İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Eklentisiz SEO sitenize ne kazandırır? – Eklenti olmadan WordPress SEO
Trendlerdeki Yazı

Eklentisiz SEO sitenize ne kazandırır? – Eklenti olmadan WordPress SEO

Eklentisiz SEO yapılır mı? - Eklentisiz WordPress SEO sitenize ne kazandırır? - SEO için eklenti kullanmak şart mıdır? - Eklenti olmadan SEO yapmak...

Eklentisiz SEO sitenize ne kazandırır? – Eklenti olmadan WordPress SEO

WordPress siteniz için eklenti olmadan SEO çalışması yapabilir misiniz. Eklentisiz SEO sitenizi daha iyiye mi götürür, yoksa geriye mi.

Bir arkadaşım bana, sitesinde SEO eklentisi kullanmadığını, ve bu durumun kendisine avantaj sağladığından bahsetti Uzunca bir süre tartıştık, eklentisiz SEO dahamı etkili olur, yoksa tersi mi diye.

Bu tartışma üzerine bu makaleyi yazmaya karar verdim. Bakalım WordPress için eklentisiz SEO neye yarar, neye zarar..

SEO dostu tema kullanırsak, eklentisiz SEO yapabilir miyiz?

WordPress için mevcut olan bütün SEO eklentileri iyi değildir. Bazıları gereksiz şişirmelerle dolu, ve fayda yerine zarar sağlayan eklentiler dir. Böyle bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, vazgeçmeniz halinde elbette siteniz için hayırlı olacaktır.

Yoast SEO eklentisi gibi başarılı ve popüler eklentiler yok değil. Böyle bir eklenti kullanıyorsanız, eklenti den vazgeçip, temaya güvenerek SEO yapmak yanlıştır.

Siteniz hala istediğiniz noktada değilse, ve siz bunu eklentinin yetersizliği olarak görüyorsanız, Kaliteli Premium SEO eklentileri kullanmanız çok daha akılcıdır. Yüksek kaliteli SEO eklentisi kullanarak, performans kaygınızı ortadan kaldırırsınız.

Tema ne kadar SEO uyumlu olursa olsun, bir SEO eklentisi kadar kaliteli ve yeterli kodlara sahip olmaz.

Elbette yüksek kaliteli temalar kullanmak önemlidir. Ancak maksimum performans elde etmek için SEO eklentisi kullanmalısınız.

SEO ve kodlama konusunda üst düzey bir uzmanlığınız olduğuna inanıyorsanız, function.php dosyanız üzerinde kodlamalar yapmanız mümkün elbette. Ancak her şeyi iyi düşünün derim. Okumaya devam edince neyi kast ettiğimi göreceksiniz.

Eklenti yoksa, tema değişince tüm SEO çalışması sıfırlanır

Pek çok site, tasarımlarını dönem dönem değiştirir. Bu anormal bir durum değildir. Hatta olması gereken bir şeydir.

Sitenin hedefleri değişir, tasarım trendleri değişir, vel hasıl bir şeyler değişir, ve temada değişir. Peki tema değişince ne olacak. SEO için eklediğiniz onca kod ne olacak. Sil baştan bir daha…

WordPress temasının yapması gereken şey, içeriği yansıtmaktır. Bunun ötesinde bir işleve sahip olması gerekmez. Temaya işlevsellik kazandıracağım diye, onlarca karmaşık şeyle uğraşmanız gerekmez. Eklentiler zaten bunun için vardır.

Elbette temanın iyi kodlanmış olması gerekir. Ama iyi kodlanmış tema kullanmak, SEO eklentisi kullanma gerekliliğini ortadan kaldırmaz.

Bir uzmanla çalışıp, SEO için gereken ne varsa temanız ekleyebilirsiniz. Fakat tema değiştireceğiniz zaman bu size pahalıya patlar.

Eklentiler tema ile bütünleşik olmadıkları için, tema değişince SEO için fazladan bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Ancak iyi tema seçmenin gerekliliğini göz ardı etmemek gerek tabi.

Eklentisiz SEO SERP’ler de tuş olmanıza yarar

Çok basit düşünelim.

Bir makale yazdınız, başlık, anahtar kelime, meta açıklaması, etiketler vs hepsini kendiniz tanımlayacaksınız. Sadece belirlemekten bahsetmiyoruz. Bunları kod olarak eklemeniz gerekir illaki, bahsettiğimiz bu.

Oysa eklentiler bunu otomatik olarak yapıyor. Daha kötüsünü yapmak için bunca eziyete ne gerek var.

Eklenti kullanma dan SEO yapmak çok zor ve anlamsızdır. Bunu yaparak sadece arama sonuçlarında kötüleşmeyi sağlarsınız.

Sitenizin beklediğiniz yerlerde olmaması, sadece eklentinin kabahati mi iyi bilmelisiniz. Belki anahtar kelime seçimleriniz yanlış. Belki içeriğiniz yetersiz. Belki çok kötü bir temanız var…..

SEO eklentisinin performansından memnun değilseniz, eklenti kullanmaktan vazgeçmek yerine, kaliteli peremium SEO eklentileri kullanmalısınız. Böylelikle anahtar kelime seçimleriniz de tam 12 den vurma şansınız artar, ve sitenizi artık ilk sıralarda görmeye başlarsınız.

Sonuç:

Makalenin en başında, arkadaşımla bu konuyu tartıştığımızı söylemiştim. Sonuç da SEO eklentisi kullanmaya karar verdi. Çünkü büyük bir hevesle yaptığı eklentisiz SEO çalışmaları boşa çıktı.

Siz her ne olursa olsun, eklenti kullanmadan SEO yapmaya çalışmayın. İyi bir tema ve iyi bir SEO eklentisi kullanın. Bırakın tema kendi işini yapsın, eklentide üstüne düşeni.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap