İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. PC & Mobil Donanım
  3. Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Ekran Kartı, bilgisayarımızın görüntüsünü monitör’e aktaran ve bizim görüntüleri görmemizi sağlayan bir bilgisayar bileşenidir.

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Ekran Kartı, bilgisayarımızın görüntüsünü monitör’e aktaran ve bizim görüntüleri görmemizi sağlayan bir bilgisayar bileşenidir. Bilgisayarlarımızda ekran kartı harici ve dahili olmak üzere iki şekilde bulunmaktadır. Bilgisayarımızın anakartı üzerinde on board yani tümleşik olarak bulunmasının yanı sıra harici olarak da buluna bilir. On board ekran kartı, genellikle harici ekran kartına nazaran daha düşük performansa sahip olur. Harici ekran kartları daha performanslı olmaktadır. Çok fazla çeşitlilik ve özellikte bulmak mümkündür. Bir ekran kartı temel olarak iki ana bölümden oluşur, bunlar GPU ve VRAM olarak adlandırılmaktadır.

GPU: Görüntü işlemcisi anlamına gelmektedir.
VRAM: Video belleği anlamına gelmektedir.

Ekran kartlarının çeşitli bağlantı türleri bulunmaktadır bunlardan en yaygın olanı AGP ve PCI dır. AGP ekran kartları, PCI kartlara göre daha eski kartlardır. Genellikle 32bit, 64bit ve 128bit versiyonları bulunmaktadır. Bellek kapasiteleri ise 32MB ile 512MB arasında değişmektedir. Günümüzde ise PCI ekran kartları kullanılmaktadır ve en yaygın olanları 64bit, 128bit ve 256bit olanlarıdır. PCI ekran kartlarının bellekleri ise genel olarak 512MB ve 4GB arası değişmektedirler. Kullanım amacına bağlı olarak düşük, orta ve yüksek performanslı bir ekran kartı seçilebilir.

Yüksek performanslı ekran kartı genellikle oyun ve tasarım ile ilgilenenler için tercih edilir, günümüzde oyunların ve tasarım programlarının gelişmesi ile ekran kartlarına olan ihtiyaçta haliyle artmıştır. Özellikle oyunlarda çok daha kaliteli grafikler ve çok daha iyi bir performans bekliyorsak kaliteli ve yüksek özelliklere sahip bir ekran kartı almamız gerekir. Günümüzde 1GB 256bit yada 2GB 128bit bir ekran kartı işimizi rahatlıkla görmektedir. Ekran kartımızın GPU hızı da önem arz etmektedir, günümüzde genellikle 600MHz – 800MHz hıza sahip ekran kartları kullanılmaktadır.

Performans özelliklerinin yanı sıra bir diğer önemli şeyde bağlantı soket yapılarıdır. VGA bağlantısı günümüzde en çok kullanılan bağlantı yapısı olsa da yavaş, yavaş geçerliliğini yitirmektedir. Artık HDMI bağlantısına sahip ekran kartı daha çok tercih edilmektedir. Nedeni ise günümüzde kullandığımız ekranlarımızın geçmişe nazaran çok daha büyük çözünürlük ve kaliteyi desteklemesinden kaynaklanmaktadır. HDMI bağlantı yapısı sayesinde çok daha yüksek çözünürlükler ve yüksek kalitede görüntüler elde etmemiz mümkündür.

Yeni bir ekran kartı alırken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler vardır. Birincisi ekran kartını hangi amaçla kullanacağımızdır. İkinci kriter hangi GPU yapısını kullanacağımızdır. Şuanda piyasada GPU üretimi yapmakta olan iki büyük firma bulunmaktadır. Bu firmalardan biri ATİ diğeri ise NVidia firmasıdır. ATİ firmasının üretmiş olduğu ekran kartları fiyat olarak diğerine nazaran daha uygundur. NVidia firmasının üretmiş olduğu ekran kartları ise diğerine nazaran daha performanslıdır. Ekran karı alırken dikkat etmemiz gereken üçüncü kriter ise alacağımız ekran kartının paylaşımlı olup olmayacağıdır. Paylaşımlı ekran kartı bilgisayarımızın belleğinin bir kısmını kullanır, buda ister istemez bilgisayarımızın performansını eksi yönde etkilemektedir. Örneğin 2GB belleğe sahip olan bir bilgisayarımız olduğunu var sayalım. Bu bilgisayara biz 512MB paylaşımlı ekran kartı taktığımızda, bu ekran kartı bilgisayarımızın önbelleğinin ortalama 400MB-600MB’lık bir kısmını kullanacağı için ekran kartımızın belleği her ne kadar artacak olsa da bilgisayarımızın belleği azalacağı için genel anlamda performans düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle paylaşımsız ekran kartı almak bizim için çok daha faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap