İlginizi Çekebilir
Paravan Blog Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. En büyük 10 SEO hatası – Bunları mutlaka düzeltmeyi düşünün
Trendlerdeki Yazı

En büyük 10 SEO hatası – Bunları mutlaka düzeltmeyi düşünün

Mutlaka düzeltmeniz gereken 10 SEO hatası. SEO için çabalarken fark etmediğiniz hatalar yapıyor musunuz?. SEO hataları sitenizin sıralamasını etkiler.

En büyük 10 SEO hatası – Bunları mutlaka düzeltmeyi düşünün

Her site sahibinin mutlaka yapması gereken şeylerin başında, hiç kuşkusuz SEO gelmektedir. Çünkü arama sonuçlarında iyi bir yere gelmeden, sitenizin başarılı olması mümkün değildir. Ancak her zaman doğruları yapmıyoruz. Yapılacak en büyük yanlışlardan biri de, SEO hatası dır.Daha iyi bir sıralama için SEO optimizasyonu kadar, hataları bilmek de önemlidir. İşte en büyük SEO hataları.

En büyük 10 SEO hatası

 Çok kötü içerik 

En büyük yanılgıların başında gelmektedir. İçeriğin çok kötü olduğunu, sadece ziyaretçiler değil, arama motorları da bilir. Onlarca teknik çalışma yapabilirsiniz, ancak içerik kötü ise hepsi boşunadır.Hiç tartışmasız en büyük SEO hatası kötü içeriktir.Öncelikle kötü içeriğin tanımını yapalım.Kendi üretiminiz olmayan ve çok kısa içeriklerdir.Kabul edilen en kısa içerik boyutu, 300 kelime olarak varsayılmakta dır. Bunun elbette nedenleri vardır.En önemli nedeni, arama motorlarının içeriği kalitesiz olarak görmesinin önüne geçmektir.Peki bunun içerik uzunluğu ile ne alakası var.Kısa içerik demek, o sayfanın hemen terk edilmesi demektir. Düşünün 100 kelimelik bir yazıyı okumanız ne kadar sürer. Ben söyleyeyim, 30 saniye.Google yada diğer arama motorları, gelip de yazınızı okumuyor. Sadece anahtar kelimeler vs gibi bazı kriterleri kullanarak indeksliyor. Ama her indekslediği sayfayı ilk sıraya koymuyor.Çünkü bunun için başka kriterler de var. En önemlisi benzersiz ve ilgi çekici olmasıdır. Google için bu çok önemli bir kriterdir.

Arama motorlarının hisleri mi var, ilgi çekici olup olmadığını nereden anlayacaklar…

  • Sayfada harcanan zaman
  • Hemen çıkma oranları

İnsanlar bir sayfayı hemen terk ediyorsa, arama motorları da o sayfanın değersiz olduğuna karar veriyor. Bir sayfa da geçirilen zaman ne kadar yüksek ise, o sayfayı da o kadar değerli görüyorlar.Tabii değerli gördükleri sayfaları, arama sonuçlarında daha üst sıralarda listeliyorlar.Google tarafından bir doğrulamaya rastlamamış olsam da, bir Web siteleri seminerinde ortaya koyulan bir sonuç dan bahsetmek istiyorum.

“Google, kısa içerikler bulunan siteleri daha az sıklıkla ziyaret etmektedir.Ayrıca uzun içerikler çok daha fazla indeks almakta dır.”

Yine aynı seminer de belirtilen bir istatistik var.

“300 kelimeden az içeriklerin indeks oranı %9.52 ilken, 1200 kelimeden fazla içeriklerin indeks oranı %88.90 dır.”

H1 Etiketi kullanımı ve uzun başlıklar, uzun etiketler 

Öncelikle H1 etiketi kullanımın dan bahsedelim. Bu etiket yazı için bir başlık olarak kullanılmalıdır. İçerik de bir den fazla kullanılmamalı.Arama motorları için ürününüz içeriğiniz dir. Temel olan şey, anahtar kelimenin başlıkta kullanılmasıdır. İçerik bu başlığın parçalarıdır.Şöyle düşünelim:

Bir Televizyon dan bahsediyoruz, başlığımızda hiç adı geçmiyor. Ama yazı içinde H1 etiketini tekrar kullanıp, televizyon kelimesini ekledik. Şimdi google bu içerik ne hakkında nasıl anlayacak.Sanmayın ki hem ana başlık, hemde h1 tagı içinde kullanılan alt başlık değerli olacak. Büyük ihtimalle tüm içerik değerini yitirecek.Yada başlık da televizyon kelimesini kullandık, alt başlık da h1 tagı içinde fiş kelimesini kullandık. Durum yine aynıdır. Yazıda değer sıralamasını doğru yapmak gerekir. Fiş zaten televizyonun bir parçası, tek başına hangisi daha değerli ise, h1 etiketi içinde o bulunmalıdır.

Bir diğer önemli hata da uzun başlık ve uzun etiketler kullanmaktır.Çok uzun başlıklar, çok sayıda tekrarlanan ve uzun etiketler, anahtar kelimenin değerini düşürmektedir.Hemen örnekleyelim bunu. Anahtar kelimemiz WordPress teması olsun.

WordPress teması %55

WordPress teması nasıl çalışır %25

WordPress teması nasıl çalışır: Bilmeniz gereken her şey %9

Yukarıda üç başlık verdik. Bunları hem yazı başlığı, hemde etiketler olarak düşünebilirsiniz.En değerlisi ilk başlıktır. Tabi burada bahsettiğimiz SEO başlığı ve etiketler.Ayrıca çok fazla etiket kullanmak, içeriğe değer kazandırmaz.

Doğru navigasyon 

Sitede bulunan her bir içerik için kategori belirlemek, ölümcül bir hatadır.Ayrıca belirlenen bir kategorinin navigasyon menüsüne eklenmemesi de öyledir.Temel olarak niş bir site için, maksimum 15 kategori belirlemek gerekir. İlgili diğer içerikleri, alt kategoriler ekleyerek yayımlamak en doğrusudur.Burada bonus bir bilgi verelim.Doğru navigasyona sahip olmayan siteler, Google AdSense tarafından yayımcı olarak onaylanmaz.

Ana sayfa düzeni 

SEO hatası denince, gözden kaçırılan önemli bir unsur da ana sayfa dır.Ana sayda da sadede görsel yada başlıklar kullanmak, büyük bir hatadır.Mutlaka belli oranda yazı özeti göstermek şarttır.Burada şart derken, SEO açısından söylüyoruz. İsterseniz hep den boş bırakın, buna kimse karışamaz. Bu tür siteler yine AdSense onayı da alamazlar.

Pop up ve Aşırı reklam 

Google algoritmasına uymak, web siteleri için bir mecburiyettir. Çünkü uyulmaz ise, cezalar söz konusudur.Sıralama düşürme, indeks silme hatta tüm site indeksinin silinmesi gibi cezalar söz konusu dur.Aşırı reklam gösteren siteler, Google tarafından sıklıkla cezalandırılmaktadır.Muhteşem bir içeriğe sahip olabilirsiniz, ve bunu gelire dönüştürmek de hakkınız dır. Ancak bunu yaparken doğru yapmak zorundasınız.Google kendi reklamları için bile, sayfa başına maksimum 3 gösterim sınırı koymuştur. Gereğinden fazla reklam gösterimi,  ciddi bir sıralama kaybına neden olabilir. Yani ciddi bir SEO hatası dır.

Anormal bağlantılar 

Yazı içinde başka bir içeriğe bağlantı vermek önemlidir. Ancak bunun bile bir ortalaması olmalıdır. Örneğin bir yazıya 1000 bağlantı verilmiş iken, diğer yazılar için maksimum sayı 50 ise sorun vardır.Bu gerçekten büyük bir SEO hatası dır. Arama motorları bunu, doğal olmayan bağlantı olarak değerlendirecektir.Yani sitenizde en çok bağlantı verilen yazınız, en değerli içeriğiniz dir sözü, her durumda geçerli değildir.Belkide hiç dikkat edilmeyen bir önemli nokta da şudur, Anchor Text.Aynı kelime ile verilen Anchor bağlantıların sayısı da çok önemlidir.Örneğin arabalarla ilgili yazımıza bağlantı vereceğiz. Bağlantı metni seo olsun. Yani seo kelimesine tıklanınca, arabalar yazısına gitsin.Buna benzer alakasız kelimelerle 600 bağlantımız olsun. Birde araba kelimesiyle verdiğimiz 50 bağlantı olsun.Doğru kelime ile verdiğimiz 50 bağlantı, alakasız kelimelerle verdiğimiz 600 bağlantıdan daha değerlidir.

SEO eklentileri ve Site haritası kullanmamak 

SEO hatası denince, her halde en büyük hata bir SEO eklentisi kullanmamaktır.SEO eklentileri, sitemizi arama motorlarına daha iyi anlatmamıza yardımcı olmaktadır. Mutlaka kullanılması gerekir.Bir başka SEO hatası ise, XML site haritası eklememek dir.Site haritası eklemek, içeriğin çok daha hızlı indekslenmesi için çok önemlidir.

Kalitesiz temalar kullanmak 

Onca emek verip içerik oluşturmak, sonrada kalitesiz temalar kullanarak emeğinizin heba olması.Gerçekten çok can yakıcı değil mi ?Sadece eğlence için bir Web sitesi kurdum diyorsanız, o zaman size söylenecek sözümüz yok. Ama yazıyı buraya kadar okumuşsanız, bu durum sadece zevk değildir. Zevk için site açan birinin SEO ile ne işi olur ki.Yetersiz ve kalitesiz kodlanmış temalar, SEO için başlı başına bir sorundur. Öncelikle kaliteli bir tema kullanmanız şarttır.Elbette bu belli bir miktar bütçe ayırmanız anlamına gelir. Ancak her ücret ödenen tema iyi tema değildir.Örneğin ben her gün onlarca tema inceliyorum, ve çok nadiren tavsiye edecek temalar buluyorum. Çünkü her yer sadece ticari amaçlar la yapılmış temalarla dolu. Bunların içinden en iyisini seçmek gerekir. Çok kolay bir iş değil belki ama bunu yapmak şart.

Düzensiz içerik girmek 

Bir gün on yazı eklemek, bir ay hiç eklemek, sonra bir kaç gün ekleyip tekrar ara vermek.Düzensiz içerik eklemek, göz ardı edilmemesi gereken bir SEO hatası dır.İçeriğin belli bir düzenle girilmesi, hem arama motorları, hemde kullanıcıların gözünde önemlidir.

Aşırı SEO çalışması yapmak 

Her şeyde olduğu gibi, SEO dada aşırıya kaçmaz zararlıdır.Her şeyi SEO olarak görmek ve aşırıya kaçmak sitenizin sıralamasına zarar verecektir.Aşırı SEO derken neyi kast ediyoruz…Örneğin bir yazı için 30 tane etiket kullanmak.Sürekli backlink almaya çalışmak.Backlink için sahte siteler kurmak gibiYani özetle, her şeyi arama motorları için yapmak diyebiliriz.

En başta da söylediğimiz gibi, SEO optimizasyonu çok önemlidir. Ancak bunu yaparken de doğru yapmak gerekir.Şayet bir firma sitesi değilseniz, belli başlı kuralları uygulamanız yeterlidir. Ve en önemlisi, bunları yaparken arama motorlarını aldatmaya çalışmamak, ve de ziyaretçi memnuniyetini göz ardı etmemektir.

Sizinde SEO hatası olarak gördükleriniz varsa, lütfen bizimle paylaşın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap