuya iletmek için ve bunun süre bazında kar amaçlı olması için tasarlanmıştır. Yine phalcon hakkındaki dökümana kendi resmi sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür.

 1. Symfony

  symfony


  Symfony
  ise MVC yapısına uygun değil yalnızca MVC uygulmaları için geliştirilmiş bir Framework olarak bilinmektedir. Yine ücretsiz olarak yayınlanan frameworkün MIT lisansı bulunmaktadır. Tekrar eden kodları ortadan kaldırmayı amaçlayan bu framework sadece web sitelerinin oluşumunu değil bakımınında hızlanmasını amaçlamıştır. Symfony aynı zamanda bütün konfigürasyon işlemleri üzerinde tam kontrolü sağlama imkanını bizlere sunmaktadır. Web yazılımcıları arasında en çok bilinen yazılımlardan olan Drupal ve phpBB gibi yazılımların projelerindede kullanılmıştır. 

 2. Yii 2

  Yii Framework


  Yii framework
  web sitelerini geliştirmenin yanı sıra bu sistemlerde oluşturulan API ‘ lerin kodlanabilmesi içinde kullanışlı olan bir frameworktür. Kullanımı fazlasıyla kolay olan bu framework yine diğer frameworkler gibi ücretsiz ve tamamen açık kaynak koduyla piyasaya sürülmüştür. Yii framework yine kendini tekrar eden kodları ortadan kaldırma amacı ile PHP5 versiyonu ile geliştirilmiştir. Buradaki amaçlardan biri ise çıkan son ürünü rahatça değişiklik yapılabilir bir halde kullanıcıya sunmaktır. Yii ‘ nin sevilen özelliklerinden biri ise jQuery ile kullanılabiliyor oluşudur.

 1. CakePHP

  CakePHP


  CakePHP
  piyasadaki diğer frameworklere göre ortaya çıkmış en eski frameworktür diyebiliriz. İlk sürümü 2005 yılında yayınlanmıştır fakat hala diğer frameworkler arasında söz sahibi olmayı başarmıştır. PHP ile geliştirilen bu framework Ruby on Rails konseptini temel almıştır. CakePHP, MVC yapısını benimsemiş bir frameworktür. Bir çok büyük firmanın web sayfaları bu framework ile hazırlamıştır. En büyük özellikleri ise güvenlik düzeyidir. Döneminin ve hala açık olarak kabul edilen bir çok güvenlik önlemini alması ile bilinir.

Yorum Yap

Yorum Yap