1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Bu yazımızda var olan web sitenizin tıklanma oranını ve dolayısı ile sitenizin gelirlerini arttırabileceğiniz birbirinden değerli yöntemleri sizler ile paylaşıyoruz. Tamamen ücretsiz bir şekilde, web sitenize dönüşüm oranı optimizasyonu yaparak sitenizin izleyici potansiyelini ve var olan müşterilerinizin portföyünü arttırmaya hazırsanız bu yazımızı ve vermiş olduğumuz taktiklerimizi nefes almadan sonuna kadar okuyacağınız düşünüyoruz. Sevgili dostlar, web sitenizin dönüşüm oranını arttırmanın en iyi yolu sitenize A/B testi yapan programdır. Bu teknik ile web sitenizin ziyaretçilerini rahatlıkla müşterilerinize çevirebilirsiniz. Bu duruma açık bir örnek vermek gerekirse, Amazon, Adobe, Ebay ve Google gibi en büyük şirketler bu tekniği kullanıyor. Sizler için hazırladığımız bu kılavuz ile dönüşüm oranınızı nasıl arttırabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Bu basit teknikler ile işinizi büyütebilirsiniz.
A/B testi yapan (split-testing) araç nasıl çalışır? Eğer web sayfanız için 2 tane geçerli olan başlıklarınız varsa ve hangisini kullanmanız gerektiği hakkında bir fikriniz yok ise, işte burada yapacağımız A/B testi bize en iyisinin hangisi olduğuna dair önemli kararlar almamıza dair ipucu verecek, biz de bu konuda doğru kararlar alacağız. Unutmamak gerekir ki, çoğu kişinin yaptığı hata bunu kendi gönlünden geçen başlığa göre karar vermektir ki, ziyaretçileriniz ve olası müşterilerizin umrunda bile değiller. Bu durumda en iyi sonuçları yakalayabilmeniz için hangisinin en iyi ve doğru olduğunu bırakın da ziyaretçileriniz ve müşterileriniz karar versin. Kısaca anlatmak gerekirse A/B testinin çalışma şeklini şöyle anlatabiliriz.

 • Ziyaretçilerinizin bir kısmı A başlığını görecek
 • Diğer kısmı ise B başlığını görecek.

Burada önemli olan durum şu ki, hangi başlık sizin için daha uygun ise, yani hangi başlık altında daha fazla iyi sonuçlar alıyorsanız o başlığı kullanırsınız. Endişelenmeyin, bu karmaşık olduğunu düşündüğünüz işlemi ise A/B testi (split-testing) yapan araç ile kolaylıkla halledebilirsiniz. Test işleminin sonuçlanması bir kaç hafta sürebilir ki, çok değişkenli bu test ile aynı anda bir çok çeşit algoritma oluşturacağınız testleri de yapmanıza olanak sağlamaktadır. Konu ile ilişkili olarak küçük bir örnek vermek gerekir ise, hangi başlığı kullanacağınızı test ederken, aynı anda sayfanın diğer öğelerini de ayrıca (metin, resimler, fiyatlar, teklifler ve butonlar gibi) test edebilirsiniz. Ayrıca bu değişkenleri aynı anda test edebilme imkanına sahibiz. Çok değişkenli test aracı bize sayfa öğelerinin hangi çeşitleri, yaklaşık olarak bize daha fazla müşteri getirdiğini de anlatacaktır. Çok etkili, değil mi? Yüzünüzdeki gülümsemeyi görüyor gibiyiz. Bu kılavuzu okumaya devam ederseniz eğer bu sektör içerisinde bulunan, dönüşüm oranı optimizasyonu hakkında web pazarlamacıların 99%’dan daha fazla bilgiye sahip olursunuz!

“Dönüşüm oranı” (conversion rate) demek ziyaretçilerinizin belirlenen hedefi tamamlamasının yüzdesi demektir. Kısaca, 100 tane ziyaretçiden sadece 5 tanesi ürün veya hizmetinizden satın aldıysa, ya da kayıt olduysa (hedef – kayıt ise) o zaman dönüşüm oranınız %5’tir. Bu resim olayı daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır.

İnternet sektöründe genelde kullanılan hedefler ise satın alma işlemidir. E-posta aboneliğine kayıt olma ve form gönderme işlemini bu duruma örnek gösterebiliriz. (E-posta abonelikten bahsederken, bu arada http://www.facebook.com/32byte.org’i de beğenmeyi unutmayın) Dönüşüm oranınızı neden yükseltmelisiniz, şimdi bunları sıralayalım.

 1. Dönüşüm oranınızı iyileştirmenin birçok yolu vardır. Birçok siteler her gün çok fazla para kaybediyorlar, çünkü ürün veya hizmetlerini ziyaretçilerine berbat şekilde satıyorlar.
 2. AdWords ve diğer arama reklamları daha rekabetçi olmaya devam edecektir. Ve ücreti arttırmanız sorunu çözmeyecektir.
 3. Split testing yani A/B (ya da çok değişkenli) test yapma aracının fiyatı son derece uygundur. A/B test yapma aracı web sitenizin değişikliklerini test etmenize olanak sağlar ve hangi değişikliklerin daha çok müşteri kazandıracağını size söyler.

Üzülerek söylüyoruz ki, maalesef bu araç size neyi test etmenizi söylemeyecektir. Burada ise web site yöneticisi olarak optimizasyonu dönüşüm oranı bilgilerinizi kullanmanız önemli. Dönüşüm oranınızı arttırmanızın bazı heyecan verici faydaları yok mu derseniz eğer, evet o da var.
Var olan web sitenizin dönüşüm oranını ikiye katlarsanız, “edinme başına maliyetinizi” (EBM, ancak ingilizce karşılığı CPA olarak kullanılmaktadır.) yarı yarıya indirirsiniz. Edinme başına maliyet (EBM) demek, yeni müşteriyi kazanmanın fiyatıdır. Dönüşüm oranınız artmaya başladığı zaman, sadece arkanıza yaslanarak para kazanmanın keyfini çıkarmanızı önermiyoruz. Bizim önerimiz, ziyaretçi başına düşen maliyeti 2 katına çıkarmayı göze almanın avantajlarından yararlanmanızdır. Bu demek oluyor ki,
1. AdWords’te tıklama başına yaklaşık 2 katı kadar ödeme yapabilirsiniz, bu size orantısız sayıda ek ziyaretçi getirebilir.
2. Önceden sizin için oldukça pahalı olan medyada reklam vermeye başlayabilirsiniz,

Konu ile örnek vermek gerekir ise,

 • Tam sayfa dergi reklamları
 • Gazete reklamları
 • Doğrudan posta
 • Radyo reklamları
 • Televizyon reklamları

3. Satış ortaklarınız öncekinin iki katı kadar para kazanabilirler, bu çok sayıda satış ortakların rakiplerinizi terk etmelerine neden olurlar ve size katılırlar. Kısaca, eğer dönüşüm oranınızı arttırırsanız, işiniz zannettiğinizden daha çok büyür!

Neden, bir çok şirket dönüşüm oranlarını ikiye katlayabilir

Şimdiki dönüşüm oranınız nedir?
% 5 mi yoksa % 10 mu? Yukarıda da küçük bir örnekle belirttiğimiz gibi, %10 dönüşüm oranı demek, web sitenizin her 10 ziyaretçisinden 9 tanesinin eli boş bir şekilde avucunuzun içinden gitmesidir. Bu sayıyı 8’e, hatta 7 ve 6’ya indiremeyeceğinize gerçekten de inanıyor musunuz?
O zaman bir de şu açıdan bakın. Dönüşüm oranınızı arttırmak için, sadece aşağıdakilerin dönüşüm oranını bu şekilde arttırmanız yeterli olacaktır.

Reklamları % 19
Ana Sayfayı % 19
Ürün sayfasını % 19
Alışveriş sepetini % 19

Bu artışlar belki zor gözüküyor olabilir, ancak ana sayfanızın dönüşüm oranını % 25 arttırmak için, web sitenizin aşağıdaki yönlerini sadece 2.27% oranında arttırabilirsiniz.

Durum ile örnek vermek gerekir ise,

 • Firmanızın sloganını
 • Başlığınızı
 • Tanıtım metninizi
 • Teklifinizi
 • Garantinizi
 • Resminizi
 • Okunabilirliğinizi
 • Kullanılabilirliğinizi
 • Navigasyonunuzu
 • Ürünlerinizi
 • Referanslarınızı
 • Eylem çağrısını (CTA yani call-to-action)
 • Sitenizin tasarımını
 • İade politikanızı
 • Ve liste böylece devam ediyor…

Şimdi 25%’lik bir artış artık daha kolay gözüküyor mu?

Şimdi şunu söylemek istiyorum ki, umarım rakipleriniz bu kılavuzu okumuyordur.
Çünkü, bu kılavuzu okuyup verilen örneklerde ki teknikleri uygulayıp bitirdikten sonra, sitenizin dönüşüm oranını rahatlıkla arttırmaya başlayabilirsiniz.

Bu teknikler sizin web siteniz için geçerli midir?

Kesinlikle bu sorunun tek cavabı var ki, o da Evet..!
Bu yazımızda paylaşmış olduğumuz tüm teknikler her türlü sektöre ait tüm web siteleri için çalışmaktadır.

 • İşletmeden-işletmeye (B2B) ve işletmeden-tüketiciye olan web siteleri.
 • Üreticiden-işletmeye (B2C) ve üreticiden-tüketiciye olan web siteleri.
 • Her çeşit sektöre ait web siteleri, örneğin hizmet, haber, tatil, teknoloji, eğlence ve yemek web siteleri gibi gibi…
 • Her ölçekteki web siteleri, başlangıçtan kurumsal düzeye kadar olanların hepsi.
 • Ürün, hizmet veya bilgi satan web siteleri.
 • Tüccarların, iştiraklerin, yayıncıların web siteleri ve e-ticaret siteleri.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap