1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. En Çok Trafik Alan İçerikler – 11 Viral İçerik Türü

En Çok Trafik Alan İçerikler – 11 Viral İçerik Türü

En çok trafik alan içerikler hangi tür içerikler dir? - Hangi tür içerikler daha fazla yorum ve paylaşım alırlar?. - Sitenin trafiğini arttırmak için oku.

En Çok Trafik Alan İçerikler – 11 Viral İçerik Türü

Her zaman şunu duyarsınız,“İçeriğin kaliteli olması, beraberinde trafik sağlar.”. En çok trafik alan içerikler, gerçekten sadece kalite sayesinde mi trafik alıyorlar?…

İçerik mükemmel olabilir, ancak yüksek trafik için bu yetmez…

İnternet de gerçekten çok büyük bir rekabet var. Bir siteyi yönetmek, onlarca etkeni göz önünde bulundurmayı ve çok çalışmayı gerektirir.

Ne yazık ki basit bir blog yazısı, yüksek trafik almak için çok cılız kalır.İçerik pazarlama oldukça fazla maharet gerektirmektedir. İçeriği ön plana çıkarmak, oluşturmak kadar kolay değildir.

WordPress sitenize yüksek trafik çekmek istiyorsanız, insanların en çok nelere meylettiğini bilmeniz gerekir. Adeta kendiliğinden trafik sağlayan içerik türlerinden birini seçmişseniz, işiniz daha kolaydır.

En çok trafik alan siteler, hangi içerik türünü barındırmaktadır?. İşte en çok trafik alan içerikler.

En çok trafik alan içerikler

1- Liste yazıları

Listeler insanlar tarafından her zaman yoğun ilgi görür. En çok trafik alan siteler arasında, liste siteleri önemli bir yere sahiptir.

Listeler sadece bilgi vermekle kalmaz, en iyi bilgiyi sunarlar.

İnsanlar listeleri çekici bulur. Onları okumayı ve paylaşmayı severler.

Sizin siteniz sadece listeler üzerine bir site değilse bile, hala bu avantajı kullanmanız için bir imkan var.

Kendi sitenizde çeşitli liste yazılar oluşturarak trafik çekebilirsiniz. Önce kullanıcıların neleri okumayı sevdiklerini tespit ederek işe başlayın. Sonra biçiminizi belirleyin.

Örneğin İnternet den para kazanmak hakkında bir makale yazacaksanız, İnternet den para kazanmak için en etkili 10 yöntem gibi bir liste oluşturun.

Kendi nişiniz doğrultusunda en çok okunacağına inandığınız bir konu seçin ve liste bir yazı ekleyin. Bunu sıklıkla yapmanız, trafik arttırmak için kesinlikle faydalı olacaktır.

Liste yazılar oluştururken sadece olumlu değil, olumsuz listeler de ekleyebilirsiniz. Örneğin en çok yapılan 10 SEO hatası gibi…

Alternatiflerin sınırsız olduğu bir yazım türüdür liste yazılar. İnsanların daha fazla dikkatini çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

2- Nasıl yapılır türündeki yazılar

İnsanlar artık neyi öğrenmek isterse İnternet den araştırmakta. Arama kelimelerinin pek çoğunda nasıl yapılır ibaresi bulunmaktadır.

Nasıl yapılır türünde bir yazı yazmak için, yine sınırsız alternatif bulunmaktadır. Tek karar vermeniz gereken, hangi konuyu çözüme kavuşturmak istediğinize karar vermektir.

Bu tür yayınlar, organik trafik almak için harika bir yoldur. 

Nasıl yapılır tarzında bir makale yazmak için, önce sorunu tanımlayın ve çözüm adımlarından bahsedin.Daha sonra yapım aşamasını anlatmaya başlayın. İster madde madde, isterseniz alt başlıklar halinde çözümü anlatın.

Bu tür yazılara resim veya video eklemek, içeriğin değerini arttıracaktır.

En çok trafik alan siteler arasında nasıl yapılır sorusuna yanıt veren siteler önemli yere sahiptir.

Siteniz bu tarz da olmasa bile, nasıl yapılır biçiminde makaleler eklemeniz trafik artışı sağlayacaktır. Örneğin WpDenizi’nde en fazla organik trafik alan yazıların başında, W3 Total Cache ayarları nasıl yapılır? başlıklı yazı yer almaktadır. Yoast SEO ayarları nasıl yapılmalıdır? başlıklı yazı yine en fazla trafik alan yazılardan dır.

3- Karşılaştırma yazıları

En çok trafik alan içerikler arasında karşılaştırma yazıları da yer almaktadır.

Bazı insanlar okumayı çok severken, bazıları ise resim ve grafikleri daha faydalı bulur. Uzun uzun okumak yerine, kısa ve öz bilgilerin bulunduğu, grafik türündeki karşılaştırma yazılarını tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır.

Bilgiye en kısa yoldan ulaşmayı sağlamanın yanında, ilginç olması da insanların dikkatini çekmektedir.

Sosyal medyada paylaşım sayıları da oldukça fazladır. Dolayısıyla standart bir blog yazısından çok daha fazla paylaşılması doğaldır.

Bu tür içerikler üretmek için grafik tasarımı konusunda biraz bilgi sahibi olmanın yanında, ilgi çekici konularda karşılaştırma yapmak önemlidir.

Örneğin salatalığın büyüğümü yoksa küçüğü mü daha vitaminli diye bir karşılaştırma yapmak ile, Mercedes’mi BMW mi diye bir karşılaştırma yapmak ayn etkiyi göstermez.

4- İlginç resim ve Fotomontaj içerikler

Çok fazla beceriye gerek duymadan oluşturulabilecek bir içerik türüdür. Ancak en çok trafik alan içerikler arasında dır.

Genellikle kendi başına bir blog yazısı olarak kabul etmek mümkün olmasa da, içeriğe büyük zenginlik katmaktadır. Dikkat çekici bir içeriğin paylaşılması ve yayılması da daha kolaydır.

Memecreator ve Quickmeme gibi siteleri kullanarak bu tür içerikler üretebilirsiniz.

5- Röportajlar

Röportajlar her zaman en çok trafik alan içerikler arasında yer almaktadır.

Bir röportaj yapmak için, görüşülecek kişinin doğru seçilmesi önemlidir. Özellikle sektörün liderleri arasında bulunan biriyle yapılan röportaj çok daha etkili olacaktır.

Röportajın biçimi oldukça basit olmalıdır. Kişiyi kısaca tanıtın, ve hemen sözü karşı tarafa verin. İlk sorunuzu sorun ve cevabı bekleyin.Çok uzun süren röportajlar yapmayın. İnsanların en çok merak ettiği şeyleri sormaya çalışın. Röportajdan önce spesifik bir kaç soru hazırlayın. Konuğunuzu ve okuyucunuzu fazla yormayacak bir biçimde röportajı bağlayın.

Röportajın sonuna insanların düşüncelerini paylaşmaya itecek bir kaç kelime eklemeyi unutmayın.

6- Enler ve öne çıkanların paylaşıldığı yazılar

Her zaman yüksek trafik alan, insanlar tarafından çokça paylaşılan bir içerik türüdür.

Bu tür içerikler hazırlarken, her zaman en iyi bilgiyi vermeyi amaç edinmek gerekir. Çoğunlukla kendi sitenizin dışında bağlantılara yönlendirmeler yapmanız gerekir. Bu durum sevimsiz gibi gelse de, insanların dikkatini çekmenin, ve mükemmel bir bilgi kaynağı olmanın etkili bir yoludur.

Bu tür içerikler üretirken, bağlantı verdiğiniz kaynaklar için yazarların adlarını belirtmeyi unutmayın. Bu önemli bir detaydır.

Yine kendi içeriğiniz içinde öne çıkan içeriklerden bir derleme yaparak okuyucularınızın dikkatini çekebilirsiniz.

7- İncelemeler

Nişinizle alakalı her hangi bir ürün incelemesi yapmanız, size trafik kazandırabilir.

Bunu yaparken özellikle yeni ve dikkat çekici ürünler için yapmak çok daha etkilidir.

Burada çok önemli bir noktadan bahsedelim. İnceleme yazılarında mutlaka dürüst olun. Örneği bir temayı incelediniz. Beğenmediğiniz yönleri de var. Ancak bunları görmezden gelip sadece olumlu yönlerini yazmak ahlaksızca bir blog yazarlığıdır.

Şunu yapabilirsiniz. Temaları inceleyip, sadece kusursuz olduğunu düşündüklerinizi inceleme yazısı olarak yayımlayabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı yok. Ancak incelediğiniz ürün ne olursa olsun, olumsuz bir yönünü tespit etmişseniz, bunu insanlarla paylaşın.

İnceleme yazıları, hala en çok trafik alan içerikler arasında dır.

8- Vaka çalışması

Vaka çalışmaları, bir ürün, hizmet yada kavramı ve onun sonuçlarını açıklar. Takipcileriniz le alakalı bir konu seçin ve hikayenizi anlatın.

Bu tür bir çalışmayı yaparken, amaç ve ihtiyaçları ortaya koyun. Sonuca erişmek için yaşanan zorlukları anlatın. İstetistikleri ve reel sayıları çalışmanız ekleyin.

Her hangi bir ürün veya hizmet dışında, sadece hikayeye odaklanarak yazın. Bu aslında klasik pazarlamanın dışında, ama yine bir pazarlama aracı olarak da kullanılabilecek bir yöntemdir.

Örneğin ortaya bir başarı hikayesi koyun, ve başarıya ulaşmaya yarayan araçları da alt dan alta tanıtın. Ama hikayeniz gerçek olsun. İnsanları kandırmaya meylederek adice bir pazarlama taktiğine soyunmayın.

9- Kapsamlı Rehberler

Rehberler uzunca yazılmış, detaylı ve bilgilendirici blog yazılarıdır.Ancak rehber niteliği taşıması için bazı kriterlere sahip olması gerekir.

En çok trafik alan içerikler arasında yer almasının nedeni de bu kriterlerdir.

Rehberlerin klasik bir blog yazısı olmanın ötesine geçmeleri gerekir. Okuyucu yazınızı bitirdiğinde, bir şeyler öğrendiğini hissetmelidir.

Muğlak ifadelerle dolu, detaylardan uzak, ve zor okunan bir blog yazısı rehber niteliği taşımaz.

Büyük emek ve özveri isteyen içerik türleridir.Ancak yüksek trafik alma potansiyeline sahiptir.

10- Videolar

Resimler kadar Videolar da insanların dikkatini çekmektedir. Videoların en büyük avantajı, insanların bilgiye ulaşırken hiç bir şey yapmak zorunda olmamalarıdır.

Hali hazırda var olan bir videoyu yada kendi oluşturduğunuz bir videoyu paylaşabilirsiniz.

Bir şeylerin nasıl yapılacağını gösteren videolar yayınlayın. Bunu yapmadan önce videonuz için bir senaryo oluşturun. Rast gele videolar oluşturmayın.

Videolarınızı yazılarınızın içine yerleştirin ve video sitelerine ekleyin. Trafik almak için etkili yöntemlerden biridir.

11- Köşe yazıları (Görüş, düşünce makaleleri)

Köşe yazıları, yada görüşler, en çok trafik alan içerikler arasında yer alsa da, biraz daha fazla disiplin gerektirir.

Dünyada herkesin, her konu hakkında bir düşüncesi, bir fikri vardır. Sizinde bir fikriniz yok mu olaylar hakkında!!..

Söylemek istediğim şeyi kim umursar ki…

İşte bu düşünce yapısı çok yanlıştır. Siz daha sözünüzü bile söylemeden kendinizi mağlup ilan ederseniz,elbette kimse sizi umursamaz. Çünkü kimse hala düşüncelerinizi bilmiyor.

Doğru biçimde yaparsanız, kim değil, kimler umursamaz ki sizi.

Düşünce yazılarının etkili olması için en önemli şey, güncel olmalarıdır. Bir sel felaketi kapıdayken, siz 50 yıl önceki yazları anlatırsanız elbette umursamaz kimse.

Bir köşe yazısı genellikle sıcak bir konuyu irdelemeli, ve güçlü düşünceler ortaya koymalıdır.Düşünceleriniz ne kadar güçlü ve anlamlı ise, içeriğin yayılması da o kadar fazla olur.

Bu tür yayınların çok fazla dikkat çekme nedeni, doğrudan insanları ilgilendiriyor olması ve sıcak olmasıdır. Düşünce yazıları çok fazla paylaşılmaya müsaittir. Beraberinde çok fazla yorum da alırlar. Fikirleriniz ne kadar doğru ve güçlü olursa olsun, mutlaka karşıt görüşte yorumlar da alırsınız. Burada saygılı olmayı unutmamak gerekir.

En çok trafik alan içerikler hakkında son sözler

İyi bir içerik, sizin statünüzü yükseltir. Bir uzman konumuna gelmenize yarar.Bir site için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını doğru tespit etmek gerekir.

Sizi bir otorite konumuna taşıyan içerik, kitlenizi öğrenme ve eğlendirme yeteneğine sahip olmalıdır. Ve en önemlisi, okuyucularınıza karşı dürüst olmanızın gerekliliğidir.

Viral içerikler üretmek, sitenizin popüler olmasını ve haliyle yüksek trafik almasını sağlayacaktır. Yani sitenizden kazanç elde etmek için oldukça müsait bir zemin olacaktır. Eh artık para kazanmak da sizin işiniz. Her blog sitesinin para kazanması gerekir. Umarım sizin siteniz de çok para kazanır.

Yukarıda anlatmaya çalıştıklarımız, en çok trafik, yorum ve paylaşım alan içerik türleridir.

İster sadece birini seçip siteniz için bir niş haline getirin, isterseniz tamamını en uygun biçimde sitenizde kullanın. Hepsinin de yüksek trafik potansiyeli vardır.

Siz bu listede bulunan içerik türleri arasında, hangilerini kullanıyorsunuz?

Sitenizde en çok trafik alan içerik türleri hangileri?

Bu makaleye eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap