1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. E-Ticaret Pazarına Girmek İsteyenlere Rehber

E-Ticaret Pazarına Girmek İsteyenlere Rehber

E-Ticaret Pazarına Girmek İsteyenlere Rehber

32Byte ekibi olarak herkesin merak ettiği ve bir çok kullanıcımız tarafından bizlere soru olarak yöneltilen alışveriş sitesi kurmak ve maliyetleri hakkında detaylı bir yazı yazmak istedik. Yazımız biraz uzun olacak arkadaşlar çay felan varsa almanızı tavsiye ederiz.

Alışveriş Sitesi Kurmak

İlk önce bu soruyu soran ve bu alanda başarılı olmak isteyen arkadaşlar google üzerinde fazla araştırma yapmamasını tavsiye ediyorum. Çünkü bir çok sitede alışveriş sitesi kurmanın maliyetlerini milyon dolarlar olarak gösterip insanları bu alandan uzak tutmaya çalışıyorlar. Tabiki milyon dolarlar olduğu zaman çok daha başarılı oluyorlar.

Alışveriş sitesi kurmak fikri olan kişiler genelde şu soruyu kendilerine sorar. Acaba geçmi kaldık. Arkadaşım piyasada çok alışveriş sitesi var. Bu kadar sitenin içinde ve devlerin arasında ben ne yapabilirim ki

İlk önce bu soruları kafanızdan atmanızı tavsiye ediyorum. Bulunduğunuz ilde kaç tane alışveriş mağazası var ve kaç nüfusu hitap ediyor. E-ticaret sitelerinin en güzel yani komple türkiye’ hitap etmesidir.

Alışveriş Sitesi Kurmak Ne Kadar Maliyetli

Bu alanda size vereceğimiz rakamları yazmadan önce kaynak olarak görüştüğümüz kişiler arasında E-ticaret uzmanı Yasin Özçelik vardır. Kendisi birçok e-ticaret sitesinin pazarlama danışmanlığını yapmıştır.

Alışveriş sitesi kurmak için nerden başlamak lazım ?

İlk önce kuracağımız sisteme karar vermek gerekir. Piyasada şuan bir çok kuruluş alışveriş scriptleri satmakda ve çok avantajlı bir şekilde sizlere bu sistemi sunmaktadırlar. Bazıları çok komik rakamlarla alışveriş sitesi kurmayı iddaa etmektedir.

Eğer profosyonel B2B diye tabir edilen parakende bir site kurmak istiyorsanız en az 4.000 TL sadece yazılım masrafını gözden çıkarmanız gerekmektedir. Şuan piyasada bulunan profosyonel yazılımları alsanız aynı rakamlara gelmektedir. Eğer ücretsiz alıp geliştirmek isterseniz yerli bir kuruluş olan proticaret.org yazılımını tavsiye ediyoruz. Fakat eklentileri kurmak derken yine size 5.000 TL’ye gelecektir.

E-ticarete gireceğiniz için size resmi bir şirket gerekecektir. Eğer bireysel şirket açmak istiyorsanız 1.500 TL arasında tutmaktadır. Fakat LTD şirketi açmak istiyorsanız 5.000TL gibi bir masraf çıkacaktır. İLk başta bireysel şirket ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü işlerin ters gitmesi durumunda şirketi kapatmak daha kolay olacaktur.

İlave olarak kurumsal görünmenin size etkisi çok büyük olacaktır. 444’lü bir hat almak istediğinizde maliyet olarak 4.000TL’yi bulacaktır.

Alışveriş Sitesine Ürün Tedarik Etmek

Burda karşınızda 2 seçenek var. Maddi gücünüz varsa stoklu çalışabilirsiniz. Fakat bu çok basit bir olay değildir. Ürünleri stoklu çalışmak milyon dolarları bulan bir sermaye gerektirecektir.

Bunun diğer bir yolu ise ürünlerini alışveriş sitelerinde satılması için paylaşan firmalar ile iletişime geçmek

Bu olayı alacağınız e-ticaret yazılımın XML desteği olan seçtiğinizi var sayarak söyledim. Yapmanız gereken sadece hangi ürünleri satmak istiyorsanız o firma ile iletişimi geçip XML dosyasını sitenize eklemek ve otomatik olarak bütün ürünleri eklemek olacaktır.

E-ticaret için şirketimizi kurduk, E-ticaret sitemizi açtık, Ürün tedariğini ilk başta XML kullanarak tedarik ettik.

XML tedarik yöntemi ile ne yazık ki bu piyasada çok sıkı tutunamazsınız. Çünkü piyasadaki firmalar tamamen kendi menfaatlerini düşünerek hareket ederler. Siz sipariş almış olabilirsiniz ama karşı tarafta o ürün yoksa müşteriye siz açıklama yapmanız gerekecektir. Ülkemizdeki Büyük alışveriş sitelerinin tutunmalarının tek sebebi yüksek stoklu çeşitli çalışmaları olduğunu unutmayınız. Böyle bir stoklar için milyon TL rakamları gözden çıkartmanız gerekecektir.

Alışveriş Sitesini tanıtmak

İlk önce markamızı sosyal ağlar üzerinden tanıtım yapıyoruz. Burada çok başarılı olmamız gerekiyor. Çünkü ürünlerimizi satmak ve markamızın bilinirliği için bu adın çok önemli. Yukardaki örnektede görüldüğü gibi ilk önce facebook sayfamızı oluşturuyoruz ve bu sayfamızı alışveriş nitelikli sayfa olarak yapıyoruz. Çünkü ürünlerimizi direk sayfamız üzerinden satmamız avantaj olacaktır. Yukarıdaki örnektede görüldüğü gibi başarılı ve etkili 50.000 kişi tarafından takip edilen(sürekli artacaktır) bir sayfanın bize maliyeti 10.000 Tl’yi bulmaktadır. Piyasada 100.000 kişilik sayfaları 1000-2000TL gibi rakamlara satanlarda vardır. Kanmayın onlara o tür sayfaların etkileşimleri çok düşüktür.

Aynı şekilde Instagram içinde ve Twitter içinde bu masrafları yapıyoruz. Instagram için böyle bir sayfa oluşturmak 20.000Tl’yi bulmaktadır. Toplamda 40.000 TL sosyal medya tanıtımına harcadık ve 150.000 kişi tarafından takip edilen bir markamız oluştur.

Yapılan analizlere göre sosyal ağlarda paylaşılan e-ticaret ilanlarına dönüş oranı %0,0005 olarak tespit edilmiş.

Bizim sosyal ağ takipcilerimizin toplamı 150.000 kişi olduğunu sayarsak

150.000×0.0005= 75 Satış yapmış oluyorsunuz.(Bu ürüne göre değişmektedir.) Bunu gün içinde 5 farklı üründe yaptığınızı sayarsanız. 75×5=375 kişi ürün ilgisini çektiği için sayfanıza girecek gibi görebilirsiniz.

Her giren alışveriş yapacak diye bir kanı yoktur. Aynı şekilde yapılan analizlere göre sosyal ağlar üzerinden e-ticaret linklerine tıklayıp sitelere giren kullanıcıların o ilanlardan alışveriş yapma oranıda %10 olarak görebilirsiniz. Yani ortalama günlük 35-40 alışveriş işlemini sadece sosyal ağlar üzerinde gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Aynı şekilde aylık 2.000-3.000TL Google Adwords reklamları ile aylık 100-150 satış daha gerçekleştirebiliyorsunuz. 1. Ayın sonunda ortalama olarak 1000 adet sipariş almış olabiliyorsunuz. Kar marjını ürün başı 2-3 tl size kaldığını sayarsanız(Rekabet için düşük karlar yapmanız gerekecektir) Ay sonunda 2.000-3.000 TL kar yapmış olacaksınız.

Ofis Kurulum Masrafları

Eğer başarılı ve şikayet almayan bir firma olmak istiyorsanız. Mutlaka özel bir çağrı merkezinizin olması ve buna bağlı çalışanlarınızın olması gerekmektedir. Santral usulü çağrı merkezleri ortalama 5.000-7.000 TL aralığında başlamaktadır.

Çağrı merkezine çalışması için ilk etapta 2 adet çalışan aldığınızı varsayıyoruz. Kargo işlemlerini gerçekleştirecek bir çalışanda daha düşünüyoruz ve toplamda 3 çalışanı olan bir firma oluyorsunuz.

Böyle bir firmanın ofis mobilya kurulum masraflarınıda 10.000-15.000 TL arasında hesaplayabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Bütün masrafları topladığımız zaman:  İlk ay çalışan masraflarını eklediğiniz zaman sizin bütcenizde 80.000-85.000 TL gibi bir para çıkacaktır. İlk ayın sonunda edeceğiniz kar ise 3.000 TL Geçmeyeciğini unutmayınız.

Fakat e-ticaret sitelerinin en sancılı dönemleri ilk 6 ay olmaktadır. Eğer ilk 6 ay içinde internetteki şikayet sitelerinde sizden olumsuz bahsedilmez ve kullanıcılar memnun kalırsa emeğinizin karşılığını fazlası ile alacağınızı unutmayınız.

Not: ürün tedarik alışveriş siteleri için en önemli noktadır. XML yapısına çok fazla güvenmemenizi tavsiye ediyorum.

Fakat e-ticaret işine girmek isteyenler ve ciddi düşünen kişilere tavsiyemiz olsun 80.000 TL gibi bir rakamla yapılabilecek en temiz ve geleceği açık bir Pazar olduğunu unutmayınız.

Genç nüfus oranı çok fazla ve artık herkes internet üzerinden alışverişe alıştığı için bu pazarda kendinize yer açmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap